Kchua 胯
P okud plně neotevřeme a nepoužíváme kchua (kua)*, potom se váha těla u většiny z nás přesouvá přes pevné části těla (resp. kosti), a tak prochází kyčlemi. Naším přáním je, abychom tento postup změnili a upravili přesouvání váhy tak, aby se přenášela prostřednictvím kchua. Znamená to, že přenos váhy budou zajišťovat nikoli relativně pevné a stahující se svaly kyčlí, ale mnohem elastičtější pojivové tkáně kchua.
* (pozn.: termínem kchua 胯 se označuje oblast kyčlí a třísel, resp. pojivové tkáně kyčelní a tříselné oblasti)
Mnoho lidí začíná mít po padesátce (často i dříve) problémy s kyčlemi. Naše klouby by byly podivně navrženy, pokud by nebyly stavěny na to, aby nám vydržely sloužit po celý náš život. A přesto nám myšlenka, že se opotřebí, připadá samozřejmá.
Pokud se na opotřebení podíváme naprosto upřímně, znamená to, že tělo není používáno efektivně a klouby jsou nadměrně namáhány, protože musí po dlouhou dobu snášet přenášení váhy těla. Nesou-li vaše klouby váhu tímto způsobem, pak se opravdu opotřebí dlouho předtím, než zchátrá zbytek vašeho těla, a zbytek života pravděpodobně strávíte s podprůměrnou schopností se pohybovat.
My se snažíme tento stav změnit a začít váhu přenášet prostřednictvím kchua, mimo kyčelní klouby či jakékoli další pevné části těla.
Pokud budete používat kchua, vaše kyčelní klouby vydrží déle. Aby k tomu došlo, potřebujeme, aby se oblast kchua dobře otevřela, uvolnila a byla pohyblivá. Toto vše lze trénovat ve stoji wu-ťi (wuji). Poklesněte do kchua, poklesněte pouze nepatrně. Ujistěte se, že máte kchua co nejvíce uvolněná.
Nasměrujte váhu do přední části chodidla. Znamená to, že tlak vaší tělesné váhy by měl směřovat do přední části vašeho chodidla. Otázkou je, jak daleko dopředu? Odpověď zní: na tom nezáleží! Přesné místo není důležité. I když někteří lidé říkají, že centrem vaší váhy by měl být bod označovaný jako Bublající pramen – jung-čchüan (yongquan), o něj nejde. Mám na mysli skutečnost, že vaše váha by měla být dostatečně vepředu tak, aby se zánártní kosti ve vašich chodidlech roztáhly a otevřely.
Zdroj: Kua – Damo Mitchell, Lotus Nei Gong International
Počet komentářů: 4
[…] O pojivových tkáních v oblasti třísel a kyčlí se můžete dočíst v článku nazvaném Kchua (kua). […]
[…] které představují hluboké spojnice nohou a trupu. V Číně se tato oblast nazývá kchua (kua). Její výjimečnost spočívá v tom, že je zodpovědná za přenos síly z nohou do […]
[…] protože celý pohyb tchaj-ťi začíná v nohou, prochází oblastí kyčlí a boků, tzv. kchua (kua), dále po páteři do rukou a přes zápěstí až do konečků […]
[…] bod na zadní střední dráze cca v úrovni 2. bederního obratle ** Pozn.: termínem kchua 胯 se označuje oblast kyčlí a třísel, resp. pojivové tkáně kyčelní a tříselné […]