Jablka prospívají i chutnají
V íte, co mají společného Ametyst, Miodar, James Grieve, Melodie, Daria, či Krasokvět? Jedná se známější odrůdy jablek, se kterými se můžete setkat na svých zahrádkách nebo v obchodech. Možná se vám zdají trošku obyčejná ve srovnání s exotickým ovocem, ale byla by chyba na ně v jídelníčku zapomínat, protože podle toho, co všechno dokáží, jsou hotovým pokladem na našem stole.
Jablko se hodí jako chutná zdravá svačinka, neboť spolehlivě uhasí díky obsaženým kyselinám žízeň a zároveň zasytí a dodá energii. Neobsahují téměř žádný tuk. Asi 85 procent hmoty jablka tvoří voda, a tak se nutriční hodnota 100 g jablka pohybuje zhruba kolem 58 kcal. Výborná zpráva pro všechny, kteří potřebují shodit nějaké to nabrané kilo, ale přitom nehladovět.
Jablka jsou bohatá na minerály, enzymy, vitamíny a vlákninu. Jejich nejbohatším zdrojem je slupka, proto by se jablka měla jíst převážně neloupaná (což ovšem dnes platí pouze pro ta, která si vypěstujeme na vlastní zahrádce nebo koupíme v biokvalitě). Draslík obsažený v tomto ovoci ovlivňuje správnou funkci ledvin a svalů, fosfor má příznivý vliv na funkci mozkových buněk a zlepšení paměti. Pektin z jablek váže přebytečné tělní tekutiny a toxické látky, a podporuje tak přirozenou detoxikaci organismu.
Angličané mají přísloví, které v překladu znamená:
„Sníte-li jedno jablko denně, nebudete potřebovat lékaře.“
Látky obsažené v jablkách také příznivě ovlivňují trávení, posilují imunitu a léčí nachlazení, navíc snižují hladinu cholesterolu nebo pomáhají při problémech se spánkem, protože mají relaxační účinky. Kaše z jablek se používá i na léčbu popálenin, omrzlin, špatně se hojící rány či na posílení a regeneraci pokožky. Jak je vidět, je jejich použití opravdu široké.
Jak už bylo řečeno, nejlepší je konzumovat jablka v syrovém stavu, ale občas si můžete smlsnout i na pokrmech z nich. Tady je pár tipů, jak je využít v teplé kuchyni.
Jablečný kompot v několika variacích
Na základní recept potřebujeme několik dobře zralých jablek (ideálně kombinaci tvrdších odrůd a těch, které se rozvaří a kompot zahustí).
Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na menší kousky. Podlijeme menším množstvím vody (cca 1–1,5 cm ode dna nádoby), přidáme špetku soli (pro vytažení sladké chuti), skořici, pár hřebíčků či špetku muškátového květu. Pokud je kompot příliš kyselý, můžeme po vychlazení přidat lžičku medu, agávového nebo javorového sirupu.
Výraznější chuť a barvu dodá jablečnému kompotu několik švestek, broskev nebo nektarinka. Máte-li rádi semínka a oříšky, přidejte těsně před varem k jablkům hrst semínek, nadrobno nakrájených oříšků (ideálně předem opražených na pánvi) nebo strouhaného kokosu. K jablkům se výtečně hodí také hrozinky, kustovnice či jiné druhy sušeného ovoce, které přidáte a necháte projít varem.
Jablečná přesnídávka s banánem, meruňkami nebo datlemi
cca 6 středně velkých jablek (ideálně sladší varianty)
půl banánu nebo několik sušených meruněk či datlí (aby byla přesnídávka přirozeně sladká)
špetku soli
půl lžičky skořice
tři hřebíčky
lžíci sezamových semínek
cca lžičku citronové šťávy
Postup:
Jablka oloupeme, zbavíme jadřince a nakrájíme na menší kousky. Dáme do kastrolu, osolíme, přidáme skořici, hřebíčky rozdrcené v hmoždíři. Povaříme 5–10 minut (nebo do změknutí jablek). Mezitím pokrájíme na menší kousky sušené meruňky nebo datle a namočíme je do teplé vody, aby změkly (banán nakrájíme na menší kousky). Po uvaření necháme kompot vychladnout, přidáme ovoce, sezamová semínka a rozmixujeme tyčovým mixerem. Poté ochutíme citronovou šťávou.
Pyré můžete jíst samotné nebo jím můžete ochutit bílý jogurt, zakysanou smetanu nebo ranní kaši. Máte-li rádi ovocné dřeně, dejte pyré do malých mističek a nechte zamrazit.
Jablečné lívance
Jaké ingredience jsou potřeba:
500 g na hrubo strouhaných jablek
2 vejce (nejlépe v biokvalitě)
200 g špaldové mouky
80 g třtinového cukru
1/4 l mléka nebo smetany (rýžové či ovesné)
půl balení kypřícího prášku do pečiva (ideálně bez fosfátů)
semínka, na drobno nakrájené oříšky
Postup:
Žloutky, cukr a mléko smícháte, přidáte strouhaná jablka, mouku, prášek do pečiva, ušlehaný sníh z bílků. Po usmažení můžete ozdobit kysanou smetanou, bílým jogurtem, marmeládou, posypat skořicí…
Jablečná buchta
Jaké ingredience jsou potřeba:
300 g třtinového cukru
300 g špaldové mouky
300 g strouhaných jablek
2 vejce (nejlépe v biokvalitě)
80 g oleje (slunečnicového nebo rýžového)
1 balení kypřícího prášku do pečiva (ideálně bez fosfátů)
Postup:
Všechny suroviny smícháte, vzniklou směs vylijete do pekáče vymazaného máslem a vysypaného moukou. Pečete přibližně 30–45 minut na cca 150 stupňů Celsia. Pokud na pečení zvolíte dortovou formu a po upečení buchtu pomažete rozpuštěnou hořkou čokoládou a posypete strouhaným kokosem nebo mletými oříšky, poslouží docela dobře i jako dort.
Žemlovka
Potřebujeme:
6–8 celozrnných housek (nebo veku)
10 jablek (even. několik švestek, nektarinku či broskev)
¼ l mléka (případně tvaroh na strouhání nebo zakysanou smetanu)
80–100 g másla
skořici, třtinový cukr nebo med, hrozinky, oříšky a semínka (even. kokos, kustovnici)
Postup:
Housky nakrájíme na tenké plátky, pokapeme mlékem, aby zvláčněly, a rozložíme na dno středně velkého pekáče. Jablka oloupeme, nastrouháme na plátky a rovnoměrně rozložíme na veku (do vrstvy asi 5 cm vysoké). Posypeme rozinkami (event. kustovnicí nebo kokosem), skořicí, nakrájenými a narychlo opraženými oříšky a semínky. Do rozpuštěného másla přidáme 2 lžíce medu nebo cukru, promícháme a cca 2/3 vylijeme na jablka. Vše zakryjeme vrstvou nakrájených housek, které opět posypeme skořicí či semínky, zalijeme trochou mléka a zbytkem másla. Pečeme, dokud se nevytvoří kůrka. Po upečení můžeme pocukrovat, případně pokapat javorovým sirupem.
Jako variace poslouží, když na jablka naklademe vrstvu jiného ovoce (např. na plátky nakrájené švestky, broskev či nektarinku), nastrouháme tvaroh či je pokapeme kysanou smetanou.
Jáhlový nákyp s jablky
300 g jáhel
1,5 l ovesného/rýžového mléka (event. lze částečně vařit ve vodě)
špetku soli
kardamon
skořici
pár kousků hořké čokolády nebo trošku kakaa
máslo
čekankový sirup
cca 6 větších jablek
Postup:
Jáhly spaříme v horké vodě, zalijeme mlékem/vodou, přidáme špetku soli, kardamon a mletou skořici a vaříme do měkka (kaše by neměla téct, protože jablka ji ještě „rozředí“). Mezitím si připravíme jablka: oloupeme je a nastrouháme na hrubo. Když je kaše hotová, přidáme do ní máslo, trošku skořice (eventuelně pár kousků kvalitní čokolády nebo kakao), nastrouhaná jablka a čekankový sirup (množství sirupu záleží na tom, jak sladká jsou jablka a jak „mlsný je náš jazyk“ 🙂 ). Můžeme přidat také na drobno nakrájené oříšky nebo nejrůznější semínka… Vše dobře promícháme, vylijeme do většího pekáčku nebo na plech, ozdobíme oříšky nebo mandlemi a plátky másla a pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 45–60 minut.
Dobrou chuť!
Alena Koutecká
Opět skvělý článek. A prý je i dobrá 5 denní jablečná dieta. 🙂 Pak už nikdo doktora potřebovat nebude.