Kořeny nemocí hledejte v psychice
Naše psychika a naše tělo fungují jako spojité nádoby – něco se stane v psychice a tělo na to automaticky dříve či později zareaguje. Moje teta to jednoduše shrnula do věty: „Všechno je to v hlavě.“ Následkem toho platí, že začnete-li pracovat se svou psychikou, budete současně ovlivňovat stav svého těla a tedy i kvalitu svého zdraví. Z tohoto axiomu vychází psychosomatický přístup k léčení nemocí.
Pokud už jsme si na nějakou nemoc svým chybným myšlením „zadělali“, nezbývá než se nad ní zamyslet. Onemocní-li levá polovina těla, měli bychom příčinu nemoci hledat v citové oblasti, tedy v mezilidských vztazích. Nemoc vznikla jako reakce na „nezdravou“ myšlenku a pocity související s námi samotnými, s partnerem, dětmi, rodiči a dalšími blízkými.
Levá strana je i stranou minulosti a ženství. Možná máme problém, jehož řešení jsme dlouho odsouvali, a on se nám prostřednictvím nemoci připomíná? Nebo je nespokojená naše vnitřní žena? Někdo jí ublížil, zranil?
Pravá strana nás upozorňuje na mylné myšlenky a pocity v rozumové oblasti. Nestavíme se správně k práci, situaci v domácnosti, finančním záležitostem, koníčkům, bydlení… Pravá strana je také stranou budoucnosti a muže. Možná máme strach z toho, co nás čeká? Nevěříme, že máme nárok na šťastnou a spokojenou budoucnost? Jsme přehnaně agresivní, aktivní, drsní, zrychlení nebo se naopak nedokážeme zdravě prosadit?
Psychosomatika je součástí některých tradičních léčebných systémů, například tradiční čínské medicíny. Ta hledá kromě psychické disharmonie také příčiny této nerovnováhy. Za její významné zdroje považuje především negativní charakterové vlastnosti. Není divu! Když například delší dobu žárlíte nebo závidíte, vaše tělo je v neustálém negativním emočním stavu. Jak může za těchto podmínek dobře fungovat? Na některých indických klinikách se proto jako součást léčby používá vedení emočního deníku, do kterého si zapisujete všechny pocity, které v průběhu dne zakusíte. Podle intenzity, charakteru a četnosti negativních pocitů se pak upravuje nejen léčba, ale i dieta.
Teorie prvků jin a jang se dá vztáhnout také na psychiku a tělo, které fungují jako dvě vzájemně se ovlivňující části jedné mince.
Samozřejmě platí také opačný přístup, kdy stav vašeho těla ovlivňuje vaši psychiku. Všichni to dobře znáte. Jakmile se „necítíte ve své kůži“, rozladí se velmi rychle také vaše psychická pohoda. Tudíž cokoli prospěšného uděláte pro tělo, odrazí se příznivě na vaší psychice, ať už je to procházka na čerstvém vzduchu, hodinka cvičení tchaj-ťi nebo čchi-kungu, něco zdravého k zakousnutí, příjemná masáž, meditace, fyzická práce na zahrádce…
Z výše uvedeného vyplývá, že je prozíravější a zdraví prospěšnější si předem naordinovat harmonický a vstřícný přístup ke světu než pozdě „bycha“ honit. Když budete na svět „vrčet“, „smutnit“ nebo dělat žárlivé scény partnerovi, situaci stejně nezměníte, jen budete muset řešit o jeden problém navíc – vaše zdraví.
Pokud jste stále ještě naladěni na „blbých“ vlnách, přelaďte, a to nejlépe hned teď 😉 .
Alena Koutecká
Zdroj:
Věda víra věčnost – Mihulová, Svoboda
Otoky, lymfa a nejčastější ženské nemoci – Bičíková
Foto: Petr Havelka