Kaštan koňský
K aštan koňský je statný listnatý strom dorůstající výšky 30 metrů s obvodem dosahujícím dvou metrů. Původem je z jihovýchodní Evropy. Až třiceticentimetrové laty kvetou od května do července.
Pobyt v energetickém dosahu jírovce posiluje a uklidňuje, neboť pomáhá zbavit se neklidu a strachu, což platí pro všechny energeticky vydatné stromy.
Léčivý význam kaštanu jírovce byl znám už ve starověku. Tataři mívali uloženy kaštany v sedlech koní, energeticky dobíjely jak koně, tak jezdce. Kaštany sebrané pod mohutnými zdravými stromy skutečně tělo dobíjejí energií – prasílou velmi vydatně. To věděli také mniši kláštera v Kateřinské ulici, v němž je léta umístěna Neurologická klinika Univerzity Karlovy.
Jeden z největších kaštanů v Praze se nachází na silné vyzařovací linii v rajském dvoře bývalého kláštera založeného císařem Karlem IV. Ještě předtím, než byl ořezán, na něm na jaře a na podzim v období tahu na jih přechodně hřadovalo hejno havranů, které se na něm energeticky dobíjelo. Na neobvykle velký kaštan také upozorňuje starobylá zpráva, kde je psáno, že po dlouhá léta rostl v místě zjevení sošky Panny Marie Křtinské.
Léčivé účinky kaštanu
Léčivá kůra jírovce se používá při léčbě hemoroidů nebo křečových žil. Výluh (lihový) z květů nebo plodů kaštanů je známý jako mazání při revmatických potížích, neboť podporuje lepší prokrvení nemocného místa. Též zbavuje příležitostných revmatických bolestí. Léčí křečové žíly, záněty žil, hemoroidy a arteriosklerózu. Působí pozitivně jak na průchodnost cév, lymfatický systém, tak na vypínání pokožky (omlazuje).
Ke zdravotním účelům můžete využít také květy kaštanu, ze kterých si uvařte čaj (je to výborné cévní a žilní tonikum). Květy stačí zalít vroucí vodou, vyluhovat v přikryté nádobě, scedit a vypít po douškách. Pijí se 1–2 šálky denně (stačí 1 vrchovatá lžička na 250 ml). Vzhledem k obsahovým látkám bude čaj hořký a trpký, proto ho můžete přisladit medem.
Čaj pijte při cévních onemocněních (zánětu žil, varixách, při problémech s křehkostí cév, drobných krevních výronech, máte-li krevní podlitiny či modřiny), jako podporu při hojení pohmožděnin, omrzlin, natržených šlach, vazů a svalů. Osvědčí se také při bolestech kloubů, revmatu a artritidě, potížích s prostatou a vzhledem k protizánětlivému působení při zahlenění dýchacích cest.
Doporučuje se také uložit kaštanové plody do postele pod matraci, abychom spali klidným spánkem, zbavili se revmatických potíží a energeticky se posilovali. A proč kaštan „koňský“ 🙂 ? To proto, že se kaštany používaly při léčbě dýchavičnosti a dalších nemocí koní.
Zdroj: Časopis Sféra 5, 6/2020, Květy kaštanu a jejich léčivá síla
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] ֍ KAŠTAN KOŇSKÝ je statný listnatý strom dorůstající výšky až 30 metrů. Pobyt v jeho energetickém dosahu posiluje a uklidňuje, neboť pomáhá zbavit se neklidu a strachu. Více o tomto „zázračném“ stromu se dočtete v článku: Kaštan koňský. […]