Orgány během roku: V říjnu je čas podpořit žaludek
V říjnu se většinou citelně ochlazuje, denní a ranní/večerní teploty jsou rozkolísané, dny se krátí a naše imunita prochází první zatěžkávací zkouškou. Pokud se v tuto dobu rozhodneme „osladit“ si život tím, že si dáme něco dobrého, avšak nezdravého na zub, žaludek nás nemusí pochválit. Z pohledu tradiční čínské medicíny nastává období, kdy je nejcitlivější právě tento orgán.
Žaludek je pružný vak, který se nachází na levé straně těla pod bránicí. Jeho hlavní funkcí je přijímat a trávit potravu. Střídavě se napíná a uvolňuje, díky čemuž se potrava lépe smísí s enzymy. Výsledná trávenina je posílána do dvanáctníku, kde trávení pokračuje.
Žaludek je podle TČM nazýván tzv. mořem výživy,
neboť je prvním klíčovým orgánem příjmu a přeměny potravy v energii.
Žaludek patří k dutým orgánům fu, mezi nimiž má výsadní postavení. Pro člověka je čchi žaludku velmi důležitá, neboť z ní (ve spolupráci se slezinou) vzniká jemná esence, tzv. postnatální energie, která je zdrojem životní síly pro celý organismus a doplňuje (spolu s čchi plic) prenatální energii získanou od rodičů. Je-li silná čchi žaludku, jsou silné i ostatní orgány. Je nesmírně důležité harmonizovat funkci a energii žaludku, neboť nedostatečná čchi je příčinou nejrůznějších onemocnění.
Pokud žaludek správně funguje a jeho energie je harmonická, máme dobrou chuť k jídlu, nechutenství je znakem slabého žaludku. Oslabená funkce se na fyzické úrovni může projevit v podobě říhání, škytavky, nadýmání, nevolnosti (energie místo, aby přirozeně klesala, stoupá), dále bolestmi žaludku, vředy v žaludku nebo dvanáctníku. Příznaky energetické nerovnováhy se mohou projevit také podél dráhy žaludku, např. jako zatuhlá ramena, neuralgie hlavy (spojivky, zuby, děsivé sny), problémy s dolními končetinami, kloubní potíže apod.
Žaludek reprezentuje naši cílevědomost, ambice. Máme-li malou energii žaludku, bloudíme životem bezcílně.
Nerovnováhu energie žaludku mohou způsobit nevyjádřené a nezpracované emoce (stres, hněv, starosti) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může vvyvolat např. neustálý neklid, nejistotu, nesnášenlivost lidí, odmítavé a příliš kritické chování (neschopnost něco strávit), zatrpklost nebo věčnou nespokojenost. S žaludkem souvisí také funkce myšlení: dobrá energie žaludku umožňuje dobré myšlení. Pokud myslíme nadměrně, mohou nám začít vypadávat vlasy.
Co žaludek ocení
Žaludek souvisí s trávením potravy, proto je pro něj klíčové, co konzumujeme, kdy a s jakou pozorností.
Žaludek je nejaktivnější mezi 7. a 9. hod. ranní, proto je vhodné mu v tuto dobu poskytnout v potravě dostatek vitaminů a zahřát ho (nemáte-li nadmíru vnitřního ohně, např. vředy). Důležité je jíst pravidelně, žaludek bude mít dost času se na trávení připravit, k jídlu se posaďte a plně se mu věnujte, eliminujte stres a nejezte pozdě v noci (energie použitá na trávení vám bude chybět na regeneraci).
Žaludku neprospívá nadbytečné, špatně rozkousané nebo hltavě snězené jídlo. Pozor na smažené, pečené, grilované, silně kořeněné, nadměrně sladké a umělé potraviny či alkohol a kávu – vytvářejí v žaludku stagnaci. Vhodná není ani přemíra syrové zeleniny a ovoce či chlazené mléčné výrobky, které blokují dráhu žaludku a sleziny, jejich energie se změní v horko, které vyvolá záněty, dráždivý trakčník, vředový zánět střev atd.
Správné trávení podpoří jídelníček, který je přizpůsoben ročnímu období, klimatu a lokalitě.
Podstatné je také naslouchat vlastnímu tělu, protože každý jsme jiný!
Celkově jíme méně a pijeme více ovocných šťáv než v jiných měsících. Čerstvé zelené potraviny jsou bohaté na chlorofyl a čistí organismus. Sladké, ochlazující druhy zeleniny a ovoce zase chrání srdce a žaludek před horkem, protože zvlhčují a zchlazují slezinu a žaludek.
Žaludku prospějeme, když budeme jíst jídla připravená z plodů, které právě dozrávají a případně vyžadují pouze krátké vaření/dušení (potrava je lépe stravitelná). Vhodná je kořenová zelenina, hlízy, bílá řepa, dýně, sladké brambory, jáhly, hroznové víno, hrušky, švestky, broskve. Dále vlašské ořechy, zelený salát, okurky, špenát, rýže, brambory, fazole mungo, cizrna, vepřové a jehněčí maso.
Na žaludeční a dvanácterníkové vředy doporučuje český léčitel a bylinkář Jiří Janča následující recept: bílé zelí z hlávek o minimální hmotnosti 1 kg se nakrouhá a rozmixuje v mixéru. Šťáva se vytlačí a dá do chladničky na max. teplotu 5° C. Užívá se 5krát denně 10−20 dkg šťávy (cca 1 běžná sklenička) po dobu 14 dnů. Do každé dávky je dobré přidat 5 dkg šťávy z celeru. (Zdroj: patakyovi.cz)
Z bylinek je nejvhodnějším prostředkem k posílení trávení a zmírnění nevolnosti čaj z čerstvého zázvoru. Kořen najemno nastrouhejte, zalijte vroucí vodou, nechte louhovat a případně oslaďte třtinovým cukrem. Horkost v žaludku ochladí čaj z máty peprné, která usnadňuje trávení. Pomáhají také bylinné čaje z fenyklu, slézu, kontryhele, řepíku, lékořice nebo heřmánku. Z koření můžete pro podporu prvku země využít kardamom, koriandr, muškátový oříšek, ženšen, skořici, černý pepř, kajenský pepř nebo majoránku.
K harmonizaci a uvolnění energie žaludku můžete také zkusit kvalitní esenciální oleje. Při nadýmání, bolestech a křečích v břiše vyzkoušejte hořký pomeranč, zázvor nebo kmín. Při poruchách trávení (z nervů a starostí) pomáhá kardamom. Uklidňující a posilující účinky mají také koriandr, fenykl, černý pepř, bergamot, levandule, eukalyptus nebo rozmarýn. Máta peprná je vhodná na akutní potíže, jako jsou bolesti břicha, poruchy trávení, nevolnosti, zvracení, průjmy, nadýmání.
Pro energii prvku Země je oslabující jak velké množství práce, tak časté sezení. Zkuste pohyb, procházky na čerstvém vzduchu a správné, hluboké dýchání.
Meridián žaludku
Jangový meridián žaludku je aktivní mezi 7. a 9. hod. Probíhá sestupně od hlavy k noze – začíná pod středem zorničky, pokračuje přes obličej ke spodní čelisti, vystupuje k okraji vlasů, dále klesá podél hrdla (ohryzku) do nadklíčkové krajiny, pokračuje po hrudníku v linii jdoucí středem klíční kosti a prsní bradavky, sestupuje po břiše, přední straně stehna, dále po přední a boční straně bérce na hřbet nohy a končí na zevní straně prostředního prstce nohy.
Cca 3 cuny (tj. 3 šířky palce) pod kolenní čéškou (1 cun od holenní kosti) se nachází nejsilnější a největší bod lidského těla, tzv. bod třech mílí (zu san li), který stimuluje jang celého těla a říká se mu také bod dlouhověkosti. Je součástí první pomoci – obecně se používá při slabosti.
Chcete-li posílit meridián žaludku, pravidelně „ošetřujte“ meridián cvikem z meridiánové rozcvičky Makko-ho (ideální je cvičit celou sestavu, kterou naleznete po kliknutí na Harmonizační orgánová sestava): Sedněte si na paty, propleťte prsty a vytáhněte ruce nahoru do vzpažení. Zhluboka dýchejte a po chvíli vyměňte ruce v propletení.
Žaludek je nejcitlivější v říjnu. Z pěti základních emocí elementů se k žaludku (a jeho párovému orgánu slezině) vážou starosti a také sladká chuť, k žaludku béžová barva.
Reflexní místa žaludku jsou na obou chodidlech pod první nártní kůstkou (na vnitřní straně chodidel). Mačkáme je jemně a při velkých bolestech pouze hladíme. Pokud ucítíte v daném místě bolest, patrně máte v této oblasti obtíže. Stlačování těchto bodů pomáhá překonat únavu a je účinné při poruchách trávení.
Přeji vám, ať s lehkostí „trávíte“ vše, co vám život přináší, a nedumáte nad zbytečnostmi! Krásný podzim!
Alena Koutecká
Zdroj:
Čínská medicína a pět důležitých orgánů (časopis Sféra leden 2015)
Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje – Pozdní léto, pozornost věnujte slezině a žaludku (Sféra 9−10/2023)
Meridiány a reflexní zóny – Diochi
Shiatsu – japonská tlaková masáž
Patakyovi – rady k měsíci říjnu
Zdraví z pohledu čínské medicíny – 10. díl: Říjen a žaludek
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás