Jarní povzbuzení těla i mysli
Jaro je ideálním obdobím pro zahájení detoxikační kúry a vyčištění těla i mysli od všech toxinů a odpadových látek, které jsme přes zimu nastřádali.
Podle čínské medicíny jaru přináleží dva orgány – játra a žlučník – a právě játra jsou zodpovědná za detoxikaci celého organismu. Jsou-li přetížená (alkoholem, umělými látkami, „nepřátelskými“ tuky, látkami z tabákového kouře či léků, špatnými myšlenkami…), nemohou škodlivé látky správně filtrovat. Jak jim jejich práci usnadníme?
Ideální je podpořit organismus oslabený po zimě očistnou kúrou a úpravou stravy. Vhodné „jarní“ potraviny doplní chybějící minerály, vitamíny, stopové prvky a enzymy. Příroda nabízí nepřeberné množství čerstvých jarních bylinek, lučních rostlin, zrn k naklíčení či rozmanité druhy zeleniny. Tělo ocení také pobyt v sauně, vodoléčbu, masáž, procházky přírodou, čchi-kung se stromy nebo trénink „dobré“ psychiky.
Zelené elixíry zdraví a mládí
Přísady do jarního detoxikačního receptu najdeme jako na dlani při procházce jarní přírodou. Jako základ můžeme vybrat osvědčenou kopřivu, která má všestranné léčivé schopnosti. Přidáme hojně se vyskytující pampelišku, listy řebříčku podporujícího metabolismus, posilující sladký jetel nebo kyselý šťovík. Na zahrádce najdeme pažitku, řeřichu či popenec… Nasekané čerstvé listy se hodí do salátů, polévek či pomazánek i pro osvěžující jarní nálev. Dokonalou očistnou kúru nám poskytne zelený nápoj, který pijeme samotný nebo vylepšený citrónem a medem. (Hrst mladých lístků opláchneme, rozmixujeme a přelijeme do nekovové nádoby, abychom se nepřipravili o účinné látky. Necháme chvíli ustát a přecedíme. Pijeme třikrát denně.)
Pokud nemáme k „zelenému“ každodenní přístup, stačí vybrat kopřivu, která se k jarním kúrám používá nejčastěji a roste i ve městě. Čaj (nebo nálev) z ní popíjíme minimálně týden (nejlépe tři). Kopřiva příznivě ovlivňuje celý organismus a díky obsahu železa pomáhá proti jarní únavě, čistí krev a pleť a doplňuje minerály. Dále ulevuje od bolesti, blokuje záněty, podporuje slinivku břišní, pomáhá při nemocech jater a žlučníku, plic, žaludku, revmatických potížích, bolesti hlavy…
(Hrst nejlépe čerstvých mladých lístků kopřivy opláchneme, nakrájíme a spaříme vařící vodou, necháme odstát 15 min., scedíme a popíjíme. Pijeme po doušcích několik šálků denně, celkem asi 1 litr.)
Kopřivy spolu s dalšími zelenými bylinkami můžeme přidat do Jarní nádivky s kopřivami, více o samotných kopřivách se dočtete také v článku Sílu a houževnatost získáme z kopřiv, další kopřivové variace najdete na: http://poradna.webnode.cz/products/kopriva-a-jarni-ocista/
Při detoxikačních kúrách je důležité nezapomínat na dostatečný pitný režim. Ledviny potřebují proplachovat, aby v nich nezůstaly látky, ze kterých později mohou vzniknout kameny nebo nádory. Doporučená denní dávka jsou 2 litry neperlivé vody. Vyhýbáme se alkoholu, černému čaji, kávě, ale také příliš slazeným džusům. Můžeme zkusit čistící kmínovo-citronový čaj. Dva nakrájené citrony (ideálně chemicky neošetřené v bio kvalitě) a dvě lžíce kmínu vaříme 6 minut v 1 litru vody. Vypijeme během půl hodiny, nejlépe od 17. do 19. hodin. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Detoxikaci pomáhá odlehčení jídelníčku
Tělu souběžně ulehčíme změnou jídelníčku. Omezíme některé zátěžové potraviny (jako jsou cukry, maso, mouka…) nebo zkusíme jednodruhovou dietu, při které celý den konzumujeme pouze vybraný druh ovoce, rýži apod. Hodí se například jablečná kúra, kdy 4 dny po sobě jíme jen 1,5 kg jablek a pijeme 2 litry čisté neperlivé vody. Ti, kdo mají silnější vůli, mohou zařadit očistnou zeleninovou polévku. S troškou kmínu a soli uvaříme asi 7 druhů zeleniny. 7 dní jíme pouze 3 hluboké talíře této polévky denně. K tomu vypijeme 2 litry neperlivé vody. K večerní porci můžeme přidat krajíček tmavého chleba. Další detoxikační kúry najdete na: http://www.celostnimedicina.cz/jarni-ocistne-kury.htm
Svými detoxikačními účinky je známý také ananas. Troufám si říct, že následující recept bude patřit k vašim oblíbeným. Potřebujeme 1 ananas, půl lžičky mleté skořice, 4 lžičky agávového sirupu nebo hnědého cukru. Ananas nakrájíme na podélné čtvrtky, vykrojíme a položíme zpátky do slupky. Čtvrtky nakrájíme na plátky. Položíme do zapékací misky. Smíchanou skořici a agávový sirup (nebo cukr) nalijeme po lžičkách na povrch ananasu. Zapékáme asi 12 min. v troubě rozehřáté na 200 stupňů Celsia. (Zdroj: Lucie Reynierová: Detox. 40 receptů na celý rok)
Pokud máte rádi mrkev, vyzkoušeje 10-denní očistnou mrkvovou kúru, která důkladně detoxikuje játra. Potřebujeme 3 mrkve, 5 kapek panenského olivového oleje, 10 kapek citrónu, 2 polévkové lžíce nasekaných vlašských ořechů (eventuelně liskových ořechů, mandlí, kešu…) a 1 lžičku medu. Mrkev nastrouháme, přidáme všechny přísady a promícháme. Salát konzumujeme cca 2 hodiny před tím, než jdeme spát.
