Jarní tipy pro posílení imunity
N a počátku jara se běžně střídají první teplé dny a dny s teplotami ještě zimními. Při těchto teplotních výkyvech se málokdo ubrání chřipkám či nachlazení. Abychom nemocem předešli, můžeme si hodně pomoci vhodnou stravou a samozřejmě dostatkem pohybu.
Co se týče složení stravy, nejdůležitější je, aby naše tělo dokázala zahřát. Kromě obilných produktů je vhodné zařadit do jídelníčku sóju, sezamová semínka, arašídy a vlašské ořechy. Tělu je třeba také dodávat velké množství bílkovin. Ty jsou obsaženy například ve vejcích, rybách, krevetách, mléce, kuřecím a králičím mase nebo v luštěninách.
Výše zmíněné potraviny obsahují velké množství metioninu, který posiluje naši odolnost vůči zimě. Po skončení zimy se počasí začne oteplovat, teplota velmi rychle roste, bakterie, viry a další mikroorganismy se začínají množit a velmi snadno tak způsobí různé nemoci. Proto je třeba si vybírat potraviny bohaté na vitaminy a minerály, které jsou obsaženy v ovoci a čerstvé zelenině.
Celerová kaše
Kaše – čou (zhou) – jsou v Číně běžnou a velice oblíbenou součástí snídaně. Základ tvoří rýže nebo jiné obiloviny rozvařené na řídkou kaši. Rýžová kaše se vaří v poměru přibližně 1:10 a přidávají se do ní různé ingredience, oříšky, zelenina nebo ovoce, podle chuti a potřeby. Jednou z mnoha variant je celerová kaše, která je obzvlášť vhodná na jaře.
Podle tradiční čínské medicíny je jaro obdobím, kdy jsou nejaktivnější játra, proto nás v tomto období mohou více trápit bolesti hlavy, vysoký tlak nebo jiné potíže související s hyperaktivitou jater.
Do vyššího hrnce nasypte malý hrnek rýže a přilijte deset hrnků vody. Přidejte špetku soli, ta totiž mírní močopudné účinky rýžové kaše. Vařte cca 20 až 30 minut, poté přidejte 120 gramů očištěného a nakrájeného celeru řapíkatého a vařte dál přibližně dalších 20 minut, až vznikne řídká kaše. Na závěr můžete přidat několik kapek sezamového oleje a také můžete podávat se solenou zeleninou, vařenými vajíčky apod. Tato kaše pomáhá odstraňovat tzv. horko v játrech, snižovat krevní tlak a zmírňovat závratě či bolesti hlavy.
Některé druhy zeleniny vhodné v jarním období:
1. Jarní bambusové výhonky
Bambusovým výhonkům se také říká „drahocenná zelenina číslo jedna“. Jsou jemné, svěží a křehké. Podle tradiční čínské medicíny prospívají devíti tělním otvorům, podporují prostupnost cév, redukují hlen a zlepšují zažívání a vylučování.
Kromě toho také vyživují jinové složky, obohacují krev a zlepšují zrak. Kvůli vysokému množství vlákniny působí preventivně proti zácpě. Bambusové výhonky jsou také velmi bohaté na živiny. Obsahují velké množství vody, bílkovin, vápníku, fosforu, železa a stopových prvků.
Na jaře můžete jíst výhonky syrové, smažené, vařené, mírně povařené nebo dušené. Můžete je kombinovat s masem nebo jinými druhy zeleniny nebo přidávat do polévek. Existuje velké množství způsobů přípravy a výsledný pokrm je vždy velmi chutný.
2. Čínská pažitka nebo také pažitka česneková
Pažitka česneková je velmi křehká a aromatická, podporuje cirkulaci energie čchi, má detoxikační účinky, pomáhá udržovat tělo v teple a stimuluje chuť k jídlu. Obsahuje vysoké množství vápníku a železa, tedy prvky, které prospívají našim kostem. Pažitka má velký význam při formování zubů a pomáhá preventivně působit proti chudokrevnosti. Obsahuje také velké množství vlákniny, vápníku, fosforu, karotenu, vitaminů B1, B2 a C.
Její energetická hodnota je poměrně nízká, obsažená vláknina zlepšuje peristaltiku střev, působí preventivně proti chronické zácpě a rakovině střev. Obsahuje silice a látky obsahující síru, působí protizánětlivě, posiluje apetit a snižuje hladinu tuku v krvi. Pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku, ischemické choroby srdce a při vysoké hladině cholesterolu. Pažitka zahřívá játra a ledviny, aktivuje energii čchi, čistí krev, prospívá žaludku a stimuluje chuť k jídlu.
V jarních měsících je kvalita pažitky česnekové nejvyšší, na podzim je její kvalita o něco horší, v létě je nejnižší. Můžete ji koupit ve vietnamských tržnicích, nebo si ji můžete sami vypěstovat.
3. Kokoška pastuší tobolka (Capsella Bursa-pastoris)
Kokoška pastuší tobolka patří k jedlým divoce rostoucím bylinám, které rostou po celém světě. Mezi lidmi je velmi oblíbená, sbírá se brzy na jaře. Kokoška byla odedávna využívána pro své léčebné účinky. Podle čínské medicíny je její chuť sladká a povaha mírná, prospívá slezině, má diuretické účinky, zastavuje krvácení a zlepšuje zrak.
Častá konzumace kokošky pomáhá lidem s příznaky, jakými jsou bolesti v oblasti žeber, zvracení či průjem. Dále pomáhá při stísněnosti a u zvýšeného krevního tlaku, zlepšuje chuť k jídlu, zastavuje krvácení a ochlazuje krev. Pomáhá také lidem se špatným trávením. Kokoška má vyváženou nutriční hodnotu, obsahuje velké množství karotenu a vitaminu C, proto na jaře významně podporuje imunitu našeho organismu.
Zdroj: Čínský rozhlas pro zahraničí (CRI)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás