Orgány během roku: Podzim zkouší naši odolnost
N a podzim přebírá vládu element KOV, pod který spadají dva orgány: plíce jakožto plný orgán a tlusté střevo coby dutý orgán. Úkolem prvku kovu je vytvořit dostatečně silný ochranný imunitní štít, který bude odrážet veškerý nápor virů, bakterií a dalších cizorodých látek. Kromě naší fyzické odolnosti prověřuje podzim také naši psychiku – a tak stejně jako si na jaře děláme očistu těla, v závěru roku je dobré udělat si pořádek v duši, odložit staré, přežité a dát prostor novému.
V listopadu jsou podle tradiční čínské medicíny (TČM) nejohroženější plíce a dýchací cesty. Ty skrze dech zprostředkovávají kontakt mezi vnějším a vnitřním prostředím a neustále musejí odrážet útok vnějších škodlivin. Hlavním úkolem plic je zásobovat tělní buňky kyslíkem, který je k nim dopravován krví. Spotřebovaný vzduch s obsahem oxidu uhličitého a jedovatých látek je pak z plic vypuzen vydechováním.
Jsou-li plíce silné, je silný také prvek kov v těle a správně pracuje i ochranný štít v podobě kůže. Dýchání probíhá také prostřednictvím kůže, plíce otevírají její povrch, aby mohly s potem odcházet i škodliviny. Jestliže jsou plíce i kůže slabé, nemohou dlouhodobě bránit útokům vnějších škodlivin, ty lehce prostupují povrchem a napadají nejčastěji právě plíce.
Tok čchi v lidském těle je závislý na stavu tzv. prvotní čchi (kterou dostáváme v okamžiku zrození od svých rodičů), a na stavu tzv. čeng-čchi (doslova správná, zdravá čchi), která je člověkem tvořena 3 základními způsoby: spánkem, potravou, dýcháním (v širším pojetí cvičením).
Vít Vojta, Umění tchaj-ťi čchüan
Plíce a jejich funkce z pohledu TČM
Plíce jsou kancléřem, který sídlí na nejvyšším místě,
připomínají stříšku na císařském voze a ostatní vnitřní orgány se nacházejí pod nimi.
Plíce jsou nábojem životní energie. Mají na starost vdechování čisté a vydechování kalné čchi a pohyb čchi po celém těle – podporují, doplňují a regulují čchi všech vnitřních orgánů. Plíce nejsou jediným orgánem, který se podílí na dýchání. Plíce řídí vydechování, ale nádech a nasávání energie mají na starost ledviny.
Plíce jsou horním pramenem vody (podílejí se na pohybu a vylučování tekutin) a řídí cesty vody. Jsou také dvoranou všech cév. Hlavním orgánem řídícím krev a žíly je srdce, ale jsou mu nápomocny plíce, protože řídí čchi v celém těle a mezi čchi a krví je velmi těsný vztah.
Plíce jsou branou hlasu a ledviny jsou kořenem hlasu.
Kromě čchi a dýchání řídí plíce také hlas. Stav plic poznáme právě podle hlasu – podle jeho čistoty, síly, (ne)existence chrapotu apod. Harmonická čchi plic dává člověku zvučný a jasný hlas. Při prázdnotě plic je hlas tichý, slabý, anebo se úplně ztrácí. Při přeplněnosti plic je naopak drsný a silný.
Plíce ovlivňují také pokožku a ochlupení (viz výše) a nos. Jejich tekutinou jsou hleny. K emocím plic patří spravedlnost, důstojnost, čestnost, sebeúcta, zklamání, smutek, žal, beznaděj, úzkost a stud.
„Tělesná forma závisí na dechu (čchi) a dech závisí na formě,“ říká čínské přísloví z doby kolem roku 700 po Kristu. „Je-li dech dokonalý, je dokonalá i forma.“
James Nestor, Dech: Nové poznatky o ztraceném umění
Ozdravná síla dechu
Pomocí dýchání léčíme sami sebe. Nádech do těla přivádí životodárnou, zdravou energii, výdech čistí tělo a odvádí z něj škodliviny (fyzické i mentální). Dostatečně okysličená krev zajišťuje správnou funkci těla, dostatečný dech podporuje trávicí ústrojí a pomocí bránice stimuluje další orgány v dutině břišní.
I když dýchání probíhá „automaticky“, jsme to my, kdo dáváme dechu skutečnou léčebnou sílu.
Správné dýchat znamená především dýchat nosem, protože sliznice v nose zachycuje nečistoty, ničí mikroby a zároveň nadechovaný vzduch ohřívá a zvlhčuje. Dýchání nosem také stimuluje brániční nerv, který stimuluje dýchání za pomoci dýchací bránice.
Udravující dech je přirozený, klidný, hluboký, plný, jemný a táhlý a směřuje dolů do břišní oblasti. Dýchání do břicha neboli brániční dýchání je technika hlubokého dýchání, při které tělo přijme maximální množství kyslíku a zároveň je příznivě ovlivněna peristaltika střev. Dýcháním do břicha je samozřejmě míněn mentální obraz vedení energie dechu, fyzicky je dech ohraničen kapacitou plic a rozsahem používání bránice – bohužel typický dospělý používá sotva deset procent její kapacity!
Dýcháním do břicha a dalším technikám sloužícím mj. ke zvětšení kapacity plic a k většímu zapojení bráničního svalu (jako hlavního dýchacího svalu) se věnují cvičební systémy jógy, čchi-kungu, tchaj-ťi čchüan; sílu plic můžete vybudovat také svižnými procházkami na čerstvém vzduchu, chůzí do schodů, zdravým sportováním atd.
Umíte dýchat do břicha? Vyzkoušejte následující cvik: Sedněte/lehněte si (tak aby páteř byla v rovné poloze), jednu ruku si položte na břicho, druhou na hrudník. Nádech směřujte do břicha (ruka na břiše by se měla lehce zvednout), s výdechem břicho (a ruka) klesá. Hrudník (a na něm položená ruka) se nepohybuje. Nádech a výdech by měly být co nejhlubší, zároveň uvolněné a přirozené – na dech netlačíme silou. Ve skutečnosti nejde jen o dech do břicha, ale do celé oblasti středu těla (jako byste v břiše nafukovali balón)!
Nečekejte na horší časy a naučte se některé základní dechové techniky. Až vám bude „ouvej“, můžete jejich prostřednictvím uvolnit krajní emoce, „vydýchat“ stres, najít rovnováhu, zmírnit bolest… Správné dýchání a umění využívat dech má zásadní vliv na kvalitu a délku vašeho života.
Na podporu plic
Na podzim je vhodná pravidelná strava, která zvlhčí a prohřeje. Element KOV a plíce posílí houby shitake, mrkev, hrušky (na páře), mandarinky, planá jablka, ředkvičky, olivy, vlašské ořechy a jedlé kaštany. Před suchem v plicích (které často „posílí“ přetápění domácností) chrání řeřicha, hořčice, bílá řepa, čínské zelí a celer, jahody, meruňky nebo vaječný bílek. Omezte tučnou stravu, nekuřte, snižte spotřebu kávy, červeného vína a černého čaje, které v plicích způsobují horko a sucho.
Nemoci nepřecházejte, jen tím nastartujete dominový efekt,
kdy vás jedna choroba za druhou budou provázet až do jara.
Ing. Hana Fedora Smejtková – Zdraví podle kalendáře (Meduňka 11/2022)
Při zahlenění se vyhněte potravinám, které zakyselují a přispívají k tvorbě hlenu, tj. sladkostem, mléčným výrobkům (s výjimkou kozích) a pomerančové šťávě. Vhodné jsou potraviny s ostrou chutí, které zahřejí a rozpouští hlen, např. česnek či zázvor. Při počátečním nachlazení pomůže čaj jogi (masala), který obsahuje kardamon, černý pepř, zázvor a hřebíček. Na zvlhčení a podporu vykašlávání pomáhají podběl, divizna, islandský lišejník nebo jitrocelový sirup. Funkci plic posilují také bazalka a máta peprná. „Léčivá“ je také bramboračka se spoustou zeleniny a koření, olejové zábaly, cibule s medem, nebo černá ředkev.
Problémy plic a průdušek mohou být důsledkem problémové komunikace s okolím
(nevyřčené záležitosti nebo neschopnost „dýchat“ s někým stejný vzduch).
Ing. Hana Fedora Smejtková – Zdraví podle kalendáře (Meduňka 11/2022)
K harmonizaci a posílení energie plic se hodí také esenciální oleje. Plíce podpoří eukalyptus, který působí proti zánětu sliznic a čelních dutin, bakteriím a virům a proti nachlazení. Zbavuje hlenu plíce i celé tělo, podporuje také imunitní systém. Rozptyluje pocity dušení, úzkosti, melancholie a smutku. Vhodná je také šalvěj, která posiluje energii plic a uvolňuje stísněnou hruď (pro vysoký obsah fytoestrogenů je nutné ji užívat s mírou!). V období změn použijte cypřiš, která posiluje duši, uvolňuje dech a pomáhá propouštět staré a přijímat nové (i mentálně). Antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky má např. borovice, tea tree a tymián, které mírní mentální vyčerpání a posilují čchi.
Meridián plic
Meridián plic je podle TČM jinovou dráhou (tj. nachází se na vnitřní straně těla), která probíhá sestupně od hrudníku k ruce. V meridiánu převažuje jang, proto na něj mají silný vliv všechny duševní pochody. Dráha je aktivní od tří do pěti hodin ráno. Pokud se budíte v tuto dobu, může to signalizovat potíže či oslabení plic.
Na podporu meridiánu plic slouží například následující cvik ze sestavy Makko-ho: Stoupněte si s nohama lehce rozkročenýma (eventuelně si sedněte na zem – viz obrázek). Za zády zaklesněte palce do sebe, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a snažte se natažené ruce zapažit do nejzazší pozice. V protažení setrvejte, zhluboka dýchejte (minimálně tři nádechy a výdechy) a co nejvíce se uvolněte. Soustřeďte se na nádech do hrudníku, prociťujte naplnění plic i celého těla. Prodýchejte dráhu z hrudníku po vnitřní straně paže k palci.
Plíce jsou nejcitlivější v listopadu. Z pěti základních emocí elementů se k nim váže smutek/žal, dále světle fialová (či bílá) barva, ze smyslů čich a štiplavá/ostrá chuť. Párovým orgánem plic je tlusté střevo, na které přijde řada v závěrečném měsíci roku.
Plíce lze „ošetřit“ také pomocí příslušných reflexních plošek na nártech (resp. v oblasti nártních kůstek) obou nohou (reflexní ploška plic). V případě potíží je můžete jemně promačkávat či masírovat nebo do nich vetřít různé tymiánové nebo mentolové masti.
Přeji vám, ať vaše podzimní mentální i fyzická zdravotní prověrka dopadne na výbornou. A pokud se vám v těle náhodou zákeřně usadí nějaká „havěť“, ať se vám podaří ji brzy a natrvalo vystěhovat 🙂 !
Alena Koutecká
Zdroj:
Čínská medicína a pět důležitých orgánů
Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje (Sféra 9, 10/2022)
Diochi – meridián plic
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
U Džoudyho – Zdraví z pohledu čínské medicíny: listopad a plíce
Plíce v tradiční čínské medicíně – Mgr. Petra Strmisková (Sféra 9, 10/2022)
Zdraví podle kalendáře (Meduňka 11/2022) – Ing. Hana Fedora Smejtková
Lunární kalendář Krásné paní
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] (Protože partnerským orgánem střeva jsou plíce, pomáhají také cviky na posílení plic: viz Orgány během roku – Podzim zkouší naši odolnost) […]