A proč mrkvový salát? Mrkev můžeme zařadit mezi superpotraviny. Snižuje cholesterol, pročišťuje trávicí trakt a pomáhá předcházet zácpě, příznivě působí při řadě kožních onemocnění. Pokud se cítíte vyčerpaní, mrkev vás vzpruží, uvolní, regeneruje. Olej pomáhá organismu vytěžit z mrkve co nejvíce karotenů. Vlašské ořechy jsou ideální pro nervovou soustavu, obsahují omega-3 mastné kyseliny odpovídající za lepší spánek, koncentraci a dobrou náladu. Citrón dodá vitamín C a med, působí protizánětlivě a obsahuje důležité vitamíny a minerály. Více informací o mrkvi naleznete v článku nazvaném Ve znamení mrkve.
Poklady v detoxikační kuchyni
Některé potraviny mají výrazně pozitivní zdravotní a čistící účinky a navíc dodávají pokrmům výbornou chuť. Pravidelně je zařazujte do svého jídelníčku a nebojte se přitom experimentovat. I při přípravě pokrmů můžete dosáhnout skutečného mistrovství – kung-fu. Na podporu zažívání a zlepšení funkce jater se výborně hodí např. červeno-žlutý prášek – kurkuma, která mimo jiné jídlo krásně zabarví. Zázvor můžete použít místo Aspirinu, neboť se mu svým chemickým složením podobá a dokáže ředit krev, navíc posiluje žaludek a působí antibakteriálně. Česnek obsahuje stejně jako cibule alicin – látku, která působí silně antibakteriálně.
Na podporu krvetvorby a posílení ledvin a jater je vhodná kustovnice čínská. Tyto malé červené tobolky – léčivý klenot starých čínských mudrců – jsou oblíbené mimo jiné i proto, že působí jako „lék“ proti stárnutí. Více se o ní můžete dočíst v článku Goji, kustovnice, kou-čchi, „chladná energie“.
V poslední době zažívá popularitu hlíva ústřičná. Tato houba výrazně posiluje imunitu a má silné detoxikační schopnosti. Přehled všech pozitivních účinků hlívy a dva chutné recepty najdete v článku Hlíva ústřičná – Elixír mládí.
Zkusit můžete také naklíčená semena čočky, fazolí mungo, řeřichy apod., která obsahují až stonásobně vyšší dávku vitamínu C než citrusové plody. Vhodná jsou také dýňová semínka – obsahují zinek, který chrání náš imunitní systém, a také potlačují parazity v zažívacím traktu. Podrobnější informace o těchto a dalších cenných potravinách najdete na: www.celostnímedicina.cz
Masáže, koupele, cvičení a podpora psychiky
„Ti, kdož jednají s odvahou a kuráží, zvítězí nad každou nemocí, zatímco ti, kdož jednají s obavami, prohrají.“ Su-wen Schopnost těla očistit se od nežádoucích látek posílí masáže a pravidelné horké koupele. Účinná jsou také cvičení vnitřního pozorování, zaměřená na zvládání emocí. Meditace, cvičení čchi-kung, reflexe, tiché rozjímání či pozitivní myšlení jsou nejvhodnějšími praktikami.
Saunování podporuje krevní i mízní oběh, spolu s potem odvádí toxické látky z těla. Prohřátí a ochlazení můžete prostřídat jednou až třikrát (či pětkrát) podle toho, jakých chcete dosáhnout účinků. Například jediný pobyt v horku s následným ochlazením vás nabudí, trojí opakovaní přináší hluboké uvolnění a relaxaci.
Jaro je ideálním časem, kdy začít s otužováním. Posiluje imunitu a celkovou odolnost, otužilým lidem se nemoci z nachlazení vyhýbají. Otužovat se lze studenou vodou i vzduchem. Je třeba začínat postupně, při otužování a po něm se dostatečně hýbat, nikdy zcela neprochladnout.
Dopřát si můžete také bylinkové koupele, které jsou příjemné i prospěšné zároveň. Do vany vlijete litr silnějšího nálevu nebo použijte hotové sáčky se sušenými bylinkami. Ideální jsou koupele s mořskou solí, které podporují celkovou očistu těla a zbavují jarní únavy. Půl až jeden kilogram soli rozpusťte ve vaně. Voda by měla být příjemně teplá a lázeň by měla trvat přibližně čtvrt hodiny.
Procházky jarní přírodou vás osvěží, nabijí energií, vyčistí hlavu. Do procházky můžete zařadit i půlhodinku dechového cvičení čchi-kung, které vám pomůže ještě více se otevřít léčivé energii přírody. Více se dočtete např. na: http://www.ireceptar.cz/zdravi/jarni-detoxikace-a-ocista-organismu/
Rad, kterými byste se na jaře mohli a měli řídit, je nepřeberné množství, proto si v klidu sedněte, uvolněte se a zamyslete se nad tím, co vás láká nejvíce. Krásné jarní spočinutí!
Alena Koutecká
Foto: Jan Pischnoth (úvodní foto) a redakce
Báječné, hned přeposílám.
Děkuji
A letos na jaře opět použiji tvůj článek. Děkuji.