Malé vodní kolo čchi (malý nebeský okruh)
U silujeme-li o proces vnitřní proměny, vývoje a dosažení duchovního pokroku, setkáme se zcela jistě s praktikami/cvičeními zahrnujícími malý (mikrokosmický) a velký (makrokosmický) oběh/okruh čchi. Představit si je můžeme jako pomyslné kruhové dráhy (okruhy), kterými proudí energie čchi na své cestě tělem (v rámci vrozeného energetického těla). Jedná se o další krok na naší cestě proměny, pokud jsme obnovili pohyb čchi prostřednictvím rotace dolního tan-tchienu.
Malých okruhů existuje několik. V souvislosti s taoistickými meditačními technikami je nejčastěji uváděn malý oběh, kdy čchi proudí zadní střední dráhou (po zádech), tj. řídícím meridiánem, nahoru a přední střední dráhou, tj. funkčním meridiánem, dolů do tan-tchienu. Tento oběh vznikne propojením energetických drah tu-maj (dumai) – tj. dráhy vládce a žen-maj (renmai) – tj. dráhy početí.
Pozn.: Plynulému proudění čchi tělem můžeme na fyzické rovině pomoci tím, že opřeme jazyk o horní patro (za horními řezáky). Tím dojde k fyzickému propojení dráhy vládce a dráhy početí a čchi začne volně cirkulovat v malém nebeském oběhu, který tyto dráhy vytvoří.
V nej-kungu je zapotřebí „roztočit“ také další vodní kola, která obklopují tělo a společně vytvoří jakousi „energetickou klec“, která slouží k vytváření dostatečné vnitřní síly pro nastartování velkého vodního kola čchi (makrokosmického okruhu). Jedná se o vodní kola v oblasti opaskového meridiánu (jako jediná dráha nevede vertikálně, obtáčí trup asi ve výši kyčelních hřebenů) a bočních větví průrazného meridiánu.
Malý nebeský okruh (po zádech a trupu) patří k nejvíce ceněným čínským cvičením.
Podle tradice zlepšuje myšlení, napomáhá duchovnímu rozvoji a léčí nejrůznější problémy. Uvádí se, že zprůchodňuje zadní a přední střední dráhu. Jestliže se tyto dvě dráhy uvolní, zlepší se také průchodnost ostatních drah. Základním účelem cirkulace čchi po středových meridiánech je totiž přivádět do každého ze dvanácti základních/získaných meridiánů čerstvou energii. Čím lépe a rychleji se bude toto vodní kolo čchi „otáčet“, tím lépe budou orgány zásobovány čchi (a prospěje to i vzdáleným částem těla). Čchi pak bude přiváděna také do kostí a kostní dřeně páteří, která je současně spojená s mozkem. Taoisté mluví o „očistě kostní dřeně a mozku“.
O síle nebeského oběhu vypráví následující podivuhodný příběh, který vypravoval čínský mistr LIN (působící mnoho let ve Spojených státech):
Jistá Američanka nemohla po autonehodě léta chodit. Měla hodného manžela, který se o ni staral. Jednou ji navštívil pokročilý žák zmíněného mistra a pokoušel se ji vyléčit. Nemělo to žádný efekt. Naučil ji tedy alespoň malý nebeský okruh a řekl jí, aby ho cvičila co nejčastěji.
Cvičení je možné provádět i vsedě či vleže a žena ho cvičila pilně. Dlouhý čas se nedělo vůbec nic. Za oknem pokoje, kde ležela, rostl strom. Žena jednou zaslechla, jak jí strom vlídně říká: „Uklidni se, já tady stojím už padesát let a jsem s tím spokojený.“ Žena se dala s novou chutí do cvičení. Praktikovala dlouho a vytrvale. Jednoho dne zaslechla manžela, jak volá na děti: „Snídaně je hotová!“ Opatrně vstala, vzala si župan a šla se nasnídat.
Zdroj:
Malý nebeský okruh – Z deníčku MUDr. Nešpora
Taoistické umění proměny – Damo Mitchell
Tajemství lidské energie – Paul Brecher
Diochi – Meridiány
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás
1 odpověď
[…] vytvořit tzv. malý oběh čchi, kterým může energie volně proudit (cirkulace energie kolem trupu a hlavy), je důležité, aby […]