Vánoce naruby: začíná léto, čas dovolených a zábavy
Letní prázdniny, rodinná setkání, grilování v parcích a jen tak mimochodem trocha vánočního kýče… To jsou kiwácké Vánoce. Vánoce jsou na Novém Zélandě opravdu zcela jiným zážitkem než v naší české kotlině.
Jsme na druhé straně zeměkoule, kde začíná vánočním časem to pravé léto, a je tedy nerozumné očekávat typickou vánoční atmosféru se svíčkami a vůní cukroví. Svíčky si v adventním období nezapalujeme, protože k tomu chybí to správné zimní přítmí, a cukroví se do zásoby moc péci nedá, protože není, kde ho skladovat.
Po šesti letech na Zélandě si pomalu zvykám, ale jde to ztuha. České Vánoce mi zkrátka chybí…
Vánoční svátky – hurá ven!
Ne že bych si vánoční čas neužívala jako ostatní – euforie ze začínajícího léta, příjemně teplého písku na plážích ve spojení se začínajícími školními prázdinami a usměvavými tvářemi novozélanďanů, kterým začínají dovolené, přepadne všechny bez rozdílu.
Příroda hraje o Vánocích všemi barvami, od kýčovité zelené po rudou.
Mne stále uchvacuje zejména příroda, která počátkem léta hraje všemi barvami, od kýčovité zelené na pastvinách (tráva ještě není tak vyprahlá jako v únoru) po záplavu rudých květů pohutukawy – všudypřítomný strom, který kvete na Vánoce. Parky se plní rodinami, které vyrazily na víkendový piknik, milovnící surfování a plavání obléhají pláže.
„Prvomájový průvod“ se Santa Klausem
Adventní období začíná slavnostmi, které vrcholí průvody „Santa Parades“. Jsou spojené s různými doprovodnými programy – vystoupení různých hudebníků, atrakce pro děti, ohňostroj na závěr. Je fajn přijít si do parku poslechnout muziku, ale průvodu se zatím (dokud účast nevyžadují děti) spíše vyhýbáme. Představte si oslavy Prvního Máje kdysi dávno, kdy městem projíděly alegorické vozy a s nimi pochodovaly zástupy lidí …
Tady ulici lemují tisíce lidí netrpělivě vyhlížejících kočár, v němž sedí Santa. Ten kyne davům a rozhazuje dětěm bonbóny. Jako přistěhovalec a milovník českých Vánoc kroutím hlavou, ale je to místní tradice, tak ji respektuji. A děti Santa Parades milují. Stejně jako obrovského Santu ve velikosti budovy v hlavní ulici v centru Aucklandu.
Vánoční výzdoba v ulicích měst je většinou podobná tomu, co jsme zvyklí vídat v Čechách, i když věnce z vánočních ozdob na sloupech působí v záři letního slunce poněkud nepatřičně… Podobně je to s imitací sněhových vloček a sobím spřežením se saněmi ve výlohách. Vtipné je, že Santa Klaus je často ztvárněn se surfem v ruce a v žabkách…
V Aucklandu se na začátku Adventu tradičně zdobí zvláště jedna ulice, kterou proudí ve večerních hodinách, hlavně v období svátků, davy lidí. Neuvěřitelně nápaditě vyzdobené domy a stromořadí v této ulici překvapí nejen děti. Slavnostní dojem dotváří pouliční muzikanti, kolem nichž se srocují hloučky lidí a pohupují se v rytmu vánočních i nevánočních melodií.
Ježíšek versus Santa
Vánoční stromky – dokonale kónické světle zelené borovice – se prodávají od začátku prosince. Jsou tak husté, že je můžete ověnčit vánočními ozdobami pouze po obvodu, dovnitř se nedostanete. My si většinou vánoční stromek pořídíme a ozdobíme už na začátku prosince; chceme si ho užít, dokud ještě není takové teplo. Radujeme se, když nám do Vánoc neopadá, a pak se s ním velmi brzy rozloučíme. Aby vám vydržel stromeček déle, musíte mít v podstatě neustále zatažené závěsy.
