Orgány během roku: Játra – náš vrchní velitel
V dubnu nastává podle tradiční čínské medicíny období zvýšené citlivosti jater. Játra jsou podřízena prvku Dřeva. A není proto divu, že svěží jarní zelená barva jim dává sílu.
Játra jsou generálem (vrchním velitelem), který „má přehled o situaci, ale práci za něj vykonává jeho párový orgán žlučník“ − i kdyby byla čchi jater silná, bez žlučníku nemá rozhodnost, proto si vzájemně pomáhají. Pokud máme játra v pořádku, máme i jasno v hlavě, jednáme ohleduplně, máme hodně plánů do budoucnosti a víme, jak vše zařídit, umíme si zorganizovat život, jsme přátelští, trpěliví, máme nadhled… o praktické uskutečnění se pak stará zmiňovaný žlučník.
K systému jater v rámci těla patří žlučník, šlachy a vazivo, nehty a oči. Játra řídí průchodnost, tj. zajišťují, aby vše, co se v organismu má pohybovat (např. čchi, krev, výživné látky, tělesné tekutiny…), mohlo volně a bez překážek plynout, dostávat se na místo určení a vylučovat mimo tělo.
Játra jsou zásobárnou vitaminů. Jejich ukládání by mělo probíhat od jara do podzimu,
vyhneme se tak jarní únavě v dalším roce.
Játra jsou chemickou továrnou našeho těla (jednou z nejdůležitějších funkcí jater je odstraňování toxických látek z těla) a orgánem tvorby krve (řídí uschovávání krve – část krve proudí po těle a část se uskladňuje v játrech, kde vyživuje samotný orgán a ovládá čchi jater). V játrech se hromadí velké množství krve, která obsahuje minerály, vitaminy a jiné živiny. Absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy, které se pak v těle přemění v energii nebo jsou ukládány jako tuková tkáň.
Kondice jater se projevuje na nehtech. Když fungují správně, máme pevné, hladké a lesklé nehty načervenalé barvy. Přetížená játra mění kvalitu nehtů − jsou lámavé, křehké, suché a bezbarvé. Znakem oslabených jater mohou být také vlasy bez lesku. Vývodem jater jsou oči: při dostatku krve máme ostrý zrak, oči se neunavují a jsou živé.
Vlastní emocí jater je hněv. Játra řídí pružnost a průchodnost (dovnitř i ven), a to i na psychické úrovni. U lidí s přetíženými játry vzniká větší psychické napětí, neklid a nervozita, což vyvolává hněv, vznětlivost a vztek. Tito lidé jsou psychicky i fyzicky nepružní, velmi lítostiví, paličatí, neústupní a jen těžko mění názor či se přizpůsobují měnícím se podmínkám.
Špatná funkce jater má 3 příčiny: málo pohybu, špatné jídlo a stres.
Co škodí a co prospívá játrům
Játra jsou v těle laboratoří na čištění krve. Když je zatěžujeme nevhodnou stravou, nočním jídlem či alkoholem, nemáme dostatek pohybu (či odpočinku) a stresujeme se, ztěžujeme jim jejich práci. Podpoříme je naopak dostatečným spánkem (minimálně mezi 23. a 3. hod. ranní, kdy jsou aktivní meridiány žlučníku a jater), protože játra pracují hlavně v noci − musí pročistit všechno, co jsme během dne nastřádali a zbavit tělo jedů.
Na jaře pomáhají dlouhodobé půsty (nejrůznější detoxikační tipy naleznete v článku Jarní povzbuzení těla a mysli ), játra mají více energie, mohou se čistit a uleví se jim. Jednou z nejdéle používaných a známých bylin k regeneraci a zdravému fungování jater a vyrovnanému trávení je ostropestřec mariánský (vezměte 10−15 semínek a důkladně je rozžvýkejte).
Chcete-li játrům ulevit, vyhněte se tučným a slaným jídlům, čokoládě, kávě, arašídům, potravinám s chemickými příměsemi a alkoholu. Jezte pravidelně a co nejméně chemicky ošetřené či upravované potraviny.
Ideální jsou celozrnné produkty, čerstvá zelenina (zejména listová, ale také např. celer, mrkev, česnek, cibule, ředkvičky, pórek, šťáva z citronů a artyčoků, které regenerují jaterní buňky), kopřivy a listy rašících bylin, dále ryby, cereálie (pohanku, jáhly, amarant, quinou). Velmi prospěšné jsou vitaminy skupiny B obsažené v neloupané rýži, slunečnicových a sezamových semínkách.
Po ránu můžete smíchat 1 lžíci jablečného octa se čtvrt litrem vody a vypít nalačno. Při přílišné horkosti, je vhodnější citronová šťáva, neboť ochlazuje více než ocet. Na podporu jater slouží čaj z pampelišek nebo jasmínový čaj. Regeneraci jater podporuje také smetanka, kopřiva, sedmikráska, vlaštovičník, zelený ječmen či detoxikační náplasti.
Z éterických olejů jsou v období jara výbornými pomocníky k pročištění dráhy jater a žlučníku a navození jarního optimismu zejména citrusové, jako například bergamot, grep, pomeranč, citron, limetka nebo mandarinka.
Meridián jater
Meridián jater je jinový a má celkem 14 bodů. Dráha probíhá vzestupně směrem od vnitřního nehtového lůžka palce na noze, přes nárt, vnitřní kotník, dále přes vnitřní stranu lýtka a stehna ke slabinám, kde obtáčí pohlavní orgány a pokračuje přes spodní stranu břicha, odbočuje na stranu pod volná žebra (končí v šestém mezižebří). Jeho aktivita vrcholí mezi jednou a třetí hodinou ranní. (Pozn.: První bod na dráze jater – na vnitřní straně kořene nehtu palce, je bodem první pomoci při bezvědomí!)
Játra jsou nejcitlivější v dubnu. Z emocí je s ním spojován hněv a zlost, podrážděnost, frustrace, rozmrzelost, žárlivost a deprese, ale i laskavost, shovívavost, soucit, velkorysost. Zvukem je křik. Játra jsou citlivá na agresivitu a agresivní prostředí. Dále se k nim váže kyselá chuť, ze smyslů zrak a zelená barva.
Na posílení energie jater můžete vyzkoušet cvik z meridiánové rozcvičky Makko-ho (ideální je cvičit celou sestavu, kterou naleznete na Harmonizační orgánová sestava Makko-ho):
Sedněte si s nohama roznoženýma, držte záda rovně. Dle možností se rovně předkloňte, chodidla jsou opět v dorzální flexi. Prociťujte tah na vnitřní straně dolních končetin.
Varianta: Prsty se uchopte za palce u nohou, prociťujte a prodýchávejte tlak v dolních končetinách.
Játra lze posilovat také stimulováním příslušné reflexní plošky (cca velikosti pětikoruny) na plosce pravé nohy – přibližně pod třetím a čtvrtým prstem v první třetině chodidla (přesnou polohu bodu naleznete po kliknutí na Reflexní ploška jater).
Reflexní plošku můžete mačkat několikrát denně (v případě, že jde o prevenci ideálně pětkrát po zhruba 30 i více stisknutích).
Přeji vám vnitřní klid podpořený zdravě fungujícími játry a co největší psychickou i fyzickou pružnost!
Alena Koutecká
Zdroje:
Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje (Sféra 3−4/2022)
Játra v čínské medicíně – Mgr. Petra Strmisková, časopis Diochi 1−2/2022
Psychika a životní styl – MUDr. Vladimíra Strnadelová, Jan Zerzán, Institut celostní medicíny (Meduňka 8/2021)
Diochi – meridiány
Čínská medicína a pět důležitých orgánů
U Džoudyho: Zdraví z pohledu čínské medicíny – duben
Patakyovi.cz
Zdraví podle kalendáře – Ing. Hana Smejtková (Meduňka 4/2022)
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] ֍ DUBEN A JÁTRA: V dubnu nastává podle tradiční čínské medicíny období zvýšené citlivosti jater. Játra jsou podřízena prvku Dřeva. A není proto divu, že svěží jarní zelená barva jim dává sílu. Pokud máme játra v pořádku, máme i jasno v hlavě, jednáme ohleduplně, máme hodně plánů do budoucnosti a víme, jak vše zařídit, umíme si zorganizovat život, jsme přátelští, trpěliví, máme nadhled… Kondice jater se projevuje na nehtech a očích, které jsou jejich vývodem. Jak se o játra starat a jak jejich stavu rozumět, se můžete dočíst podrobněji v článku Orgány během roku: Játra – náš vrchní velitel. […]