Orgány během roku: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
S rpen je obdobím tzv. pozdního léta, kdy element ohně postupně předává vládu elementu země. Červenou ohnivou barvu již v červenci převzala barva žlutá a v pozdním létě přejde do ještě zemitějších odstínů, tedy až do oranžovo-béžové. Země ovlivňuje především meridián žaludku a také slinivky a sleziny, proto je zapotřebí podpořit jak tyto meridiány, tak orgány samotné. Pozor na bujaré oslavy s hojností jídla, přemíru grilovaných jídel či alkohol, které mohou způsobit potíže se žaludkem a trávením.
Podle čínské medicíny je srpen spojován s termoregulací, neboli tzv. trojitým ohřívačem (třemi ohřívači). V první polovině měsíce se potíže v tomto systému projevují zvyšováním tepla, v druhé spíše jeho nedostatkem. Trojitý ohřívač není konkrétním orgánem, nýbrž představuje zdroje energie v dolní, střední a horní části organismu, které ovlivňuje celou řadu orgánů. Pokud je trojitý ohřívač průchodný, energie volně proudí celým tělem.
Podle čínské medicíny je
„horní ohřívač jako mlha (padající shora na tělo, které vyživuje a ochraňuje),
střední jako mokřina (v níž se rozkládá a přeměňuje potrava)
a dolní jako kanál (který odvádí nečisté z těla).“
Horní ohřívač podporuje funkci srdce a plic, podílí se na rozptylování ochranné čchi z plic na povrch těla, na jeho zateplování a rozvodu vyživující čchi, které Číňané nazývají „mlhou, která prostupuje organismus“. Střední ohřívač získává čchi a základní složky z potravy a souvisí s procesy spojenými s činností sleziny, žaludku, jater a žlučníku. Čchi středního ohřívače podporuje obnovování, tvorbu a rozvádění čchi a krve (zažíváním trávené potravy). Dolní ohřívač je funkčně spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem a reguluje vylučování zbytků látkové výměny. Ukládá se zde základní oheň celého těla.
Narušený tok energie v trojitém ohřívači
Přestože trojitý ohřívač není hmotným orgánem,
narušený tok energie v jeho meridiánu se může projevit stagnací čchi a tekutin.
Tato stagnace se na fyzické rovině projevuje formou otoků, opuchlin, nadýmáním, pocity plnosti. Vyskytují se také poruchy související přímo s jednotlivými orgány. Onemocnění horního ohřívače ovlivňuje funkci plic a srdce a bývá provázeno kašlem, pocity dušnosti. Nerovnováha středního ohřívače se přenáší na činnost sleziny a žaludku a doprovází ji potíže se zažíváním, nadýmání a zácpa (při horkosti) nebo špatné trávení, kručení ve střevech, nadýmání břicha, průjmy (při chladu). Narušení toku energie v dolním ohřívači nepříznivě ovlivňuje funkce ledvin, střev a močového měchýře.
Při problémech s termoregulací se buď potíme a přehříváme, nebo naopak máme husí kůži a jsme zimomřiví. Na to, že se necítíme dobře a nejsme ve své kůži, mají vliv faktory vnitřní (stav a rovnováha organismu) i vnější (teplota prostředí, provozované aktivity). Správnou hladinu tělesného tepla pomáhají udržovat zejména játra (a jejich schopnost aktivovat vitamíny, kovy, cukry atd. či neschopnost způsobená oslabením infekcemi, špatnou životosprávou) a lymfatický systém, který zajišťuje odstraňování škodlivých látek z těla.
Výkyvy tělesné teploty často souvisejí i s duševním stavem.
Pocit chladu může být umocněn samotou, pasivitou a nedostatkem radosti či lásky (zkuste přidat aktivity způsobující pozitivní emoce). Pocení a horkost v těle jsou důsledky nakumulovaných emocí hněvu, nespokojenosti a zlosti (je vhodné zklidnění a „vypuštění páry“). K psychickým projevům energetické nerovnováhy meridiánu tří zářičů patří také deprese, panovačnost, nedostatek vstřícnosti ve společenských vztazích, přílišná starostlivost o sebe či své blízké či nedostatek vnitřní a vnější vyrovnanosti.
Jak pomoci tělu rozproudit zdravou energii pozdního léta
Číňané dodržují zásadu: Čím je venkovní teplota nižší, tím teplejší je jídlo.
Čím je venkovní teplota vyšší, tím je jídlo chladnější.
Tělo podpoříme především správnou výživou, která umožní čchi volně proudit a plnit svou funkci. Potraviny by měly odpovídat ročnímu období. V létě volíme lehčí a méně tepelně zpracovanou stravu (omezíme maso, které prohřívá), na rozdíl od podzimu a zimy, kdy sáhneme po potravinách, která nás zahřejí (abychom neztráceli tělesné teplo).
V teplých letních dnech jsou vhodné neutrální potraviny: hrách, čočka, fazole adzuki, cizrna, kukuřice, celozrnná rýže, brambory, mrkev, olivy, paprika, polníček, dýňová semínka a ořechy. Můžeme sáhnout také po osvěžujících potravinách podporujících krvetvorbu a správný krevní oběh: tofu, fazole mungo, avokádo, brokolice, řapíkatý celer, celer, cuketa, čekanka, chřest, kapusta, okurka, rajče, ředkvička, špenát, žampiony, angrešt, banány, brusinky, citrony, pomeranč, grep, hrušky, jablka, jahody, kiwi, mango, melouny, papája a rybíz. V chladnějších dnech vyživí náš oheň zázvor (prokrvuje orgány a posiluje imunitní systém), kayenský pepř, rozmarýn, majoránka, kurkuma nebo skořice.
Ještě více než v jiných měsících roku je zapotřebí dodržovat pitný režim, protože v horkých letních dnech ztrácíme více vody. Ideální je čistá pramenitá voda, ochucené vody (s mátou, levandulí, chryzantémou, citronem), zelené či bílé čaje. Chceme-li použít bylinky, zaměříme se na problematické orgány, neuškodí čaje a tinktury na podporu jater a lymfatického systému (smetanka, ostropestřec, svízel syřišťový apod.).
Jako doplněk poslouží harmonizační esenciální oleje. Ochlazující povahu má máta, citron, levandule. K regulaci krevního oběhu, při křečích (i menstruačních), na uvolnění dechu a posílení duše a čchi pomáhá cypřiš. Na zahřátí volíme zázvor nebo skořici.
Vhodná je lymfatická masáž, která se zlehka provádí na vnitřních stranách končetin, směrem nahoru a vždy pravotočivě. Termoregulaci můžeme ovlivnit i působením na reflexní plošky jater, ledvin, lymfatického i hormonálního systému, nebo celoročně ji podpořit saunováním a otužováním. Zkuste také uvolnění formou procházek v přírodě, relaxaci, zpěv či tanec 🙂 .
Energetický systém těla a průchodnost tří ohřívačů jsou optimálně harmonizovány cvičením čchi-kungu, dechovými terapiemi a meditací.
Starodávné čínské cvičení čchi-kung harmonizuje energetický systém těla a podporuje celkové zdraví. Jeho pomocí lze eliminovat stres, zvýšit psychickou i fyzickou odolnost, zlepšit paměť, koncentraci, intuici. Výhodou je, že cvičení se může věnovat každý bez ohledu na věk, kondici či zdravotní stav.
Meridián tří ohřívačů
Meridián trojitého ohřívače/tří ohřívačů (zářičů) je aktivní mezi 21. a 23. hodinou. Jde o jangovou dráhu, která má 23 bodů. Začíná na malíkové straně prsteníčku ruky, pokračuje po hřbetní straně ruky a zápěstí, dále po hřbetní straně předloktí v jeho středu (mezi kostí vřetenní a loketní) a přes loketní kloub pokračuje po paži na nejvyšší bod ramene a stoupá do hlavy, kde obkružuje ušní boltec.
Chcete-li posílit tento meridián, zkuste cvik z meridiánové rozcvičky Makko-ho (ideální je cvičit celou sestavu, kterou naleznete na Harmonizační meridiánová rozcvička):
V tureckém sedu překřižte paže před tělem, dlaně položte na kolena. Pomalu se předkloňte, tlačte kolena k zemi a lokty se snažte položit na zem. Prociťujte tah na vnější straně horních končetin od ramen k prsteníčkům.
Třem zářičům bychom měli věnovat zvýšenou pozornost v srpnu. Z pěti základních emocí elementů se k nim váže radost, také hořká chuť, ze smyslů řeč a barva růžová. Podle některých názorů orgán tří zářičů nemá tvar, podle novějších symbolizuje horní, střední a dolní část trupu s jejich příslušnými orgány (viz výše).
Přeji vám vyvážené pozdní léto s energii proudící bez překážek a bohatou sklizeň!
Alena Koutecká
Zdroj:
Zdraví podle kalendáře – Ing. Hana Fedora Smejtková (Meduňka 8/2022)
Rady ke každému měsíci Patakyovi – srpen
Zdraví z pohledu čínské medicíny – 8. díl: Srpen a termoregulace
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla – Harmonizační orgánová sestava Makko-ho
Meridiány a reflexní zóny – Diochi
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás