Orgány během roku: Únor prověří naše ledviny a vztahy
V zimě, kdy převládá velký jin, směřuje všechen pohyb dolů a dovnitř (v přírodě jsou to kořeny či hlízy),
u člověka jsou to ledviny.
(Zdroj: Co v únoru svědčí ledvinám – František Novotný)
V zimním období by se měl člověk obracet dovnitř sebe sama. Pokud to dokáže, dostává se do vnitřní harmonie, začne vnímat vše kolem sebe z jiného úhlu a získá nadhled. Obrácením pozornosti dovnitř sebe sama umožní organismu shromažďovat životní energii v ledvinách a jeho játra budou mít na jaře dostatek energie pro nastartování nového ročního cyklu.
V únoru, kdy zima vrcholí, se přesouváme od močového měchýře k ledvinám, kterým bychom měli věnovat zvýšenou pozornost. Ty hromadí energii jin a jang a jsou zásobárnou naší esenciální vitální energie, říká se jí také prenatální čchi (neboť ji dostáváme do vínku od našich rodičů). S touto energií je prozíravé dobře hospodařit, protože je zodpovědná za délku a kvalitu našeho života, postupně nám ubývá a jen těžko se obnovuje.
Špatně fungující ledviny negativně ovlivňují celý organismus, vyčerpané ledviny představují nedostatek energie
a s tím se i menší problémy v těle řeší poněkud komplikovaně.
Hlavní funkcí ledvin je filtrování krve a tělních tekutin a vylučování velké části odpadních látek z těla ven. Pokud nefungují dostatečně, může se to projevit únavou či vyčerpáním, které mohou vyústit až v deprese. Po fyzické stránce se snížená funkce ledvin projevuje výraznějšími chutěmi na slané, tmavými váčky pod očima, zhoršením sluchu, mastícími se vlasy, šedivěním či ztrátou vlasů, otoky, bolestmi v dolní části zad, častým močením, lámavostí kostí, špatnou kvalitou nehtů či sexuálními problémy (impotencí, neplodností, problémy s menstruací). S funkcí ledvin je také velmi úzce spojena funkce srdce, neboť ledvinami přečištěná krev se vrací zpět k srdci.
Slábnoucí energie v meridiánu ledvin může mít za následek vyčerpání a pocit, že žijeme na pokraji svých sil,
chybí nám energie a nemáme zápal do života.
Kdo chce mít silné ledviny, měl by posilovat odvahu a důvěru v sebe sama.
Na emoční úrovni se nerovnováha energií může projevovat strachem (zejména v oblasti vztahů), duševním neklidem, váhavostí, úzkostí, nedostatkem vůle a odvahy vzít život do vlastních rukou, silnou citlivostí, vztekem či depresí. Ledvinové potíže často souvisí s lpěním na starých emocionálních vzorcích a negativních emocích. Pokud je energie ledvin v nadbytku, může naopak docházet k workoholismu, tedy strachu ze selhání, který žene člověka stále vpřed.
Jako párový orgán ledviny reagují na vztahy, stav pravé ledviny vypovídá o vztazích s muži,
stav levé ledviny se týká vztahů se ženami.
Meridián ledvin ovlivňuje naše vztahy a jejich prožívání, a to nejen vztahy k lidem, ale i k sobě, k životu, k přírodě. Oslabený a problematický meridián ledvin může mít za následek neschopnost vybudovat si kvalitní a zdravý vztah. Naopak harmonické vztahy energetickou dráhu ledvin posilují, zároveň je dobré se zbavit všech nezdravých vztahů, které nám berou energii a způsobují stres.
Na pomoc ledvinám
Ledviny jsou spolu s párovým orgánem, kterým je močový měchýř, pod nadvládou elementu Vody. Zimní počasí zvyšuje nároky na fungování ledvin a močového měchýře. Ledviny – zásobárna naší životní energie − podle potřeby tělu dodávají zahřívací energii. Čím více se pohybujeme v chladném počasí nebo se méně či nedostatečně oblékáme, tím více práce ledviny mají s udržením těla v „provozní“ teplotě. Chlad proniká do organismu především nohama a spodní částí zad, proto je dobré tyto partie těla udržovat v teple.
Ledviny vyčerpává neustálý chlad, nezdravý životní styl či nevhodné potraviny a nápoje;
posiluje je teplo, přiměřený pohyb a správná (zahřívající) strava.
Ledviny podpoříme teplem, dostatkem tekutin (zejména čisté vody) a odpočinku. A také zdravou stravou. Ta by měla být podobně jako v lednu prohřívající; vhodné jsou vývary, vejce, maso, černý sezam, vlašské ořechy, červená řepa, růžičková kapusta, petržel, mrkev , fazole a zahřívací koření. Dbát bychom měli také na vylučování vody z těla. Můžeme pít čaj z listů jahodníku, lipového květu nebo zelený čaj. Bylináři doporučují přírodní antibiotikum – lichořeřišnici větší, celík zlatobýl a hlavně Jančův ledvinový čaj.
K ledvinám přináleží slaná chuť, proto organismus potřebuje v malých dávkách také sůl (nejvhodnější je mořská nebo himálajská). Slaná strava uvolňuje hlen, má projímavé, změkčující účinky. Pozor ale na přemíru soli, ta tělo vysušuje… Sůl můžete také nahřát na pánvi, dát do plátěného pytlíku a položit na ledviny.
Na pomoc ledvinám (a našim vztahům) můžeme použít také éterické oleje, které přidáváme do aromalamp nebo do koupelí či k masážím. Ledviny posílí vůně jalovce, zázvoru, cedru, rozmarýnu, tymiánu, skořice či hřebíčku.
Ledviny, které jsou oslabené přirozeným stárnutím v období klimakteria, a s tím spojené typické příznaky jako jsou neklid, únava, suchá pokožka a sliznice, návaly horka, noční pocení apod. podpoří vetyver, geránium či růže – můžete je inhalovat, přidat do koupele či si vybrat jimi obohacený kosmetický přípravek.
Meridián ledvin
Jinový meridián ledvin (vede odspodu nahoru) je aktivní od 17. do 19. hod. Má 27 bodů. Začíná pod malíčkem nohy a postupuje středem nožní klenby, kolem vnitřního kotníku, po vnitřní straně lýtka přes stehno až do páteře. Dotýká se ledvin, odtud pokračuje do jater, bránice a plic, postupuje podél hrdla ke kořeni jazyka.
Otvorem ledvin jsou uši, z emocí k nim patří strach, který způsobuje pokles čchi, dále slaná chuť a modrá barva. Ledviny jsou centrem vůle a motivace, také mají na starosti ukládání paměťových stop, a to pro dlouhodobější paměť.
Na podporu ledvin se hodí následující cvik z harmonizační sestavy Makko-ho (celou sestavu naleznete na: Harmonizační orgánová sestava Makko-ho):
V předklonu srovnáme záda, hlavu necháme rovně v prodloužení páteře. Rukama se chytíme na vnitřní straně chodidel, malíčky směřují vzhůru (pokud to jde, položíme malíček do prvního bodu na dráze ledvin). Prociťujeme vnitřní stranu dolních končetin a přední stranu trupu.
Meridián ledvin lze posílit stimulováním jeho reflexních plošek na ploskách nohou (nachází se na cca v první třetině plosky nohy v jeho středu – přesnou polohu bodu naleznete po kliknutí na Reflexní ploška ledvin).
Přeji vám harmonii ve vztazích i na dráze ledvin, a to nejen v měsíci únoru!
Alena Koutecká
Viz také článek: Ledviny ovlivňují kvalitu našeho života
Zdroj:
Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje (časopis Sféra 1−2/2022)
Aromaterapie v zimě – Mgr. Petra Strmisková (časopis Sféra 1−2/2022)
Co v únoru svědčí ledvinám – František Novotný (časopis Sféra 2/2015)
Zdraví podle kalendáře – Ing. Hana Fedora Smejtková (Meduňka 2/2023)
Spekturum zdraví – meridián ledvin
Diochi – meridián ledvin
Patakyovi.cz
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás