Mezinárodní festival v tchaj-ťi / International Taiji Festival
Možná, že už nějakou dobu cvičíte tchaj-ťi (taiji) a říkáte si, že byste rádi změřili své síly s ostatními studenty. Jenže pak se podíváte na videa ze soutěží a zjistíte, že na závodníky – profíky, kteří předvádí často až akrobatické kousky, prostě nemáte. A tak to necháte být… tedy až do letošního roku… protože letos máte možnost vydat se na první mezinárodní tchaj-ťi festival. Zelenou na něm dostanou i ti, kteří začali teprve před nedávnou dobou, jsou dřívějšího data narození nebo se prostě necítí být v té správné kondici, a přesto si závodění chtějí vyzkoušet.
Na podrobnosti ohledně soutěže jsem se zeptala Jitky Rychnovské, zakladatelky školy Taichi-Praha, která spolu s Českou federací wushu celou akci organizuje.
Jitko, jak jsi přišla na myšlenku festival uspořádat? V čem se bude lišit od soutěží, které se už v České republice konají?
Festival bude jiný v tom, že půjde pouze o tchaj-ťi. Ostatní soutěže jsou organizované Českou federací wushu a týkají se všech kategorií wu-šu (wushu). Tomáš Veselý, člen federace, nedávno přišel s myšlenkou pořádat více malých soutěží jednotlivých stylů, např. tchaj-ťi, wu-šu, kontaktní styly… a mě tento nápad zaujal.
U tchaj-ťi se často stává, že je na programu až jako poslední a soutěžící musí čekat celý dlouhý den, než na ně přijde řada. Tchaj-ťi festival bude kratší, a tím pádem ubude čekání.
V loňském roce jsme na letním soustředění naší školy pořádali soutěž pro obyčejné lidi z kurzů, žádné soutěžící reprezentanty. Lidé se zpočátku báli, ale po akci byli všichni nadšení a rádi, že do toho šli a soutěžení si vyzkoušeli. Pro vlastní pokrok, pro radost, ale i takové ověření si, na čem pracovat dál, v čem se zlepšovat. Proto mě napadlo udělat něco podobného, oficiálního, a zahrnout co nejvíce škol.
Jak často se bude festival konat?
Doufám, že o něj bude zájem a bude se opakovat pravidelně, nejlépe každý rok.
Kdo se může soutěže účastnit? Existují nějaká omezení, pokud jde o věk, styl, pokročilost…?
V soutěži bude pět věkových kategorií A–E, od nejmladších do 14 let po seniory nad 60 let (zvlášť pro ženy a muže). V tomto smyslu žádná omezení nejsou. A jak vyplývá z názvu, mělo by se jednat o soutěž mezinárodní, a tak počítáme i se studenty ze zahraničí.
Pokud jde o styly, můžete soutěžit v kategorii Čchen (Chen), Jang (Yang) nebo ve skupině ostatní styly. Jako podkategorie Čchenu (Chenu) jsou většinou zkrácené varianty sestavy lao-ťia (laojia): 13 forem velmistra Ču Tchien-cchaje (Zhu Tiancaie), 13 forem mistra Čchen Pinga (Chen Binga) a 18 forem velmistra Čchen Siao-wanga (Chen Xiaowanga), což umožní soutěžit i těm, kteří cvičí relativně krátkou dobu.
Pokročilejší mohou zacvičit také sestavy se zbraněmi: s mečem stylu Čchen nebo jiných stylů, s dalšími zbraněmi či párovými zbraněmi; závodit mohou i skupiny.
Je stanoven limit pro počet soutěžních startů?
Ne, můžete soutěžit v podstatě ve všech kategoriích neomezeně. Je pouze na vás, jestli pro začátek zkusíte jednu disciplínu nebo budete mít chuť zvolit si jich více.
Máme jen jeden malý limit. Rádi bychom, aby se do kategorie základní sestavy nehlásili opravdu pokročilí studenti, kteří mají dlouholetou praxi se soutěžením a jezdí i na mezinárodní akce. V této skupině chceme dát šanci především studentům, kteří nikdy nesoutěžili a cvičí krátce.
Pokud mám zájem přijít soutěžit, co mám udělat?
Většina škol obdržela potřebné informace mailem, včetně přihlášky a rozpisu soutěžních kategorií. Pokud tedy budete soutěžit pod hlavičkou školy, doporučuji, aby vás a ostatní účastníky přihlásil váš učitel (mistr).
V případě, že vaše škola nemá o účast na podobných akcích zájem a vy náhodou čtete tento článek 🙂 , zaujal vás a rádi byste si soutěžení vyzkoušeli, napište (viz níže) a my vám přihlášku zašleme. Není problém přihlásit se jako jednotlivec bez zázemí tchaj-ťi školy. Totéž platí i pro ty, kteří trénují sami a v současné době nenavštěvují přímo konkrétní školu.
Jaké ceny jsou přichystány pro soutěžící?
Soutěžící, kteří se umístí ve zlaté, stříbrné a bronzové kategorii, získají medaile a diplomy. Ostatní dostávají diplom za účast na soutěži – festivalu.
Proč by měli studenti tchaj-ťi na soutěž přijít? Jak bys je inspirovala?
Především nejde o to vyhrát 🙂 . Smysl má to, že vás zajímá, jak cvičíte a jak cvičí ostatní. Poznáte nové lidi a nové sestavy. Najdete inspiraci pro nové věci a váš osobní pokrok.
Sama nejsem soutěživý typ a nepatří k nim, myslím, ani jeden z mých studentů, ale každá soutěž, které se účastní, je posouvá v jejich osobním růstu. Učí se zbavit se trémy, lépe si ověří, co by měli zlepšovat.
Navíc, rozhodčí jsou z různých škol a mají dobré postřehy, které často učitele trénujícího se svým studentem nemusí vůbec napadnout. Vždy je přínosný odborný pohled i z jiné strany, než poskytne jedna uzavřená škola.
To znamená… největší přínos je v osobním rozvoji každého soutěžícího.
Jitko, děkuji za rozhovor a přeji úspěchy tobě i festivalu 🙂
Alena Koutecká
Pokud uvažujete o účasti na soutěži, podrobnější informace o podmínkách soutěže a registraci naleznete:
- na e-mailu: taijifestival.praha@email.cz
- na tel.: 723 350 052 nebo 720 664 502 (Jitka Rychnovská, Jana Kovářová)
- v sekci Akce a kurzy / Tchaj-ťi pod názvem Mezinárodní festival v tchaj-ťi
Pro prezentaci klikněte na obrázek:
For the English version of this article – International festival in taiji – see page 2 (Stránky 2)