Zajímá vás bojové umění tchaj-ťi čchüan
nebo dechové cvičení čchi-kung,
ale nedaří se vám najít ten správný kurz?
Vyzkoušejte INDIVIDUÁLNÍ VÝUKU.
Proč zvolit individuální výuku či výuku v malé skupině?
Ze své dlouholeté zkušenosti vím, že nejrychleji se lidé učí v malé skupině. Proto škola nabízí převážně individuální výuku či kurzy s menším počtem studentů. Výhodou je:
- „rodinný“ přístup (inspirací je pro mne Čína, kdy se osobní žák stával členem rodiny a měl k některým znalostem blíže než běžný student)
- flexibilita času a místa (variabilitu ocení především lidé, kteří pracují na směny, jsou mimopražští, často jezdí na služební cesty apod. a nestíhají chodit na pravidelné kurzy)
- tempo a styl výuky přizpůsobené studentovi (každý člověk je jedinečný a má jiné „přijímací receptory“; někteří lidé mají navíc specifické potřeby – např. nachází se v rekonvalescenci, mají nějaká fyzická omezení, zajímají je témata, která nejsou součástí běžných kurzů, raději cvičí sami nebo v menším kolektivu apod.)
- větší prostor pro dotazy a teorii (výuka je zpravidla rychlejší a pružnější, a tak zbývá více času na „nadstandardní“ část, která by se jinak do hodiny nevešla)
- příjemná, nesoutěžní atmosféra (student se snadněji uvolní, otevře a následně také rychleji učí; v menších skupinách si studenti navzájem pomáhají a nemají potřebu spolu soutěžit nebo se porovnávat)
Výuková hodina má určitou základní strukturu.
Její konkrétní náplň však vychází
z potřeb, zájmu a pokročilosti každého studenta.
Pro mne jako učitele přináší individuální přístup dostatek času na to, abych studenta více poznala, pochopila jeho mentalitu a postupně mu ušila cvičení více na míru. A pokud má opravdu zájem se tchaj-ťi naučit a pravidelně cvičí, může se posunout mnohem rychleji, než kdyby zapadl ve velké skupině.
Čemu se budeme věnovat?
1) Začínáme sestavou 8 FOREM ČCHI-KUNGU pro celkovou relaxaci a získání základních „tchaj-ťi návyků“. Proč cvičíme tuto statickou sestavu (statickou v tom smyslu, že se cvičí na místě):
- naučí vás, jak se správně postavit (tj. především nastavit správně záda, trup, hlavu a uvolnit oblast kyčlí) a jak koordinovat pohyby jednotlivých částí těla (tj. propojit otáčení či zvedání pasu s pohyby trupu a končetin)
- zlepší vaši kondici a posílí zejména spodní končetiny
- umožní vám navrátit se zpět k přirozenému břišnímu dýchání (které pro vás bylo spontánní, když jste byli jako děti) a propojit dech s jednoduchými pohyby rukou a pasu a využít ho k rychlému uvolnění a odstranění příznaků stresu
- naučí vás soustředit pozornost na daný pohyb, být v přítomném okamžiku a následně se psychicky uvolnit a pocítit radost z pohybu
Více o dechové sestavě se můžete dočíst v článku nazvaném 8 forem čchi-kungu (tchaj-ťi čchi-kung).
2) Poté se věnujeme výuce základních dovedností tchaj-ťi čchüan. V sestavě NAVÍJENÍ HEDVÁBNÉHO VLÁKNA se seznámíme s principem kruhového/spirálovitého pohybu, který je tchaj-ťi čchüan vlastní a kterému je vše podřízeno. Naučíme se a budeme trénovat základní postoje, kroky a pozice rukou.
A také si v praxi vyzkoušíme další principy, které v tchaj-ťi pomáhají správně udržet a vést sílu, zejména schopnost neustálé proměny (tj. otevírání a zavírání, pružení a uvolnění, dynamiku a střídání měkkosti s tvrdostí, pohyb těla v souladu s naším středem/těžištěm).
Cvičením se dále zlepší vaše kondice, vnímání těla a jeho fungování, posílíte svaly, psychicky i fyzicky se uvolníte.
3) Další sestavou, v níž se trénují variace složitějších pohybů a kroků za dodržení základních principů tchaj-ťi čchüan, je sestava 13 FOREM (LAO-ŤIA Š´-SAN-Š) mistra Ču Tchien-cchaje (Zhu Tiancaie). Jedná se o zkrácenou podobu základní a nejdůležitější sestavy Staré školy rodiny Čchen, tzv. sestavy 74 FOREM nebo také LAO-ŤIA JI-LU (LAOJIA YILU). Po zvládnutí základní sestavy je možné trénovat se zbraněmi, které se zaměřují na specifické dovednosti, např. sestavu s PŘÍMÝM MEČEM nebo TYČÍ.
Při výuce se seznámíte také:
- se základy taoistické filozofie
- s teorií a historií bojového umění tchaj-ťi čchüan
- s tím, jak skloubit tchaj-ťi čchüan s běžnými činnostmi každodenního života tak, aby nezůstalo jen „odděleným tělocvikem”, kterému se věnujete jednou týdně
- s tím, kde najít kvalitní literaturu a další materiály k samostudiu, protože pokud chcete uspět, budete potřebovat i širší kontext a pochopení
Více informací o sestavách a dovednostech získáte v článcích:
Podstata Čchen tchaj-ťi čchüan
Slovníček pojmů 4: pozice rukou
Slovníček pojmů 5: základní postoje
Slovníček pojmů 7: základní sestavy
Slovníček pojmů 8: základní a pokročilé dovednosti
nebo na stránkách:
O tchaj-ťi čchüan
Tchaj-ťi čchüan a zdraví
Sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan
Cena výuky
Aktuální ceník naleznete po kliknutí na odkaz Ceník a obchodní podmínky.
Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá
na výuku TCHAJ-ŤI 500 Kč ročně.
Na požádání vám škola vystaví doklad!
O lektorce
Pár slov o mně a mých zkušenostech se cvičením naleznete po kliknutí na: Tchaj-ťi a já nebo na Tchaj-ťi škola Vnitřní síla.
Máte-li další dotazy ohledně cvičení či školy, ráda vám je zodpovím na e-mailové adrese: alena@taiji-ak.cz nebo na tel.: 723 481 627
Těším se na vás ve škole
Alena Koutecká
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás