„Jeden princip vládne všem technikám, jeden jim všem káže“
Mám velmi rád větu z J. R. R. Tolkiena: „Jeden Prsten vládne všem, jeden jim všem káže.“ V tréninku a praxi tchaj-ťi čchüan lze tuto větu uchopit: „Jeden Princip vládne všem technikám, jeden jim všem káže.“
Mysl je základní stavební kámen, který je schopen ovládat skrz tan-tchien celé tělo. Pokud zarovnáme přirozeně stavbu celého těla, pak mysl nemá problém pomocí středu řídit vyváženě a plynule celé tělo. Pečlivě upravujeme osu a spouštíme váhu k zemi. Dech se vždy srovná, dle potřeb těla.
Pomocí regulace mysli rovnáme a zprůchodňujeme celé tělo i jeho pohyb.
Nesmíme se uspěchat a předbíhat. Mysl je velmi rychlá a přizpůsobivá. Udržujeme mysl čirou, přirozenou, nechme myšlenky klidně proplouvat. Představme si hladinu jezera, která zračí každou změnu, přitom zachovává celek.
Martin Pařízek
Zdroj: Taiji Chen Style Nová Paka
(článek „Jeden princip vládne všem technikám, jeden jim všem káže“)
A nebo naopak.. (Jak řekl posledně Vít) Přes dech a tělo dosáhneme na mysl.
Střípek z Pražského adventního sympózia 2019 aneb důležité duchovní cvičení na téma Tchaj-ti dýchání..
————————–
Idea: Nádech pocitově přes temeno hlavy až do podbřišku. Výdech z podbřišku přes nohy do země.
————————–
Technika: Nádech (nosem i ústy) jazyk opřený o patro za zuby, do nádechu lehoulinký úsměv horním rtem a NOSEM. Výdech rozpojí jazyk od patra a vychází ústy.
—————————
Záměrový komentář: Při NÁDECHU vdechujeme „z nebes“ pro sebe nový čerstvý supr text a scénář.. (pro postavu kterou na tomto světě ztvárňujeme) a naopak při VÝDECHU se zbavujeme starého textu a scénáře, který už byl dostatečně krát omletý a člověk vlastně nechápe – proč se jej to ještě pořád drží.. 😉
Přesně tak 🙂