(Ne)obyčejní lidé kolem nás: Bob Bacher
Bob Bacher je nadšeným studentem i učitelem bojového umění Čchen tchaj-ťi čchűan (Chen taijiquan). Jeho šíření zasvětil velkou část svého života. Má vlastní tchaj-ťi školu v Pavones na Kostarice, neustále studuje a připravuje vlastní výukový on-line program. Pokud zrovna necvičí, věnuje se zahradničení a pěstování ovoce, protože je zastáncem veganského stylu života. Přečtěte si rozhovor, který sice vznikl před několika lety, avšak pokud jde o přínos a smysl cvičení tchaj-ťi je a bude stále aktuální.
Co je pro vás tchaj-ťi?
Je to pro mě spousta věcí. Je to bojové umění, systém péče o zdraví a způsob života. Tchaj-ťi nám připomíná, abychom se snažili o udržení rovnováhy ve všech aspektech života, který se neustále mění.
Jak začala vaše cesta světem tchaj-ťi?
Ve škole jsem byl svědkem, jak mého kamaráda zbila banda „šikanistů“. Tento incident na mě velmi silně emocionálně zapůsobil. Byl jsem rozrušený, rozzlobený a v této situaci jsem se cítil bezmocně. Ten den po škole jsem sedl na kolo a jel jsem hledat školu, kde učí sebeobranu. V okolí jsem našel školu karate a tentýž večer mě otec vzal na ukázkovou hodinu. Ve chvíli, kdy jsem vstoupil do této školy, jsem věděl, že jsem našel svoji životní cestu. Co jsem nevěděl, bylo, do jaké míry to ovlivní celý můj život.
Jak jste si mezi mnoha mistry tchaj-ťi vybral svého učitele a školu?
Po všechny ty roky tréninků bojových umění (od roku 1969) jsem studoval u mnoha velkých mistrů různé druhy bojových umění a systémů/stylů. Učil jsem se od všech, stále si zachovával přístup začátečníka a snažil se najít pravdu a svůj potenciál.
Praktikoval jsem tři hlavní styly tchaj-ťi čchűan a po mnoha letech bylo velkým štěstím potkat svého učitele, mistra Wang Siena (Wang Xiana). Mistr Wang je pokračovatel 19. generace stylu rodiny Čchen (Chen).
Protože styl Čchen je původní, zjistil jsem, že je fascinující a velmi bohatý na techniku a principy. Jakmile jsem začal vážně trénovat s mistrem Wangem, nechal jsem stranou ostatní formy a styly a rozhodl se věnovat naplno jeho stylu Čchen tchaj-ťi.
Když jsem potkal mistra Wanga, uvědomil jsem si, že všechna léta tréninků byly pouhou přípravou na něj a jeho učení. Jeho systém, schopnosti a skromnost z něj udělaly pro mě perfektního učitele. Jsem velmi vděčný a moc spokojený s učením mistra Wanga. Pokaždé, když se s ním setkám při tréninku, stále otvírá mé oči kráse a hloubce tchaj-ťi.
V jednom okamžiku své cesty jste se rozhodl stát učitelem, co vás k tomu inspirovalo?
Pomáhal jsem svému prvnímu učiteli karate a po pouhých pěti měsících, ve věku 19 let, jsem si otevřel svoji vlastní školu karate. Již velmi brzy se zdálo, že jsem byl předurčen k tomu, abych byl učitelem. Po několika letech trénování s mistrem Wangem mi dovolil, abych učil jeho systém, a řekl mi, že potřebuji sdílet, co mě učil na Západě. Jako chiropraktik jsem využil principy tchaj-ťi a pohyby jako formu terapie v různých podmínkách u svých pacientů.
Viděl jsem znovu a znovu, jak tchaj-ťi efektivně působí při uzdravování zranění a chronických onemocnění.
Rozhodl jsem se, že než budu příliš starý, potřebuji sdílet znalosti a dovednosti získané prostřednictvím učení mistra Wanga. V určitém momentě jsem zanechal práce chiropraktika a začal jsem učit na plný úvazek. Říkám teď každému, že učit tchaj-ťi je ta nejlepší práce na světě. Každý den pomáhám lidem, aby uzdravovali sami sebe a předcházeli nemocem.
Učitelé, kteří učí tradiční tchaj-ťi, se dotýkají všech aspektů. Které z nich vzbudily tvůj zájem?
Tchaj-ťi je v první řadě bojové umění. Bojové umění musí plnit dvě funkce:
1) po celý život musí být dobré pro zdraví,
2) po celý život musí být praktické pro sebeobranu.
Neznám žádné jiné bojové umění, které by lépe splňovalo obě funkce než tchaj-ťi. Tréninkové metody, které jsem se v životě naučil, pokrývají současně kultivaci zdraví a metody sebeobrany. V mé praxi nebo učení je neodděluji, mají stejnou váhu.
Jakou roli mají bojové prvky ve vašich kurzech?
Jedno z prvních tvrzení, které udělám na začátku workshopu nebo hodiny je, že tchaj-ťi je bojové umění. Chci, aby to všichni účastníci věděli od samého začátku. Věřím, že ve výuce je důležité, že každý zná kořeny tchaj-ťi. Naše tréninkové metody se neoddělují, máme jednu metodu, která zároveň trénuje jak zdraví, tak sebeobranu.
Mohl byste citovat tři klíčové prvky, jak být dobrým praktikem tchaj-ťi?
Vlastně existují tři hlavní prvky, které definují tchaj-ťi:
- Použít záměr k provádění pohybu – i pu li (yi bu li) – použít záměr, ne vnější sílu.
- Uvolnění všech napětí – fang-sung (fangsong).
- Souvislý spirálovitý pohyb v celém těle – navíjení hedvábného vlákna.
Tyto prvky je třeba pochopit a projevovat vždy během cvičení.
Co byste doporučil studentům, kteří poprvé v životě vstupují do školy tchaj-ťi?
- Projevovat upřímný respekt škole, učiteli a ostatním studentům.
- Udržet otevřenou mysl a pozorovat a absorbovat, co nejvíce můžete.
- Cvičte sami, abyste zjistili, co je správně a co ne, a vždy se snažte to dělat lépe.
- Mějte se sebou trpělivost, potřebujete čas, abyste se to naučili správně.
- Udržujte si pokoru a postoj začátečníka a mějte na paměti, že vždy je něco dalšího k učení.
- Cvičte každý den.
A co byste doporučil studentům, kteří cvičí 10 let?
Totéž co v předchozí odpovědi.
Tchaj-ťi je jen tradice nebo může být i inovace?
Celý můj trénink od doby, kdy jsem byl dítě, byl tradiční. Naučil jsem se nikdy nevytvářet vlastní formy a pohyby, respektovat starší a předky, kteří prošli tímto uměním po staletí beze změny. Tchaj-ťi, jak jsem se učil, je úplné a není žádný důvod to měnit. Když ho změníme, riskujeme, že ho zničíme.
Dnes existuje mnoho zjednodušených forem a většinou mám odpozorováno, že nedodržují zásady správného vyrovnání nebo přirozeného pohybu těla. Nevidím smysl ve cvičení tímto způsobem, je to škodlivé pro pokrok. A pak je původní umění ztraceno. Samozřejmě existuje evoluční proces. Ale já si myslím, že lidé musí být opravdu opatrní, když začnou improvizovat a měnit věci kolem. Tchaj-ťi rodiny Čchen může mít jednu z extrémně vysokých úrovní vývoje. Jestli a když dosáhnu této úrovně, zeptejte se mě znovu…
Vzpomínáte si na konkrétní svědectví jednoho z vašich studentů o výhodách plynoucích z praktikování tchaj-ťi?
Jsou stovky příběhů mých studentů a přínosy, které vnímají při pravidelném cvičení tchaj-ťi. Stále slyším od studentů komentáře na denní bázi, jak jim tchaj-ťi dělá dobře. Nejdřív slýchám o fyzických přínosech jako je větší uvolnění, více energie, lepší spánek, větší klid při stresu…
Později slýchám o chronických zdravotních problémech a bolestech, které se rozplynou a nevrátí se. Pak slýchám, jak se mysl stává víc a víc tichá a klidná. Jako chiropraktik užívající tchaj-ťi jako terapii jsem měl mnoho případů, kdy se vážné zdravotní problémy zvrátily cvičením tchaj-ťi, a to docela dost. Stačí říct, že je to úžasný zdravotní a léčebný systém, který pracuje zevnitř ven.
Říká se, že se učitelé učí od svých studentů. Stalo se vám, že jste se od vašich studentů naučil něco důležitého?
Moji studenti mi neustále připomínají, jak být více lidský, soucitný a trpělivý. Jak je to cenné?
Můžete nám říct o nějaké neobyčejné zkušenosti při vašem praktikování tchaj-ťi?
Pokaždé, když cvičím tchaj-ťi, je to neobyčejné. Budu vám vyprávět jeden neobvyklý příběh. Před pár lety jsem cvičil brzy ráno na pláži na Kostarice, kde jsem žil. Pláž byla prázdná mimo skupiny koní potulující se kolem. Najednou jsem se otočil a kolem mě bylo sedm dospělých koní a hříbat. Všichni byli v kruhu kolem mě, ne dál než 3–4 stopy. Nejdřív jsem si myslel, že mě přišli sníst, ale pak jsem si vzpomněl, že koně lidi nejí…
Všichni byli naprosto klidní a s plným záměrem se dívali přímo na mě. To pokračovalo celých 10 minut. Velmi zvláštní pocit. Pak stejně, jak se objevili, klidně odešli, jako by je nic nezajímalo. Několik lidí, kteří prošli kolem, měli užaslý výraz ve tváři. Po chvíli jsem se rozhodl jen relaxovat a užít si to. Dodnes vám nedokážu říct, proč to koně udělali, ale jedna věc je jistá, byli zvědaví, co dělám. Třeba se chtěli seznámit kvůli něčemu jinému, jako třeba proto, že jsem se pohyboval velmi uvolněně. Opravdu neumím říct. Ale byla to zkušenost, na kterou nikdy nezapomenu.
Napsal jste někdy nějakou knihu?
Mám dvě dostupné knihy. Jedna se jmenuje „Jak na tchaj-ťi v 10 minutách denně“ a je dostupná přes Amazon jako e-book a brožovaný výtisk. Tato kniha podrobně vysvětluje základní trénink tchaj-ťi a vřele ji doporučuji každému, ať už s předchozí zkušeností nebo bez ní. Druhá kniha se jmenuje „Tchaj-ťi changshou“ a popisuje můj nový revoluční systém péče o zdraví. Tento e-book je zdarma na mých webových stránkách, když se přihlásíte k odběru měsíčního zpravodaje. Navštivte moji domovskou stránku www.dochenstyletaichi.com a obdržíte bezplatnou kopii.
Může cvičení tchaj-ťi v kombinaci s dalšími zdraví prospěšnými disciplínami vytvářet užitečné spolupůsobení?
Když člověk chápe a umí projevovat principy tchaj-ťi v každodenním životě, může to zlepšit všechny stránky zdraví a života. Například sportovci se naučí efektivně pohybovat a být uvolněnější. Jedním z hlavních přínosů pravidelného cvičení tchaj-ťi je zbavení se nahromaděného napětí, které bývá příčinou bolesti a nemocí. Takže pravidelné cvičení tchaj-ťi bude prospěšné všem disciplínám.
Můžete nám dát příklad, kdy vám bylo tchaj-ťi prospěšné v každodenním životě?
V praxi tchaj-ťi klademe velký důraz na to, jak se pohybovat uvolněně. Taky je věnovaná velká pozornost zklidnění mysli. Tyto dvě výhody dělají z tchaj-ťi absolutně nejlepší způsob zvládání stresu. Takže kdykoliv jsem byl v životě vystavený stresu, vytvořil jsem si tak velké rezervy v nervovém systému, že jsem v podobných situacích netrpěl žádnými účinky stresu. To se stává mimořádně cenným v dnešním světě, kde je působení stresu tak velké.
Co byste vzkázal čtenáři tohoto rozhovoru, jak byste pokračoval v této větě? „Navrhuji, abyste cvičili tchaj-ťi, protože…
… každou minutu, každý den, každý rok, kdy budete praktikovat toto umění, se budou zvyšovat přínosy pro vaše zdraví, léčení, snížení stresu a oddálení procesu stárnutí… to bude to nejlepší rozhodnutí, jaké jste kdy ve svém životě udělali.“
Původní rozhovor v anglickém jazyce naleznete na: Interview with Bob Bacher
Překlad: Bronislava Čečotková
Dr. Bob Bacher (*1953) je pokračovatelem 20. generace tchaj-ťi stylu rodiny Čchen (Chen) a žákem velmistra Wang Siena (Wang Xiana), jednoho ze 4 Buddhových bojovníků. Bojovému umění, józe a meditaci se věnuje již 48 let (od svých 15 let, kdy začal studovat karate).
Při výuce Čchen tchaj-ťi pro zdraví a sebeobranu využívá kombinaci svých zkušeností chiropraktika, které posbíral za 35 let své praxe, a bohatých znalostí bojového umění. O tchaj-ťi říká: „Učit tchaj-ťi je úžasný způsob, jak pomoci lidem obnovit své zdraví a vitalitu a jak kultivovat vnitřní rovnováhu prostřednictvím tohoto starodávného umění, vědy a filozofie.“
Dr. Bob Bacher je ředitelem Pavones Tai Chi Center, které se nachází v Pavones na Kostarice. Ve svém centru nabízí výuku Čchen tchaj-ťi na workshopech a pobytech. Více informací naleznete na: www.dochenstyletaichi.com nebo www.taichionline.com.
Bob je také pravidelným dopisovatelem časopisu Vnitřní síla. Všechny jeho články se vám zobrazí, pokud kliknete na: Bob Bacher.