Protože jsme česká rodina, dárky u nás nosí pod stromeček Ježíšek na Štědrý večer.
Místním dětem naděluje Santa, a to ráno 25. prosince. Potom mají novozélanďané vetšinou velký rodinný oběd. Tradičním vánočním jídlem je glazovaná šunka a jako dezert moučník zvaný pavlova (nadýchaný dort ze sněhu z bílků) doplněný většinou kiwi a jahodami. Ty jsou o Vánocích všude kolem, vrcholí sezóna a jahody z okolních plantáží jsou úžasné!
Letní trhy: víkendová společenská událost
O víkendech v letním období vyráží davy lidí na markety, trhy – které se pořádají v mnohých městských částech. Ty předvánoční jsou plné rozmanitých věciček, které můžete dát dětem i dospělým pod stromeček. Najdete tady množství po domácku vyrobených výrobků – šperků, svíček a dalších dekorací, obrázků, dětského oblečení… a na každém kroku také všemožné dobroty.
Letní trhy jsou místem, kde nakoupíte dárky, ale také příjemně strávíte čas se svými blízkými.
Místní chodí na dopolední trhy většinou nejen nakoupit, dárky nebo čerstvou zeleninu a ovoce od místních farmářů, ale také najíst se nebo strávit příjemné dopoledne s rodinou. Na trzích se najdou i muzikanti, kteří si vydělávají na své první CD, či školní děti s tácem muffinů a cedulí „podpořte náš školní ragbyový tým“. Já osobně letní trhy miluju, právě pro jejich jedinečnou pulsující atmosféru…
Český Advent na Zélandě
Ani na Novém Zélandě se ovšem nevytratil prapůvodní smysl Vánoc – oslavy narození Krista. Vzhledem k tomu, že tady převládají křesťané, klasické vánoční mše se konají stejně jako kdekoliv jinde na světě. Samozřejmě, nenajdete tady majestátní prastaré chrámy, gotické katedrály s dunivým zvukem varhan. Kostely jsou většinou moderní, spíše strohé, ale při nedělních mších zaplněné věřícími všech věkových kategorií, velmi často rodinami s dětmi…
Adventní mše i slavnostní půlnoční se moc neliší od českých, na Zélandu je v letním období rozdíl snad pouze v tom, že ani na půlnoční nechybí v kostele děti, které mají (stejně jako v jihoevropských zemích) v létě trochu posunutou večerku.
Snažím se pro své děti, které se narodily na Novém Zélandu, zachovat aspoň tento ryzí smysl Vánoc. A navíc, v rámci české školy, kterou v Aucklandu provozujeme, všem dětem krajanů připomínáme české vánoční tradice, zpíváme si koledy, ochutnáváme společně cukroví. A velmi oblíbenou událostí na počátku prosince je mikulášská nadílka. Mikuláš s čertem a andělem nadělují v parku u pláže… A české děti se na ně těší celý rok!
I když české Vánoce ničím nenahradím, našla jsem si důvody, proč si i ty novozélandské po pár letech u protinožců docela užívám.
Text a foto: Lucie Kaufnerová, Auckland, Nový Zéland
Mgr. Lucie Kaufnerová je absolventkou FF UP v oboru čeština – angličtina. Po studiu začala psát a editovat texty firemních publikací a zároveň vyučovat angličtinu.
V roce 2011 ji osud zavál na Nový Zéland, do Aucklandu, kde se v současné době realizuje hlavně v roli maminky, a pokud děti dovolí, spolupracuje na různých zakázkách v oblasti Corporate Identity.
Spolu s kamarádkou je autorkou projektu České školy Auckland, kterou v roce 2013 založily. Má dětem českých krajanů připomínat český jazyk a české tradice. Ve volném čase ráda podniká výlety s rodinou po okolí – do buše, po plážích a v poslední době i na plachetnici, cvičí jógu a šije.