Kdy přejít od pomalého cvičení k rychlému?
V jakém okamžiku a za jakých podmínek je vhodné přejít od pomalého cvičení k rychlému?
Existují dvě základní kritéria:
1) Schopnost udržet fyzickou a energetickou celistvost
Zrychlit pohyb, ať už v jednotlivé pozici/formě či v celé sestavě, jste připraveni teprve tehdy, když při rychlém pohybu zůstane vaše tělesná konstrukce v klidu, neporušená a čchi budete mít uvnitř těla pod kontrolou a nebude těkat z místa na místo.
Pokud toho nejste schopni, ještě nepřišel čas, abyste své pohyby zrychlovali. Měli byste okamžitě zpomalit a (v souladu se zmíněnými kritérii) postupně zrychlovat spolu s tím, jak se budete zlepšovat.
2) Schopnost vyjádřit odpovídající sílu/energii
Tchaj-ťi čchüan se skládá z různých prvků, kterým se říká „osm technik a pět kroků“ nebo také „třináct sil/energií“. Během pohybu by mělo dojít k projevu některého z těchto prvků.
Pokud se pohyb provádí příliš rychle, pak se často vynechají či ztratí detaily a zamýšlená energie se neprojeví. Proto platí, že pokud je pro vás obtížné při rychlém cvičení jasně vyjádřit všechny potřebné síly/energie, nebo úplně přeměnit jeden typ energie na jiný, měli byste pokračovat v tréninku v pomalém tempu, v němž toho budete schopni.
Toto jsou dvě měřítka, díky kterým poznáte, kdy je nejvhodnější čas přidat do vašich pohybů rychlost. Výdej síly v tchaj-ťi čchüan se provádí pomocí tohoto zrychleného pohybu ve spojení se schopností proměny a neutralizace. Neznamená to však, že by se měly zrychlit všechny pohyby v tchaj-ťi čchüan. Místo toho by mělo docházet v tchaj-ťi čchüan k proměně mezi rychlým a pomalým v rámci otevírání a zavírání, rotace a navinutí.
Zdroj: At what point to change from slow to fast? – Chinese Whispers
Překlad: Alena Koutecká