Jóga na konci světa
Na Novém Zélandě vystoupala na stupnici popularity v posledních deseti letech na nejvyšší příčky. I tady se k ní lidé obracejí (i když to možná potřebují méně než v o poznání rychlejší Evropě) ve snaze zklidnit se a soustředit se na sebe sama. Kromě pohybu nám má jóga přinést rovnováhu a souznění s vlastním tělem a také pomoci odbourat stres a odstranit negativní energie. Nemá to ale vždy lehké. Člověk většinou ujde kus cesty se spoustou „objížděk“, než se k ní propracuje.
Také já jsem jí dlouho odolávala přesvědčená o tom, že něco tak nudného u mne neobstojí. Dávala jsem přednost dynamickým sportům… Ale cosi se změnilo. Znáte to. Běháte od rána do večera – kolem dětí, práce, péče o domácnost a spousty dalších veledůležitých povinností a najednou se ocitnete v koloběhu, ze kterého se ale musíte naučit (pro zachování zdravého těla i ducha) na chvíli vystoupit.
Pro mne se tímto zastavením stala jóga, kterou jsem předtím zavrhovala. Už mi nestačilo vybít si energii a vyčistit hlavu při běhu nebo zumbě. Potřebovala jsem něco, co mě naučí koncentrovat se, soustředit jen na sebe, cvičit a zároveň vypnout mozek šrotující všechny možné uplynulé či nadcházející události. Cvičím teprve krátce a zmíněné přepnutí hlavy do modu „jen tady a teď“ u mne zatím neprobíhá. Prý to chce více času…
Jak si dnes vede jóga na Novém Zélandu
Jak již bylo řečeno v úvodu, jóga je na Novém Zélandu v současné době stejně populární jako v Evropě či kdekoliv jinde na světě. Právě proto, že je účinným cvičením i relaxací a prožitkem okamžiku, přitahuje dnes velké množství lidí.
„Myslím, že v uplynulých pěti letech jsme svědky velkého trendu, kdy se začínají lidé zajímat více o své zdraví obecně. Přemýšlejí o tom, jak se více hýbat, co jíst, jak naplnit tělo energií. Tento trend pozvedl jógu ve vědomí lidí o dost výše. I když jde samozřejmě u většiny v počátku pouze o pohyb, postupně se více propojují se sebou samotnými, začínají se cítit lépe, zbavují se stresu a více je zajímá meditace, dýchání…“ říká moje lektorka jógy Julia (viz obrázky), která pochází z Německa a na Zélandu žije už pár let se svým manželem (původem z Walesu) a desetiletým synem.
Žádný podstatný rozdíl mezí cvičením na Zélandu a v Čechách (či Evropě obecně) asi nenajdeme. (Kromě toho, že se cvičí celoročně i venku – v parku, na pláži… v tomto případě dokonce zadarmo).
Vzhledem k tomu, že je tato země stále velmi otevřená imigrantům, mísí se zde různé kultury a národnosti. Naše malá jógová skupina je vskutku mezinárodní, jen dvě dámy jsou rodilé „kiwačky“, jinak jsou tam dvě Jihoafričanky, Holanďanka, Němka, Japonka…
Vyučují se jógové styly podobné jako kdekoliv jinde na světě a lze vysledovat spíše posun v rámci časových období, než geografické odlišnosti.
„Veronika Mosio se poprvé setkala s jógou v Austrálii před 15 lety a od té doby cvičí. Sedm let chodila v Praze do Energy studia k Vaškovi Krejčíkovi, u kterého získala certifikát Instruktor powerjógy (2008) a Instruktor hathajógy (2013). V 2014 navštívila poprvé Indii a udělala si tam RYT (Registered yoga teacher) 200 a o rok později přidala RYT 300.“Veronika, cvičitelka jógy, která žije na Zélandu přes dva roky, dodala mému laickému pohledu přesnější kontury:
„Velký rozdíl mezi cvičením tady a v Evropě není. V ČR je hodně rozšířená Power jóga, kterou na Novém Zélandu nenajdete.
Hodně je naopak zastoupená její nejbližší varianta – Vinyasa. Kromě ní najdete spoustu druhů jógy – Iyengar jóga, Kundalini jóga, Ashtanga jóga, Bikram jóga/Hot jóga, Hatha jóga, Yin jóga. Každý má možnost zvolit si svůj styl/učitele a následovat ho.“
Obecně platný povzdech přistěhovalce: nejsou lidi
Stejně jako v mnoha jiných oblastech, i z pohledu jógy trpí Nový Zéland tím, že je vzdálený od ostatního světa. Zhýčkaného Evropana překvapí malý sortiment zboží všeho druhu a nedostatek kvalitních pracovních sil např. v řemeslech. Místní tím nijak výrazně netrpí, ale přistěhovalcům tento „drobný nedostatek“ docela vadí.
V případě jógy jde třeba o to, že na Zéland nejezdí mnoho světově proslulých učitelů, kteří by uspořádali semináře či vedli kurzy (jako např. v ČR). Důvodem je právě vzdálenost a z toho vyplývající nákladnost podobných cest, a také nižší poptávka.
„Pokud se chce někdo seriózně věnovat józe nebo obecně spiritualitě, tady na to nejsou lidi. V Čechách je na výběr ze spousty kurzů, směrů, učitelů, kteří jezdí ze zahraničí. Možná je to tím, že je tam vysoká míra ateismu a lidé hledají něco jiného, spirituálního…
A výhodou je, že do ČR je odkudkoliv blízko, zatímco trmácet se až na Zéland se nikomu moc nechce“, hodnotí s povzdechem lektorka Veronika. „Žádné akce na Zélandě nepořádá ani světové úznávaná učitelka jógy Donna Fahri, sama původem Novozélanďanka.“
Text a foto: Lucie Kaufnerová, Auckland, Nový Zéland
Mgr. Lucie Kaufnerová je absolventkou FF UP v oboru čeština – angličtina. Po studiu začala psát a editovat texty firemních publikací a zároveň vyučovat angličtinu.
V roce 2011 ji osud zavál na Nový Zéland, do Aucklandu, kde se v současné době realizuje hlavně v roli maminky, a pokud děti dovolí, spolupracuje na různých zakázkách v oblasti Corporate Identity.
Spolu s kamarádkou je autorkou projektu České školy Auckland, kterou v roce 2013 založily. Má dětem českých krajanů připomínat český jazyk a české tradice. Ve volném čase ráda podniká výlety s rodinou po okolí – do buše, po plážích a v poslední době i na plachetnici, cvičí jógu a šije.