Obrácené břišní dýchání
V bojovém umění tchaj-ťi čchüan je zapotřebí používat metodu obráceného (břišního) dýchání. Označuje se také jako vrozené dýchání, neboť odkazuje na způsob dýchání dítěte v lůně matky, než přijde na svět.
Matka vyživuje dítě prostřednictvím pupeční šňůry, kterou dítě získává živiny i kyslík a zároveň z jeho těla odvádí veškeré zplodiny metabolismu a odkysličenou krev. Dech tedy souvisí s oblastí břicha. Břišní dýchání je opakem plicního dýchání, které je přirozeným dýcháním.
Při obráceném dýchání přivřeme ústa, jazyk se dotýká horního patra. K dýchání používáme přirozeně nos. Když se nadechneme, spodní část břicha, tj. oblast cca tři až čtyři prsty pod pupíkem, se vtáhne dovnitř (lehce zdvíhá). Při výdechu se spodní část břicha rozšiřuje (lehce klesá). Je důležité zůstat po celou dobu uvolněný a pravidelně se nadechovat a vydechovat. Při tomto dýchání čchi klesá níže a níže. Čchi je dobrá pro celé naše tělo i všechny jeho části, oči, cévy, kosti, kůži a také pro pět orgánů cang a šest orgánů fu*.
* Pozn.: K pěti orgánům cang (zang), tj. plným orgánům, patří játra, srdce, slezina, plíce a ledviny: Šest orgánů fu, tj. dutých orgánů, zahrnuje žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř a trojitý zářič.
Při tomto dýchání s přivřenými ústy používáme vedený nádech a výdech, tj. k vedení dechu používáme mysl.
V tom je rozdíl mezi přirozeným dýcháním, které nekontrolujeme – přirozeně dýcháme při jakékoliv činnosti. Při obráceném dýchání je zapojena mysl, spojujeme to, co je uvnitř a vně našeho těla, a vzniká teplo.
Máme-li ústa nepatrně přivřená a jsme-li uvolnění, je možné, že se nám během krátké doby vytvoří pod jazykem sliny, může se to stát dvakrát, třikrát během minuty. Polkněte je, aby se dostaly do žaludku; budou působit jako dezinfekce k očištění vašich orgánů cang a fu.
Když jsem byl v zahraničí, říká mistr Ču Tchien-cchaj (Zhu Tiancai), vyprávěl jsem studentům, že v minulosti byla Čína velice chudá po materiální stránce. V mém rodném městě jsme neměli nic, čím bychom si mohli potřít ránu. Když nás štípl komár, dali jsme si na ránu trochu slin, rozetřeli je a ony působily místo dezinfekce.
Ve Vnitřní knize Žlutého císaře (kánonu Chuang-ti nej-ťing) se sliny nazývají posvátná voda; této zázračné tekutině se říká také ichor, krev bohů.
Sestavu lao-ťia ji-lu cvičíme více než deset minut. Pokud denně trénujeme hodinu či dvě, kolik slin, které můžeme polknout, přitom asi vznikne? A jak důkladně to vyčistí naše orgány: játra, slezinu, plíce a ledviny? Naše tělo pak bude mít méně problémů a tímto způsobem se dají vyléčit i některé nemoci.
Zdroj: Reverse breathing – Zhu Tiancai
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás