Orgány během roku: V červenci podpořte krevní oběh
V červenci stále vládne prvek Ohně a nejcitlivějším systémem tohoto období je krevní oběh. Krevní oběh tvoří srdce a cévy, v nichž nepřetržitě proudí krev: v malém srdečním oběhu cirkuluje krev mezi srdcem a plícemi, ve velkém oběhu krev ze srdce zásobuje kyslíkem a živinami buňky celého těla.
Na jedné straně ovlivňuje krev všechny orgány v těle (tím, že z organismu odvádí oxid uhličitý a odpadní látky a přivádí do něj kyslík a výživu), na druhou stranu energie orgánů zpětně ovlivňuje krevní oběh. Podle čínské medicíny je krev smíchána s čchi a stav jednotlivých orgánů má vliv i na celkový stav čchi v krvi.
Problémy krevního oběhu a jejich příčiny
Disharmonii krevního oběhu mohou způsobit potlačené,
nezpracované emoce (např. vznětlivost, zloba, stres).
Na krevní oběh kromě „rozhozené“ psychiky nepříznivě působí také další faktory, jako například nevhodná strava, oslabení sleziny, nadměrná ztráta krve nebo nedostatek spánku. Za problémy se může skrývat často také zablokovaná krční páteř (což je nejužší místo, kterým protékají tělní tekutiny).
Na fyzické rovině se nerovnováha krevního oběhu může projevovat formou oběhových potíží, například změnou či nepravidelností srdečního rytmu (arytmie), tepu, nízkým/vysokým krevním tlakem, pocitem těžkých končetin nebo mravenčení v rukách či nohách, poruchami spánku, celkovou tělesnou slabostí, křečovými žilami, nedokrvením nebo naopak častým krvácením apod. V krajním případě může dojít až k zúžení či ucpání cév.
Velmi častým problémem (a to i u stále mladších ročníků) jsou výkyvy krevního tlaku.
Strach ze života a nízké sebevědomí jsou pocity, které často provázejí jedince s nízkým tlakem. Ti trpí studenými končetinami, únavou, mají pasivní přístup k životu. Jejich energii rozproudí pohyb a uvědomění si vlastní sebehodnoty. Duševní přepjetí, vznětlivost, dominance, až manipulace mohou naopak vést ke zvýšení krevního tlaku. Energie lidí s vysokým tlakem je rychlá a silná, často trpí bolestmi hlavy a bušením srdce. Pomůže, když se naučí více odpočívat, umírní svou dominanci a pocity vlastní důležitosti.
Jak posílit krevní oběh
Pro správnou funkci krevního oběhu je podstatné, aby cévy měly zajištěnou stálou průchodnost.
Platí, že krev a čchi společně proudí, ale také společně stagnují.
Krevní oběh posiluje úprava jídelníčku. Nevhodná jsou tučná jídla, alkohol, kravské mléčné výrobky, cukr i sůl. Tělu naopak prospívají omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy např. ve lněném oleji, rybách (losos, tuňák, makrela), vlašských ořechách nebo dýňových semínkách. Z obilovin jsou vhodné pohanka a jáhly, které mají prohřívací schopnost a zpevňují stěny cév. Jáhly navíc snižují kyselost organismu.
Důležité jsou potraviny bohaté na vitaminy C a E, které podporují funkci krevního oběhu (kustovnice, vejce či olivy), a minerály (vápník, hořčík, zinek a draslík). Jezte čerstvou zeleninu – zejména listovou, která má příznivé účinky na krvetvorbu, fazole mungo, adzuki a sóju. V chladnu a vlhku dejte pozor na lilky, rajčata a brambory – mohou produkovat velké množství toxického vápníku, který stojí za vznikem obtíží s krevním oběhem (např. studenými končetinami). Z koření používejte skořici, barevný pepř, rozmarýn, majoránku, kurkumu, zázvor či hřebíček, z bylinek smetanku, kopřivu, meduňku, řebříček, česnek medvědí, srdečník (v podobě čajů nebo bylinných tinktur). Nezapomínejte také na dostatek tekutin, protože v létě ztrácí organismus více vody.
Krevní oběh podpoří také kvalitní spánek, chůze na boso (ideálně na nerovném terénu, který „masíruje“ reflexní zóny chodidel), masáže (rozproudí krev, uvolní svaly, sníží stres), plavání či dvacetiminutový intenzivnější pohyb do mírného zapocení. Na neprokrvené a chladné končetiny zkuste před spaním desetiminutovou koupel nohou v teplé, až horké vodě. Správné okysličení těla (a odbourávání stresu) souvisí také se správnou technikou dýchání – naučte se dýchat do břicha.
(Inspiraci naleznete např. v článku Jak správně dýchat do břicha)
Meridián osrdečníku/ochránce srdce
Obal srdce je „svrchovaným vládcem“ všech orgánů a sídlem ducha. Pod jeho vlivem je cévní a nervový systém, srdce, hrudník, žaludek a horní končetiny po vnitřní (dlaňové) straně. Meridián osrdečníku je aktivní v době mezi 19. a 21. hodinou (nejslabší naopak mezi 7. a 9. hodinou ranní). Jedná se o jinovou dráhu, která vede sestupně od hrudníku k prostředníčku ruky a má 9 bodů. Začíná u prsní bradavky, pokračuje po vnitřní straně paže přes dvouhlavý sval, střed loketní rýhy a předloktí do středu zápěstí a končí na bříšku prostředníčku (tento bod je zároveň účinným bodem první pomoci při bezvědomí, neklidu a srdeční neuróze).
Obal srdce je nejcitlivější v červenci. Z pěti základních emocí elementů se k němu váže radost, také hořká chuť, ze smyslů řeč a tmavě fialová barva.
Chcete-li posílit krevní oběh a zharmonizovat energii v příslušném meridiánu, zkuste cvik z meridiánové rozcvičky Makko-ho (ideální je cvičit celou sestavu, kterou naleznete po kliknutí na Harmonizační meridiánová rozcvička):
Posaďte se do tureckého sedu (můžete i stát) s rovnou páteří a hlavou povytaženou. Upažte, dlaně směřují vpřed. Prociťujte vnitřní stranu paží až k prostředníčku. Varianta: Ruce překřižte, položte na kolena a držte vzpřímenou páteř.
Volný hlavní kloub pravého palce znamená uvolněnou krční páteř!
Pokud problém krevního oběhu souvisí se zablokovanou krční páteří, zkuste k jejímu uvolnění kroutit a povytahovat palce u nohou všemi směry a promačkávat okolí hlavního kloubu pravého palce. Reflexní místa krevního oběhu představují vlastně reflexní místa všech orgánů, které nějak s krevním oběhem souvisejí, především jater – krvetvorba, sleziny – lymfatický systém, ledvin – oddělování vody od krve a detoxikace a nadledvinek – regulace krevního oběhu.
Ať vám nejen v červenci volně plyne krev, čchi i váš život 🙂 !
Alena Koutecká
Zdroj:
Lunární kalendář Krásné paní
Rady ke každému měsíci Patakyovi – červenec
Zdraví z pohledu čínské medicíny – 7. díl: Červenec a krevní oběh
Zdraví podle kalendáře – Ing. Hana Smejtkovká (Meduňka 7/2022)
Meridiány a reflexní zóny – Diochi
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás