Klouby: co jim prospívá a jejich význam v tchaj-ťi čchüan
P ohyblivost kloubů, které jsou propojením dvou nebo více kostí v těle, je v tchaj-ťi čchüan (taijiquan) nanejvýš důležitá. Bez dostatečného a správného otáčení všech kloubů (a potažmo dalších více či méně „hutných“ částí těla) se k podstatě tohoto bojového umění založeného na proměnách dostaneme jen ztěží.
Pravidelným tréninkem zároveň klouby uvolňujeme a prokrvujeme, a tím podporujeme a zlepšujeme jejich funkčnost. A výsledkem je podobná paralela, jakou je logický paradox o tom, co bylo dříve, jestli slepice či vejce. Kde začít? Správným navíjením hedvábného vlákna (což je označení pro základní spirálovitý pohyb tchaj-ťi čchüan) rozhýbeme klouby, nebo díky uvolněným kloubům začneme dobře navíjet? Na to si budete muset odpovědět sami.
Jak podpořit klouby?
Kloubům prospívá pravidelný a zdravý pohyb, vhodná strava či posilování ledvin.
Klouby jsou tvořeny kloubní jamkou na jedné kosti a kloubní hlavicí na kosti protilehlé, vše je obaleno ochranným a zpevňujícím kloubním pouzdrem. Konce kostí jsou chráněny kloubní chrupavkou, která je vyživována synoviální tekutinou, tzv. kloubním mazem. Před poškozením při prudkém pohybu jsou klouby chráněny vazy.
Kromě pravidelného a vhodného pohybu, kam řadíme například chůzi, protahovací a rotační cvičení (v této skupině figuruje i tchaj-ťi čchüan), jízdu na kole či plavání, můžeme klouby udržovat v dobré kondici také správnou výživou.
Důležitý je kolagen, hlavní stavební látka chrupavky. S přibývajícím věkem tělo ztrácí schopnost si jej samo tvořit, proto je třeba přijímat látky, které jeho tvorbu podporují, zejména hořčík (najdete ho např. v banánech, mandlích, ořeších či celozrnném pečivu) a vitamin C (zdrojem jsou šípky, černý rybíz, kiwi, červená paprika, křen či brokolice). Důležité jsou také čerstvé ovoce a zelenina, esenciální omega-3 mastné kyseliny či vitamin E (obsažený např. ve slunečnicových semínkách) a selen (který najdete v obilovinách).
Tradiční čínská medicína doporučuje rovněž podpořit fungování ledvin, pod jejichž funkční okruh klouby patří. Chrupavku mají na starost játra, synovii ovlivňuje slezina. Kolena patří jednoznačně k ledvinám, ramena ovlivňují játra a kvalita fungování sleziny se projeví na kloubech zápěstí a kotníků.
Příznivý účinek tchaj-ťi čchüan na klouby
Jemný spirálovitý pohyb tchaj-ťi čchüan je „balzámem“ na pohybový aparát,
klouby nevyjímaje.
Tchaj-ťi čchüan používá jemný, krouživý, plynulý pohyb, který v těle postupně odstraňuje všechny bloky a umožňuje čchi (qi) volně proudit. Správný, přirozený a uvolněný spirálovitý pohyb a rozproudění vitální energie a krve při pohybu tchaj-ťi čchüan léčí zranění a urychluje regeneraci po úrazech kloubů, plotének, páteře, svalů, šlach a vazů. Neustálé otevírání a zavírání kloubů obnovuje synoviální tekutinu, tím působí na regeneraci kloubů a léčí zánětlivá onemocnění, např. artritidu.
O všech zdravotních účincích tchaj-ťi čchüan se můžete dočíst v článku nazvaném: Tchaj-ťi čchüan a zdraví.
Tchaj-ťi čchüan a tři vnější soulady
Klouby společně s kostmi tvoří opěrnou část pohybového aparátu. V lidském těle je jich více než dvě stě, jsou různě veliké a mají odlišný rozsah a funkci. Při cvičení tchaj-ťi čchüan nás zajímá v první řadě kyčelní kloub, který je nejsilnějším kloubem v těle. Je schopen se otáčet všemi směry, stejně jako kloub ramenní.
Kyčelní a ramenní klouby reprezentují první ze tří vnějších souladů (tří dvojic kloubů pohybujících se společně), které jsou pro tchaj-ťi čchüan typické.
Kolenní a loketní klouby nám správné navíjení trošku ztěžují, protože se dokáží pohybovat jen dvěma směry. A jsou druhou dvojicí, která se při cvičení pohybuje ve vzájemné souvislosti.
Poslední dvojici tvoří klouby zápěstí a kotníky (neboli hlezenní kloub). Rozsah jejich pohyblivosti je ve srovnání s kyčlemi a rameny menší, neznamená to ovšem, že nejsou důležité, protože celý pohyb tchaj-ťi začíná v nohou, prochází oblastí kyčlí a boků, tzv. kchua (kua), dále po páteři do rukou a přes zápěstí až do konečků prstů.
Alena Koutecká
Zdroj: časopis Sféra 5/2017 (Výživa kloubům nestačí) + časopis Vnitřní síla
Děkuji. Skvělý článek.