Ledviny ovlivňují kvalitu našeho života
S těží můžeme vybrat jeden jediný orgán jako nejdůležitější, protože ke zdravému, plnohodnotnému životu potřebujeme harmonickou spolupráci a zdraví všech složek a částí našeho těla. Ale kvalita života a potažmo i podoba stárnutí se ve velké míře odvíjí od kvality energie v ledvinách.
Ledviny – sídlo prenatální čchi a vitality
Ledviny jsou sídlem naší vrozené, vitální energie, kterou nám předali naši rodiče. Odtud se jí říká také prenatální čchi a ledvinám prenatální základ člověka. Podle pravidel čínské medicíny určují ledviny délku našeho života. Esence ledvin tvoří základ pro rozmnožování, napomáhá růstu a vývoji (řídí tvorbu kostí a vytváření dřeně), podílí se na zahřívání, podporuje tvorbu krve a obranyschopnost.
Podle čínské medicíny řídí ledviny vodní režim v těle.
Tato funkce ledvin spočívá v tom, že mají na starosti řízení procesu proměňování a pohybu tekutin od jejich vstupu do těla až po vylučování. Ledviny filtrují toxiny a odpadní látky z krve a přeměňují je na moč. V klidovém stavu proteče ledvinami asi 1,2 litru krve za pouhou minutu. Ke své 24hodinové práci potřebují dostatek tekutin v těle – pomoci jim můžete tím, že se naučíte pít během dne vodu.
Z výše uvedeného je jasné, že ledviny jsou orgánem nezbytným k životu. K udržení života však stačí přibližně 1/8 funkční zdatnosti. V alternativní medicíně se říká, že ledviny jsou „poťouchlý orgán“, jelikož i když pracují velmi málo, nebolí, čímž nám nedávají jasný signál. Pokud selžou, bývá to náhle a často je tento stav nevratný.
Z pěti základních emocí elementů se k ledvinám váže strach. Dále slaná chuť, období zimy a jako klima chlad, ze smyslů sluch a z barev modrá. Ledviny jsou centrem vůle a motivace, dále mají na starosti ukládání paměťových stop, a to pro dlouhodobější paměť. (cit.: Diochi)
Ledviny bychom měli maximálně podpořit zejména v únoru, kdy jsou nejcitlivější. Čínský pentagram a jeho zákonitosti ukazují odraz přírody v našem těle. Stejně jako příroda v zimě upadá do klidu, i my bychom se v zimních měsících neměli přetěžovat nadměrnými výkony, měli bychom jíst střídměji, omezit solení, bílý cukr, pepř a alkohol a celkově podporovat organismus, tj. dostatečně spát a odpočívat. (cit.: Tradiční čínská medicína – Aktivní život s bylinkami TČM, Serafin)
Ledvinám ubližuje strach a neuspořádané vztahy
Emocí přiřazovanou k ledvinám je strach. Příčinou obav, strachu či pocitu hrůzy je nedostatečná funkce ledvin. Přestože při prázdnotě – oslabení žlučníku a krve – se u člověka objevuje strach, který pak zpětně působí, je nejhorší dopad strachu na ledviny. To je „strach zraňující ledviny“. Přemíra strachu může vést k uvolnění čchi z ledvin, jejímu klesání, k následnému neudržení moči a stolice, to je „strach vedoucí ke klesání čchi“. (cit.: Umění tchaj-ťi čchüan – Vít Vojta)
Podle americké spisovatelky a koučky Louise L. Hay souvisí problémy s ledvinami s kritičností, zklamáním, neúspěchem, studem, jsou také reakcí malého dítěte. Pomáhají afirmace: „V mém životě jsou vždy správné činy.“ „Z každé zkušenosti vychází jen dobro.“ „Je bezpečné stát se dospělým.“ Ledvinové kameny značí zbytky nevyřešeného hněvu. (cit.: Uzdrav své tělo A−Z – Louise L. Hay)
Ledviny, jakožto párový orgán, velmi trpí při dlouhodobých vztahových (párových) problémech.
Narušená energie ledvin přináší do naší psychiky opatrnost, strach, potřebu opory, nejistotu a sexuální poruchy. Tento princip platí i opačně. Pokud se stále něčeho obáváme, nebo žijeme v nevyřešených napjatých osobních vztazích, oslabujeme si ledviny a základní životní energii v nich. V tomto případě bývá velmi účinná aromaterapie, zaměřená zejména na 2. čakru, související s ledvinami. (cit.: Serafin)
Jako na symbol partnerství se dívají na ledviny také Thorwald Dethlefsen a Ruediger Dahlke ve své knize Nemoc jako cesta. Ledvinové bolesti a nemoci se vyskytnou vždy, když někdo vězí v partnerských konfliktech. Partnerstvím nemíní sexuální partnerství, nýbrž zcela zásadní způsob styku s druhými lidmi. Při potížích s ledvinami pomůže, když si položíme následující otázky:
- Jaké problémy mám v oblasti partnerských vztahů?
- Mám sklon uvíznout v projekci a považovat partnerovy chyby pouze za jeho vlastní problém?
- Zapomínám odhalovat se v tom, jak se partner chová?
- Zadržuji staré problémy a bráním tak průtoku, vývoji?
Také etikoterapie uvádí, že ledviny energeticky oslabují neuspořádané mezilidské vztahy. Problémové vztahy vedou k vnitřní agresi, což způsobuje nadprodukci adrenalinu a ten se usazuje v ledvinách. Výsledkem jsou ledvinové kameny. Vzniká návaznost přes meridián ledvin – otékají kotníky nebo se objeví problém s dýcháním, bolest za hrudní kostí.
Jak podpořit ledviny
Jak jsem poznamenala na začátku, ledvinám prospívá zejména dostatečné pití vody. Co znamená dostatečné, je potřeba zvážit a přizpůsobit podle své váhy, ročního období, fyzické aktivity, věku, zdravotního stavu apod. Přemíra může stejně jako nedostatek uškodit!
Podle Marcela Vanka a jeho publikace Symbolika nemoci je zapotřebí kromě pravidelného příjmu tekutin pracovat na energetické úrovni, tj. s emocí strachu. Strach se hromadí v našem energetickém těle v oblasti ledvin, ty se snaží ho postupně odplavit vodním systémem; když je strachu moc, ledviny zanedbávají své poslání ve fyzickém světě a chemická čistírna se zanáší odpadky. Vanek přidává i babskou radu na ledviny: Na fyzické úrovni můžeme ledvinám ulevit potíráním vyškvařeným vepřovým sádlem, protože sádlo „vytahuje“ nastřádané škodliviny (sádlo nechte na těle do rozehřátí a pak ho setřete papírovým ubrouskem).
Bedra i ledviny udržujte neustále v teple, zejména v zimě; na bokovky, krátká trička či svetry raději zapomeňte. Pokud sedíte v chladných místnostech či prostorách, používejte bederní nebo ledvinové pásy. Nemáte-li je, postačí omotat kolem boků deku.
Oblíbené a velice příjemné jsou solné koupele/zábaly.
Vezmete půl kila kuchyňské soli, vysypete ji na plech a dáte do trouby zahřát (na cca 10 minut při teplotě 60 stupňů Celsia – sůl by měla být příjemně teplá, abyste se nespálili). Teplou solí naplníte plátěné sáčky (buď jeden velký anebo dva menší) a ty přikládáte do bederní oblasti v místech, kde jsou ledviny. Sůl vydrží teplá přibližně hodinu; pokud budete odpočívat v posteli, i déle 🙂 .
(Sůl použijte maximálně desetkrát, protože vytahuje škodlivé látky z těla a po opakovaném používání již není schopna dostatečně působit.)
Na ledviny „platí“ také koupel v přesličce nebo listu kopřivy. Do hrnce dáte vařit vodu, do ní přidáte tři hrsti byliny, 3−5 minut povaříte a necháte dalších 15 minut louhovat. Poté přecedíte do lázně. Po koupeli je ideální zabalit se do suchého prostěradla a alespoň na půl hodiny si jít lehnout do postele pod deku. Koupel je vhodná i při nastydnutí. Pozor v případě, že trpíte vysokým krevním tlakem nebo jste po mozkové mrtvici. (cit.: Serafin)
Energii ledvin povzbudí i saunování nebo masáže horkými lávovými kameny: Nahřejte oblý placatý kámen v horké vodě a položte ho na pupík, prochází tam meridián ledvin. Ideálně podle orgánových hodin (orgány se dostávají během dne vždy na dvě hodiny do fáze vysoké aktivity a po ní následuje stejně dlouhá fáze odpočinková). Aktivita ledvin je každý den od 17 do 19 hodin.
Ve stravě je to kořenová zelenina, která příznivě ovlivňuje stav a energii ledvin. Protože je zásadotvorná, působí preventivně proti vzniku ledvinových kamenů. Na podporu ledvin se hodí také bylinné čaje nebo potravinové doplňky. Zásadní bylinou pro podporu ledvin je zlatobýl, celým názvem celík zlatobýl. Můžete si zakoupit tinkturu z pupenů pravého celíku zlatobýlu a užívat ji samostatně anebo ji kapat do bylinných čajů určených na podporu ledvin a močového měchýře. (cit.: Serafin)
Cvičení a techniky na posílení ledvin
Energii ledvin posiluje cvik starých taoistických mistrů prováděný časně ráno: pomocí hřbetů rukou vertikálně třete oblast ledvin alespoň 30krát. Vhodná je také čínská masáž na povzbuzení ledvin: stůjte vzpřímeně, zatněte dlaně v pěst a poklepávejte si mírně pas a páteř z obou stran. Začněte nahoře na páteři směrem ke křížové kosti. Během poklepávání se můžete ohnout. Opakujte pětkrát. (cit.: Lunární kalendář Krásné paní)
Na posílení ledvin stlačujte jemným tlakem bod v prohlubni za kotníkem z vnitřní strany (dráha ledvin vede kolem kotníku směrem nahoru vnitřní stranou lýtka…), z vnější strany povzbudíte močový měchýř, který je párovým orgánem ledvin. Podobně můžete opatrně (protože jsou často citlivé) stimulovat reflexní plošky ledvin na plosce nohy (cca uprostřed chodidla).
K harmonizaci jinové energetické dráhy ledvin (šou-tchaj-jang siao-čchang-ť-ing) působí také následující cvik z meridiánové sestavy Makko-ho: V předklonu srovnáte záda, hlavu necháte rovně v prodloužení páteře. Rukama se chytíte na vnitřní straně chodidel, malíčky směřují vzhůru (pokud to jde, položte malíček do prvního bodu na dráze ledvin). Prociťujte vnitřní stranu dolních končetin a přední stranu trupu.
(Ideální je cvičit celou sestavu pro vyrovnání energie mezi všemi drahami! – viz článek Harmonizační orgánová sestava Makko-ho)
V neposlední řadě pomáhá také cvičení meditativní formy tchaj-ťi čchüan (taijiquan) nebo dechového umění čchi-kungu (qigongu), které se sice většinou nezaměřují přímo na ledviny či jejich meridián, ale celkově posilují oběh vitální energie čchi. Pohyb tchaj-ťi připomíná z elementů nejvíce právě vodu, její pomalou, plynulou, měkkou, přesto však velice účinnou sílu. Pokud chceme pochopit, jak podpořit vnitřní alchymický proces a šetrným způsobem využívat náš vrozený potenciál, zcela jistě nás postupem času osloví také nej-kung (neigong), tj. proces, pomocí něhož udržujeme v kondici své fyzické tělo, pěstujeme vnitřní vesmír a povznášíme vědomí.
Zimní období přináší samo o sobě zvýšené nároky na tělo i psychiku. Uplynulé měsíce nám navíc vnesly do života existenční a další strachy (strach o život, o zdraví, o živobytí…), kterým jsme v době „blahobytu“ nevěnovali pozornost. Proto věřím, že si v této záplavě rad a informací najdete něco, co vás osobně osloví a co vám do budoucna pomůže posílit váš vitální základ a s úsměvem si užívat krás života, které nás neustále obklopují.
Přeji vám únor plný harmonie, radosti, pozitivního smýšlení a dostatku energie!
Alena Koutecká
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] Viz také článek: Ledviny ovlivňují kvalitu našeho života […]