Orgány během roku: Máj… čas lásky a srdce
K věten máme v našich zeměpisných šířkách spojený s obdobím květů, lásky a srdečních záležitostí. A srdce je také orgán, který bychom podle čínské medicíny měli v tomto měsíci nejvíce opečovávat. Pozor si dávejme především na emoce, protože srdce je sídlem citu a veškeré emoce mají na kvalitu srdeční energie velký vliv.
Čínská medicína považuje srdce za vládce/císaře lidského těla, z něhož vyvěrá duch a všechno poznání a kterému jsou podřízeny ostatní orgány – srdce vyživuje a ovládá nejen orgány, ale také psychiku, vědomí, emoce a dlouhodobou paměť. Císař má rád řád – pokud je vládce slabý, nastává chaos a spolu s tím přichází nepohoda a nemoci.
Srdce je pod nadvládou elementu ohně,
a proto je nejvíce aktivní v letních měsících.
Srdce je pánem krve. Funguje jako pumpa, která pravidelnými stahy přečerpává krev v cévách, a ovlivňuje kvalitu a konzistenci krevní tekutiny a také stav cévního systému – jeho pružnost a průchodnost. Srdce udržuje krevní oběh: zajišťuje, že se krev dostane do plic, kde se okysličí, a odtud ke všem buňkám. Jeho úkolem je také ohřívat, řídí tepelnou cirkulaci.
Kondice srdce se projevuje přiměřeně silným pulsem a odráží se ve tvářích
– mají zdravou narůžovělou barvu se zdravým leskem.
Srdce řídí ducha (v čínské medicíně se jím označuje celkový zjev člověka, celkový dojem, kterým působí, ale také myšlení, mysl, psychika či vědomí). Máte-li zdravé srdce, jste plní lásky, smíchu, radosti, jste spokojení, slušní a ukáznění. Srdci nejvíce škodí nedostatek lásky a sebelásky, citový chlad, potíže s rodiči, milovanou osobou…. Následná energetická nerovnováha se může projevit podrážděností, duševním neklidem a nervozitou, pocitem viny, zášti, neschopností komunikace či naopak upovídaností, na fyzické rovině může člověk trpět vysokým/nízkým krevním tlakem, nepravidelným pulzem, může dojít k zarudnutí v obličeji/bledosti, návalům horka, trombóze, infarktu, bolesti kloubů či nespavosti.
Na podporu srdce
Nepříznivý vliv na energii srdce mají zejména cukr, alkohol, čaj a káva, těžké a tučné večeře a navíc v pozdních hodinách.
Upřednostňovat bychom měli celozrnné potraviny, citrony (mají uklidňující účinky na srdce a díky zvýšené hladině serotoninu podporují zdravý spánek a duševní pohodu), potraviny bohaté na vápník, hořčík a křemík (např. brokolice, petržel, zelí, mandle, sezamová, slunečnicová a dýňová semínka, para ořechy, sušené fíky, luštěniny, olivy, bílé rybí maso, mák, zelená listová zelenina, jáhly, hnědá rýže, sušené meruňky a broskve, datle, avokádo, kešu ořechy, chřest, křen, pórek, artyčoky, celer, vojtěška, okurky, vodní meloun a řasy). Ideálně dbejte na sezónnost a tyto potraviny jezte v jejich době sklizně.
Kardiovaskulárnímu systému pomáhají vitaminy A, E, B1–B3, B5–B6, B12, D3, H, kyselina listová či houba čaga. Meridián srdce a párového tenkého střeva lze posilovat také bylinkami na čištění krve, posilování srdce a krevního oběhu (např. kaštan koňský, jinan dvoulaločný, jmelí bílé, právenka latnatá, pampeliška a další).
Prevencí proti onemocnění srdce je také dostatek pohybu, nejlépe v přírodě, udržování dobrého stavu krční a hrudní páteře, optimálního krevního tlaku, příp. cholesterolu. Srdce posiluje sprcha vlažnou vodou, zvláště v létě, a také úsměvný, láskyplný a harmonický pohled na svět.
