Oko do duše okno
O ko je nejen „do duše okno“, ale také jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů, který bychom měli správně a šetrně používat a také o něj dostatečně pečovat. Oči v dnešní přetechnizované době přetěžujeme a nedopřáváme jim dostatek času ani prostředků na nezbytnou regeneraci.
Zhoršující se zrak většinou řešíme tím, že si pořídíme brýle (v „lepším“ případě zaskočíme na laserovou operaci), a problém je rychle ten tam. Podobně krátkozrace přistupujeme i k dalším očním problémům… Ale nepřehlédli jsme náhodou nějaký vzkaz, který nám tělo jejich prostřednictvím posílá?
Oči souvisí podle čínské medicíny s orgány žlučníku a jater (jsou jejich vývodem). Tyto orgány jsou nejcitlivější na jaře, v březnu a dubnu. Pojďme se společně podívat jak jim (nejen v tuto dobu) ulevit.
Správné zacházení s očima
Kromě ochrany očí před mechanickým poškozením, je nutné dbát také na jejich správné používání. Lidské oči nejsou stavěny na to, aby se dlouho upíraly na jeden blízký bod, je jim vlastní těkavý pohyb z místa na místo, kterým „scanují“ vzdálený prostor (na kurzu na obnovu zraku Boris Tichanovský vysvětluje, že bychom se měli na jeden objekt dívat maximálně několik vteřin). Pokud to neděláme, naše oční svaly částečně ztuhnou a částečně zleniví, dostanou se do jakési křeče stejně, jako když přetěžujete či nepoužíváte jiný sval, např. na nohou nebo v zádech…
Pokud pracujete delší dobu u počítače/monitoru, je důležité dopřávat si pravidelné pauzy.
Ideální je, když se během nich můžete dívat z okna nebo někam do dálky. A také zvažte, jestli po pilném pracovním dni u obrazovky je vhodné si večer pustit televizi nebo surfovat po internetu. Zejména děti by měly trávit u obrazovek jen omezené množství času, rozhodně ne hodiny…
Při čtení je důležité správné a dostatečné světlo (přiměřeně osvětlená místnost a vhodné nastavení jasu monitoru, tj. čím více světla v místnosti, tím vyšší jas a naopak). Také výška monitoru hraje svou roli, horní hrana počítače by měla být v úrovni očí.
Nezapomeňte mrkat
Všimli jste si někdy, jak málo při upřeném pohledu na obrazovku mrkáte? Jenže slzy a mrkání jsou pro zdraví oka nepostradatelné. Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý. Jsou důležité pro kvalitu vidění a také pro to, aby víčko mohlo po oku dobře „klouzat“. Pokud má člověk málo slz, vede to ke zrakovým obtížím a podráždění oka. Také se zvyšuje riziko infekce oka.
Mrkání rozprostírá slzný film po povrchu oka. Slzný film je prvním optickým rozhraním, omývá a chrání rohovku i spojivku. Chemické složení slz má antibakteriální účinky, což má za následek ničení bakterií na oku i v spojivkovém vaku. Za normálních okolností mrkneme asi 20x za minutu. Když pracujeme s počítačem, mrkáme až pětkrát méně než za normálních okolností. Při krátkodobé práci to nemusí být problém, ale po několika hodinách u počítače mohou být oči značně unavené, zarudlé, pálí nebo nás začne bolet hlava. (Zdroj: Optika Pleyerová)
Co nám „říkají“ problémy s očima (vnitřní vzkaz)
Podle Louise L. Hay představují oči naši schopnost jasně vidět minulost, přítomnost a budoucnost (u krátkozrakosti jde o strach z budoucnosti). Problémy se zrakem u dětí mohou ukazovat na nechuť vidět, co se děje v rodině. Ostatně to platí i obecně – problémy s očima souvisejí s problémy, před kterými „zavíráte oči“, tedy si je nechcete připustit a řešit je.
Už na přelomu 19. a 20. století zdůrazňoval americký oční lékař William Bates (1860−1931), že oční svaly lze trénovat úplně stejně jako svaly ve zbytku těla, ale přišel také s převratnou myšlenkou, že proces myšlení mohou do značné míry ovlivňovat myšlenky a emoce. Za hlavní příčinu poruch zraku pokládal podvědomou touhu něco nevidět, zavřít před něčím oči. Na ni pak mozek, hlavní řídící orgán celého těla reaguje tím, že prostě proces vidění zablokuje. (Zdroj: Tajemství zdravého zraku)
Marcel Vanek v knize Symbolika nemoci říká: „Zrak nesymbolizuje pouze okno do duše, ale také to, jak chceme svět kolem nás vidět my! V mládí může být zrak perfektní a ostrý, ale později se zhoršuje a ke stáří se člověk bez brýlí již neobejde. Příčiny bývají nejenom v únavě očí, ale také v nastavení našeho chápání světa. Třeba nás svět naštve natolik, že se o něj přestaneme zajímat, a tak se zhoršuje vidění do dálky. Může to být ale i opačně a my se ke stáří budeme zajímat jenom o své nemoci a přestaneme vidět nablízko. Všeho moc škodí. Zrak nám velice přesně symbolicky ukazuje, jak vnímáme a posuzujeme život plynoucí kolem nás.“
Když někdo není schopen vidět (popř. vidí špatně), pak objasňující otázka zní: „Co nechce vidět?“ Odpověď zní vždy: „Sebe sama.“
To tvrdí ve své knize Nemoc jako cesta Thorwald Dethlefsen a Ruediger Dahlke. Autoři dále uvádějí: Krátkozrakost naznačuje přílišnou subjektivitu. Krátkozraký člověk pozoruje všechno přes „vlastní brýle“ a má pocit, že se ho osobně dotýká každé téma. „Vidí si jen na špičku nosu“ – a přece ho tento malý rozhled nepřivede k sebepoznání. V tom tkví problém, neboť člověk by si měl vztáhnout na sebe to, co vidí, aby se tak naučil lépe poznat sám sebe. Krátkozrakost nutí člověka, aby se blíž podíval na vlastní sféru.
Jak silně se člověk odmítá vidět takový, jaký je, si může zjistit podle počtu dioptrií na svých brýlích.
Brýle jsou protéza a tedy podvod. Uměle jimi vyrovnáváme smysluplnou opravu osudu a tváříme se, že je všechno v pořádku. Člověku prospěje jen taková vada, kterou také prožívá. Leckterý z nás by si tak najednou mohl uvědomit, jak „rozostřený“ je jeho obraz světa, jak vidí všechno „rozmazaně“ a jak úzký má rozhled. Starý člověk by měl být na základě své životní zkušenosti moudrý a dalekozraký. Mnozí však vidí hodně daleko bohužel pouze na tělesné úrovni.
Rychlá úleva – oční cviky
Pokud chcete svým přetíženým očím ulevit, zkuste zařadit do svého pravidelného denního programu alespoň základní oční cviky:
- Zakryjte si oči a kreslete jimi kroužky na jednu a na druhou stranu, potom ležaté osmičky a nakonec vykružte písmeno m. Kružte očima pomalu, plynule, ale uvolněně.
- Poté se dívejte očima střídavě doprava, doleva, nahoru a dolů.
- Cca 30 cm před nos si dejte ukazováček pravé ruky a střídavě se očima dívejte na ukazováček a poté do dálky.
- Očima se podívejte dolů pod sebe a potom co nejpomaleji a nejplynuleji „jeďte“ do dálky co nejdál na obzor a zase zpět. Můžete se takto dívat střídavě i doprava a doleva.
- Očima se dívejte střídavě dolů pod sebe a na bod do dálky. Body střídejte, na každém místě setrvejte několik vteřin a snažte se zaostřit.
- Na závěr si třete ruce o sebe a zahřáté dlaně poté položte na oči tak, aby jimi nepronikalo světlo. Nechte teplo dlaní působit na oči, vědomě přitom svaly uvolňujte. (Pokud chcete, můžete kroužení očí provádět také se zavřenýma a zakrytýma očima.)
Mezi každým cvikem můžete několikrát zamrkat, abyste je dostatečně navlhčili a také uvolnili přebytečné napětí či ztuhlost.
Průvodce očními cviky naleznete např. na: Jak si zlepšit zrak a zbavit se brýlí: Oční strečink
Akupresurní body pro bystré oči
Při bolesti hlavy či únavě očí způsobené např. prací u počítače pomáhá stimulace akupresurních bodů, která je také výbornou prevencí. Tato technika je výborná pro uvolnění očí kdykoli během dne nebo před spaním. Akupresurní body, celkem tři, se nacházejí na nadočnicovém oblouku.
S hlavou vzpřímenou spojíme dlaně, oči zavřeme a špičky ukazováčků přiložíme k hranici vlasů, bříška palců opřeme nad kořenem nosu v místě, kde začíná obočí, tlak pomalu zvyšujeme až do mírné bolesti po dobu pěti vteřin. Pak přesuneme dlaně ke středu obočí a opět zvyšujeme tlak v tomto bodě po dobu pěti vteřin, třetí bod se nachází pod vnějším koncem obočí. Pokuste se nahmatat mělkou prohlubeň na kosti a opět zvyšujte tlak na tento bod po dobu pěti vteřin. Zopakujte třikrát.
Cvik můžete provádět i s lokty opřenými o stůl s hlavou mírně předkloněnou, tlak na akupresurní body je pak intenzivnější. (Zdroj: Ing. Ivona Švecová)
Strava
Zrak můžete posilovat vhodně zvolenou stravou či potravinovými a bylinkovými doplňky. Vhodné je užívání tinktury z jinanu, borůvky, černého rybízu, ořešáku královského, bělotrnu nebo schizandry. (Zdroj: bylinkářka Jarmila Podhorná)
Použít můžete také kombinaci brusnice borůvky, vilínu virginského, kaštanu koňského, meduňky lékařské a harpagofytu ležatého, která působí na podporu jater a žlučníku (tj. na orgány, které podle TČM souvisí s očima) a má pozitivní vliv na zlepšení zraku. Tyto byliny jsou součástí produktu Vista Clear od firmy Diochi.
Z potravin jsou vhodné kurkuma, špenát, kapusta, brokolice, růžičková kapusta, mrkev a tykvovité plody, borůvky a brusinky (nebo šťáva z nich). Slábne-li vám zrak, jezte také slunečnicová semena nebo ořechy. Z ostatních potravin očím svědčí například mořské ryby a řasy, vejce, celozrnné obiloviny a fazole. Vhodný je olivový olej nebo extrakt z olivových listů.
Důležitý je také dostatečný příjem tekutin a pozor na přejídání!
Léčivé bylinkové obklady
Na unavené či podrážděné oči nebo při zánětech jsou vhodné bylinkové obklady:
- Podrážděné a oteklé oči – světlík lékařský: Lžíci světlíku zalijte ¼ litru horké vody, nechejte 15 minut louhovat, sceďte a počkejte, až zchladne. Navlhčete gázu nebo odličovací tampony a použijte jako obklad na oči dvakrát denně.
- Zánět a bolest – jitrocel kopinatý: Čerstvý list jitrocele utrhněte, promněte v prstech a položte na zanícené nebo bolestivé oko.
- Oči unavené z počítače – fenykl obecný: Lžičku fenyklových semen zalijte ¼ litru vody a pět minut povařte. Odstavte a dalších deset minut louhujte, poté slijte. Po vychladnutí vyplachujte oči až dvakrát denně.
- Unavené a zarudlé oči – chrpa polní: Vyrobte si obklad ze dvou lžiček sušených květů chrpy: povařte je v ¼ litru vody, 10 minut louhujte, sceďte a počkejte, až vychladne.
Oči a orgány
Podle čínské medicíny souvisí oči s játry a žlučníkem, a reagují tudíž na jejich stav. Pomůže nám jejich detoxikace a také harmonizace příslušných meridiánů. Vhodné jsou např. cviky ze sestavy Makko-ho (ideální je cvičit celou sestavu, najdete ji na: Harmonizační meridiánová rozcvička Makko-ho.
Meridián žlučníku (23.−1. hod.) – jang: Sedněte si s nataženýma nohama co nejvíce rozkročmo a ukloňte se do strany se vzpažením. Představte si, že se zády opíráte o zeď. Uklánějte se, jako byste zády sjížděli podél zdi a snažte se dosáhnout na zem vedle chodidla. Horní rameno tlačte vzad, chodidla do dorzální flexe (palce tlačíme směrem k holeni). Prociťujte tah po straně těla.
Varianta: Pravou ruku vzpažte, druhou natáhněte před tělem doprava a ukloňte se. Pak vyměňte ruce a ukloňte se na druhou stranu. Nezapomeňte držet rovná záda.
Meridián jater (1.−3. hod.) – jin: Sedněte si s nohama co nejvíce roznoženýma, držte záda rovně. Předkloňte se s rovnými zády podle svých možností, chodidla opět držte v dorzální flexi (tlačte k holeni). Prociťujte tah na vnitřní straně dolních končetin.
Varianta: Sepněte ruce před tělem (nebo nad hlavou) a předkloňte se z boků rovně dopředu. Prodýchávejte a s každým výdechem se uvolněte do hlubšího protažení. Nakonec prsty uchopte palce u nohou a opět prodýchávejte tlak v dolních končetinách.
Zdroj: Kurz léčebných masáží shiatsu, Meridiány a reflexní zóny (Diochi spol. s r.o.)
Věřím, že po přečtení uplynulých řádků, máte našlápnuto „vidět“ vše o něco jasněji.
Spolu s tím vám přeji i bystrý (vnitřní) zrak!
Alena Koutecká
Více o zdravém zraku se dozvíte v následujících článcích:
Tajemství zdravého zraku (1. část)
Tajemství zdravého zraku (2. část)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás