Ledviny a jejich funkce
L edviny jsou jinovou orgánovou soustavou, která je spojená s prvkem/živlem vody. Jsou považovány za „vrozený kořen jinu a jangu“, a proto co do důležitosti hrají prvořadou roli pro naše zdraví a náš zdravotní stav. A co je zásadní pro život: jsou rovněž zásobárnou tělesné „esence“. V úvodu se podívejme zjednodušeně na funkce ledvin.
Klíčové funkce ledvin jsou následující:
- skladují esenci (jsou její zásobárnou)
- řídí procesy vývoje
- ovládají energii rozmnožování
- vytváří kostní dřeň, mozek a kosti
- směrují alchymistickou vodu
- vládnou nad tělesnými tekutinami
- otevírají se do uší
- mají vliv na kvalitu vlasů
- ovládají přijímání čchi (qi)
- jsou domovem č‘ (zhi)
Skladování esence
Ťing (jing) neboli „esence“, která je nám dána v okamžiku početí našimi rodiči, leží uložena v ledvinách. Tato „esence“ slouží jako „program“ pro naše zdraví, celkovou konstituci a stav při narození. Všechny funkce, pohyby a růst tělesných tkání a energií závisí na úrovni a stavu ťing. Ťing si můžete představit jako olej ve staré lampě; jakmile olej dohoří, život člověka je u konce. K pochopení vztahu, který existuje mezi ledvinami a ťing, musíme porozumět, jak funguje jin a jang ledvin. Podle toho, v jakém vzájemném vztahu se ťing, jin a jang ledvin nacházejí, se odvíjí efektivita většiny tělesných funkcí. Palivo jinu vytváří potenciál k životu a aktivitě, zatímco plamen jangu vzněcuje tento potenciál a uvádí ho do života.
Podíváme-li se hlouběji, je zapotřebí poznamenat, že existují dvě podoby ťing. Ťing, o kterém zde mluvíme, je sien tchien ťing (xian tian jing) neboli „vrozená esence“. Je to ťing, který je konečný a omezený. Dali nám ho naši rodiče a v průběhu života ho spotřebováváme. Pak existuje druhá podoba ťing nazývaná chou tchien ťing (hou tian jing) neboli „získaná esence“. Tuto esenci lze získávat a doplňovat, jelikož pochází převážně z potravy, kterou konzumujeme. Získaná esence podporuje vrozenou esenci, aby „nevyhořela“ příliš rychle.
Řízení procesů vývoje
Zdraví člověka při zrození a následná rychlost stárnutí jsou předurčeny kvalitou ťingu, který je podporován zdravím ledvin. To, jak člověk hospodaří s jinem a jangem v ledvinách, ovlivňuje rychlost, jakou ho esence provede tímto procesem (tj. jak rychle stárne a kdy zemře).
Ovládání energie rozmnožování
Zdraví a síla jinu ledvin určují úroveň plodnosti mužů i žen. Ťing uskladněný v ledvinách následně vytváří sexuální tekutiny a zároveň dává člověku potenciál k tvoření nového života. Ledvinový jang stimuluje sexuální touhu a je zodpovědný za libido člověka. Právě s ohledem na toto spojení mezi jinem a jangem ledvin, plodností a sexuální touhou přisuzuje učení jang šeng fa (yang sheng fa) takovou důležitost povaze sexuální aktivity člověka. Pokud je se sexem špatně nakládáno, potom ledviny a s nimi spojené mechanismy trpí.
Vytváření kostní dřeně, mozku a kostí
Ťing ledvin se slučuje s „tuky“ z jídla a pití a vytváří suej (sui), který je v čínském léčebném systému považován za tvůrce kostní dřeně, kostí, míchy a mozku samotného. Dokonce hovoří o tom, že mozek a mícha jsou „mořem dřeně“. Pokud není mozek dostatečně vyživován ťingem, chybí jasná mysl a v krajním případě může být člověk velmi zmatený.
(Na)směrování alchymistické vody
„Alchymistická voda“ ledvin souvisí s ohněm srdce. Jde o velmi abstraktní pohled na to, jak nadměrné prožívání emocí vyčerpává a oslabuje ledviny a ťing. Tento model ukazuje, že oheň srdce klesá ve formě čchi, aby posiloval aktivitu ledvin. Tímto způsobem čchi srdce pomáhá jangu ledvin stimulovat ťing. Pro vyvážení tohoto procesu stoupá „voda“ ledvin jako forma čchi, aby zabránila ohni srdce, aby se vymkl kontrole. Oheň srdce se zpravidla vymkne kontrole v důsledku silných (obzvláště nepříjemných) emocí, které člověk zažívá po dlouhou dobu. Pokud oheň plane, je zapotřebí více alchymistické vody, což vytváří tlak na ledviny a ťing. Právě z tohoto důvodu doporučovali taoisté přetrvávat ve stavu emočního klidu, který je bezpodmínečně nutný pro zpomalení úbytku ťing.
Vláda nad tělesnými tekutinami
Ledviny jsou zapojeny do přeměny a přepravy tělesných tekutin, obzvláště ve spodní části břicha a v souvisejících orgánových soustavách. Jin a jang ledvin spolupracují, aby zajistili pohyb tělesných tekutin a jejich přeměnu správným způsobem. Ledviny také podporují močový měchýř tím, že mu dávají čchi, kterou potřebuje, aby „zadržel“ moč, dokud nenastane čas se vyprázdnit. Pokud je ledvinová čchi slabá, může se objevit neschopnost udržet moč.
Ledviny se otevírají do uší
Ledviny vyživují uši a umožňují jim vnímat všech „pět zvuků“; v podstatě to znamená, že člověk se zdravými ledvinami má přístup k plnému rozsahu zvukového spektra. Jsou-li ledviny oslabeny, je pravděpodobné, že člověku slábne sluch. Může se objevit také tinnitus (pozn.: šelest v uších), což může být znakem dlouhodobé nedostatečnosti ledvin.
Ledviny ovlivňují kvalitu vlasů
Síla, lesk a růst vlasů jsou závislé na ledvinové esenci. Pokud je esence slabá, pak jsou vlasy suché, lámavé a slabé. Mohou dokonce vypadávat. Slabá ledvinová esence způsobuje slábnutí a šedivění vlasů; což je obzvlášť důležité při diagnostice, pokud k slábnutí a šedivění dochází předčasně.
Ovládání příjmu čchi (qi)
Ledviny přijímají čchi plic a umožňují, aby při nádechu klesala dolů do těla. Pokud je čchi ledvin slabá, pak čchi nemůže klesat dolů; to může vyvolat pocit ucpání/neprůchodnosti hrudníku, kdy se člověk nemůže zhluboka nadechnout.
Domov č‘ (zhi)
Ledviny jsou domovem č´, což je část našeho vědomí, kterou můžeme v překladu nazvat jako „vůle“. Je to část našeho já (osobnosti a bytosti), která nás pohání, dodává nám odvahu a odhodlání. Lidé, kteří mají oslabené ledviny, pravděpodobně zjišťují, že přichází o svou motivaci, jsou bojácní a přespříliš opatrní v životě.
Zdroj: The key functions of the Kidneys – Damo Mitchell (Lotus Nei Gong)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás