„Hrách a kroupy to je hloupý…
t o my máme každý den, ale vdolky z bílé mouky jenom jednou za týden“, zpívá se v jedné lidové písničce. Nemusíme dlouze přemítat, abychom si uvědomili, že luštěniny a obiloviny hrály ve stravě našich předků mnohem větší roli, než kterou jim dáváme v dnešních dnech. Renesance jídel z těchto základních potravinových zdrojů souvisí jednak s rapidně se zhoršujícím zdravotním stavem současné populace, ale také s tím, že jde o poměrně levné a dostupné potraviny. Zároveň je vaření z nich „příjemné“, nejde většinou o komplikované recepty náročné na práci či čas (nepočítám-li dobu potřebnou na namáčení). Vaření je barvité, můžete experimentovat a upravovat podle svých chutí, preferencí a momentálních zásob ve vlastní spižírně… a každé jídlo bude originálem!
Chcete-li udělat krok směrem ke zdraví (a třeba i ulevit peněžence), vyzkoušejte některý z následujících receptů. Nepochybuji, že osloví vaše chuťové buňky 🙂 …
Hrachovník
Potřebujeme:
400 g hrachu v suchém stavu (nejlépe bio zeleného nepůleného)
1 malou petržel
1 menší cibuli
1/2 menšího celeru
140 g másla
5 žloutků
140 g parmazánu
trochu strouhanky (např. kukuřičné)
sůl
Postup:
Hrách namočíme nejméně 12 hodin předem. Poté slijeme, přidáme očištěný a na menší kousky nakrájený celer, petržel a cibuli. Po uvaření hrách scedíme a odstraníme zeleninu. Máslo utřeme do hladka, přidáme vařený hrách, žloutky, strouhaný sýr, strouhanku a podle potřeby sůl. Vše smícháme a vylijeme do pekáčku vymazaného máslem a vysypaného strouhankou. Směs pečeme necelou hodinu při teplotě 150–180 stupňů Celsia. Teplý hrachovík vyklopíme z pekáčku a podáváme. Hrachovník je chutný i za studena.
Varianta: Do hotového hrachu přidáme orestovanou cibulku (even. cibulku s anglickou slaninou) a místo sýra dáme několik stroužků propasírovaného česneku, dochutíme majoránkou.
(zdroj: časopis Meduňka 12/2020)
Šoulet (hrách a kroupy)
Potřebujeme:
250 g ječných nebo jiných krup
250 g hrachu v suchém stavu (nejlépe bio nepůleného)
1 cibuli
česnek, sůl, pepř, majoránku
sádlo, máslo nebo olivový olej
Postup:
Hrách a kroupy dáme přes noc do studené vody. Ráno scedíme, proplácheneme a dáme vařit v čisté vodě do měkka. Cibuli nakrájíme a na másle nebo oleji osmahneme. Uvařený hrách a kroupy smícháme s cibulkou, osolíme, opepříme, přidáme prolisovaný česnek a majoránku a zapečeme v troubě (cca 30–40 minut na 160 stupňů Celsia).
Pučálka (naklíčený hrách)
Potřebujeme:
200 g suchého hrachu (celého, neloupaného!!) nebo jiné luštěniny
sůl, pepř, event. škvarky pro slanou variantu; cukr, event. skořici a hrozinky pro sladkou
3 vrchovaté lžíce másla
Postup:
Počítejte s tím, že klíčení trvá dva nebo tři dny. Hrách přeberte, odstraňte všechny nečistoty, slupky, půlky, prostě vše, co není krásný, kulatý, zdravý hrách, propláchněte, dejte do zavařovací sklenice a zalijte dvojnásobným množstvím vody. Nechte 24 hodin stát na chladnějším místě (ideálně na okně, kam nesvítí dlouho přímé slunce). Hrách do sebe vsákne vodu a bude připraven ke klíčení.
Druhý den vodu slijte, hrách znovu propláchněte čerstvou, chladnější vodou a dejte bez vody zpět do sklenice, kterou překryjete např. potravinářskou fólií (do které uděláte několik dírek nožem nebo vidličkou), aby hrách mohl dýchat, a necháte stát dalších 24 hodin. Třetí den jsou na hrachu klíčky 0,5−1 cm dlouhé. Buď můžete hrách nechat ještě další den klíčit (viz postup z druhého dne) nebo je připraven k opékání.
V kvalitní pánvi rozehřejte máslo, vsypte do něj naklíčený hrách, osolte, opepřete a opékejte na silném plameni cca 3−5 minut. Hrášek opékáním postupně měkne, až zesklovatí a začne lehce křupat. Při opékání hrách nepromíchávejte, aby nepustil slupky (což se stalo mně 😀 ) .
Pokud chcete sladkou variantu, osolte při opékání jen špetkou soli a před podáváním ochuťte cukrem. Sladkou variantu můžete ještě rozšířit o sušené meruňky nebo hrozinky.
Kroupová bramboračka s lesními houbami
Potřebujeme:
200 g ječných krup
20 g sušených lesních hub (nemáte-li vlastní, dají se koupit sušené, v nejhorším případě můžete použít i hlívu ústřičnou nebo žampiony, ale polévka pak nebude mít tu správnou lesní vůni)
3 menší brambory
100 ml smetany na vaření, kokosového mléka nebo kysané smetany
sůl, kurkumu, bílý pepř, sušený kopr
1 vajíčko (není nutné)
1 lžíce jablečného octa nebo umeocta
Postup:
Kroupy a houby namočíme večer do studené vody. Ráno vodu slijeme a kroupy s houbami vaříme v čisté vodě (pozor! trvá delší dobu než se začnou vařit, ale pak vám voda v mžiku přeteče, proto se vyplatí polévku hlídat, dokud nezačne probublávat). Po chvíli vaření přidáme oloupané, na menší kousky nakrájené brambory. Pokud polévka během vaření příliš houstne, můžeme ji zředit vývarem nebo vodou. Když jsou suroviny měkké, přidáme sladkou či zakysanou smetanu nebo mléko, sůl, koření a rozkvedlané vajíčko. Vše necháme ještě několik minut projít varem a před podáváním můžeme dochutit lžící octa.
Polévka je vydatná… bohatě zasytí spoustu hladových krků k obědu či večeři. Jak se říká: „za málo peněz, hodně muziky“ 🙂 . A navíc báječně chutná… alespoň u nás jí nikdy moc nezbyde.
Kroupový kuba
Recept na kroupového kubu najdete na: Staročeský houbový kuba.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás
1 odpověď
[…] Další pokrmy z hrachu najdete v článku: Hrách a kroupy, to je hloupý… […]