Nevyrovnaný duševní život nejvíce z pěti orgánů cang postihuje právě srdce.
Pomocníky mohou být také éterické oleje. Například levandule eliminuje přílišné horko a uklidňuje. Příznivě působí také jasmín, který uvolňuje a emocionálně zahřívá, pomáhá budovat sebedůvěru. K uvolnění a uklidnění můžete sáhnout po neroli a při vysokém krevním tlaku a bušení srdce prospívá ylang ylang.
Meridián srdce
Meridián srdce je jinový (i když srdce má také jangovou čchi, protože náleží prvku Ohně, a ovlivňuje celkový stav jangu v těle) a má celkem 9 bodů. Dráha probíhá z největší části po vnitřní zadní straně ruky, kudy vede i její boční větev a šlachosvalová dráha. Začátek dráhy ruky je v srdci a odtud se rozvětvuje do tří směrů, jedna větev klesá dolů do tenkého střeva, druhá vede nahoru přes hltan až k očím a třetí jde přes plíce směrem do podpaží odtud středem ruky až na špičku malíčku, kde končí.
K harmonizaci meridiánu srdce je možné použít bod HT7, nazývaný také BRÁNA DUCHA, který se nachází na zápěstní rýze, na malíkové straně. Zde pohmatem najdeme kost, která připomíná zrnko hrášku, což je místo bodu. Jedná se o sedativní bod a bod pramene dráhy. Má mnoho účinků, např. zklidňuje, uvolňuje a podporuje čchi srdce. Stimuluje a vyživuje srdeční krev, zmírňuje bolesti u srdce. Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Zklidňuje mysl a je nejdůležitějším bodem duševních chorob, zejména deprese. Léčí chronickou nespavost. Bod můžeme masírovat vhodnou směsí éterických olejů pomocí palce jedné ruky kdykoliv během dne.
Aktivita meridiánu srdce vrcholí v poledne mezi 11. a 13. hodinou, kdy na něj navazuje jeho jangový párový orgán – tenké střevo. Srdce je nejcitlivější v květnu. Z pěti základních emocí elementů se k němu váže radost, z chutí hořkost, ze smyslů řeč a také červená barva. Vnějším vývodem srdce je jazyk. Dráha ovlivňuje srdce, hrudník, centrální nervovou soustavu, horní končetiny.
Pozn.: Při srdečním záchvatu silně zkousneme „bod funebráků“, tj. bod první pomoci používaný při bezvědomí, kolapsu, bolesti u srdce, celkové slabosti, poruchách spánku, tachykardii, bolesti v krajině srdeční – nachází se na vnitřní straně nehtového lůžka malíčku!!
Na posílení energie srdce slouží cvik z meridiánové rozcvičky Makko-ho (ideální je cvičit celou sestavu, kterou naleznete na Harmonizační meridiánová rozcvička):
Sedněte si, dejte plosky nohou k sobě a paty přitáhněte co nejblíže k tělu. Prsty rukou obejměte chodidla, propněte paže (s lokty do stran, podél bérců), srovnejte páteř a prověste trup dolů k podlaze. Prociťte vnitřní stranu paží k malíčkům.
Srdce lze také „ošetřit“ pomocí příslušné reflexní plošky na chodidle. Orgánová zóna srdce se nachází těsně pod základním kloubem palců na vnitřních hranách obou chodidel (viz odkaz Reflexní ploška srdce). Při velké bolesti v těchto ploškách pouze jemně hladíme.
Radostné srdce a hodně zdravé lásky k sobě i druhým bytostem nejen v květnu vám přeje
Alena Koutecká
Zdroj:
Čínská medicína a pět důležitých orgánů
Meridiány a reflexní zóny – Diochi
Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje (Sféra 5–6/2022)
Srdce v čínské medicíně – Mgr. Petra Strmisková (Sféra 5–6/2022)
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
Patakyovi.cz – květen
U Džoudyho, Zdraví z pohledu čínské medicíny – květen
Aromaterapie ELEMENT OHEŇ – Mgr. Petra Strmisková (Sféra 5–6/2024)
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás