Jeskyně Žlutého draka
J méno jeskyně vychází z legendy o drakovi, který v ní žil, ale také naráží na její rozlehlost: tato jeskyně v provincii Chu-nan (Hunan) na jihu Číny se rozkládá na více než 100 000 metrech čtverečních. Návštěvníci, kteří přichází obdivovat miliony let staré stalagmity a stalaktity, prochází jejími chodbami přes dvě hodiny.
Všudypřítomné kapky vody, které při dopadu na zem vydávají charakteristický zvuk, postupně formují okolní krápníky a stěny. Návštěvníci natahují ruce i jazyky ke stalagmitům, aby na chvíli zastavili neustálé kapání a zachytili pár kapek pro sebe.
Avšak v jeskyni Žlutého draka zažijete víc než jen pár kapek vody.
V jednom místě ze středu stropu prýští čtyřicetimetrový vodopád. Skoro nelze rozeznat, odkud vlastně vytéká. V různých etážích jeskyně tečou řeky, v jednom místě se návštěvníci nalodí na čluny a opatrně se vezou 800 metrů dlouhým úsekem křivolaké jeskynní řeky. Některé sály jsou obrovské, často by pojaly třicetipatrový dům, takže si jeskyni užijí i lidé, kteří trpí klaustrofobií. Pohledy do těchto částí jeskyně jsou vskutku impozantní.
Stalagmity v jeskyni Žlutého draka dosahují majestátních rozměrů.
Deset tisíc let stará „Jehla zadržující moře“ je zlatým hřebem jeskyně. Tento 19,2 metrů dlouhý tenounký stalagmit byl pojištěn na 100 milionů yuanů. Další zajímavost představuje dvanáct metrů dlouhý stalagmit, jehož obvod činí padesát metrů. Jmenuje se Králův trůn, ale děti mu daly přezdívku Hlava příšery. Na oba dva mimořádné stalagmity narazíte v nefalšovaném lese stalagmitů a stalaktitů v hale Dračí palác. Tato nejstarší hala v jeskyni ukrývá ještě mnoho pozoruhodných krasových útvarů. Nedaleko východu z jeskyně procházíte plošinou ozvěn, rozverní návštěvníci tu tleskají a pokřikují. K rozmrzelosti některých se tak halou nese radostný ryk a ozvěna.
Ti, kteří upřednostňují spíše klid a soukromí, mohou navštívit Labyrint. Tato část jeskyně je seshora i zespoda sevřena mezi řekami, proto je plná stalagnátů (stalagmitů a stalaktitů, které se spojily). V některých místech stojí tak blízko u sebe, že návštěvníci musí zatáhnout břicho, aby se potáhli. V Labyrintu nenajdete prostorné haly a návštěvníci si brzy začnou dávat pozor na hlavu, aby nenarazili do bachratých krápníků či do stropu. Průvodci se zde detailněji zabývají geologickými fakty. Dozvíte se například, které krápníkové formace jsou duté a které propouští světlo.
Jeskyně Žlutého draka je jednou z nejpozoruhodnějších jeskyní na světě. I kdybyste toho o jeskyních moc nevěděli, dojde vám, že podobných jeskyní na světě moc nebude. Jako jedna z prvních čínských památek dostala ohodnocení AAAA. Dnes je dostatečně vybavena na to, aby zvládla i větší množství turistů.
Zdroj: Čínský rozhlas pro zahraničí (CRI)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás