Orgány během roku: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Slezina představuje „postnatální základ“ člověka
a je zdrojem „vytváření a přeměňování čchi a krve“.
S e začátkem měsíce září a příchodem babího léta bychom měli začít opečovávat slezinu a slinivku (čínská medicína je považuje za jeden orgán). Slezina má přibližně velikost zaťaté pěsti a nachází se na levé straně hrudního koše přesně pod žaludkem. Slinivka břišní se nachází za žaludkem a skrze trubici je spojena s tenkým střevem. Hraje významnou roli při rovnováze hladiny krevního cukru v těle a produkuje dva hormony − inzulin a glukagon.
Podle čínské medicíny spadá slezina (spolu se slinivkou a žaludkem) pod element Země, což znamená, že je to velmi důležitý orgán. Neboť v jakém stavu máme zemi, takovou máme úrodu. V praxi to znamená, že správně fungující slezina je schopna dobře zpracovávat a využívat pro tělo živiny.
Slezina a jeho povrchový párový orgán žaludek jsou správci sýpek, z nichž vychází to, co prošlo přeměnou.
Slezina je správcem sýpek, odkud pochází pět chutí. Čchi může být silná pouze tehdy, nejsou-li slezina se žaludkem oslabené a doplňují ji. Pokud je slezina nemocná, slábne přísun živin, krevní oběh přestává být plynulý, svaly, šlachy, kosti nemají vyživující čchi a stávají se bezvládnými. A vzniká podhoubí pro nemoc!
Slezina řídí přepravování a přeměňování, tj. přepravu, pohyb a distribuci jemných esenciálních látek získaných při trávení, a trávení a přeměnu potravy na tuto esenci. Slezina se také podílí na procesu krvetvorby a „ovládá krev“, tj. udržuje tok krve ve vymezených drahách, řídí vzestup čistého, tj. dopravování výživné esence směrem nahoru, kde se za účasti čchi plic a srdce přeměňuje na krev, doplňuje ji a spolu s ní je rozváděna do celého těla. Slezina také udržuje vnitřní orgány ve stabilní poloze – za prolapsem rekta, výhřezem konečníku, sestouplou dělohou, hemoroidy, křečovými žilami, těžkýma nohama je právě tento orgán. Slezina také řídí svalstvo a končetiny, aby byly silné, mocné a měly dostatečnou výdrž.
Slezina je největším orgánem lymfatického systému a hraje rozhodující roli při podpoře imunitního systému.
Proto zdravá slezina = výborná imunita!
Její slabost se projevuje sníženou imunitou/obranyschopností, sníženou odolností vůči infekcím, nachlazením či zhoršeným krevním obrazem (stavem bílých krvinek). Slezina funguje také jako krevní filtr, při špatné funkci se mohou dostavit poruchy trávení (únava po jídle, řídká stolice) či dýchací potíže, u žen poruchy menstruace. Projevem energetické nerovnováhy mohou být také chladné nohy či nos nebo závratě po postavení.
Máte potíže s pamětí, nemůžete si některé věci vybavit či vaše dítě ve škole všechno plně nezvládá?
I to jsou příznaky oslabené sleziny, kterou je zapotřebí povzbudit.
Na psychické úrovni se dobře fungující slezina projevuje důvěrou, čestností, otevřeností, rovnováhou, nestranností. „Oslabená slezina“ je naopak příliš starostlivá, ohlíží se často do minulosti, nadměrně přemítá, má utkvělé myšlenky, trpí výčitkami svědomí, lítostí a melancholií.
Čím „pohladit“ slezinu
Slezina je celkově velmi citlivá na výkyvy.
Potřebuje stabilitu a pocit jistoty (trpí například častým cestováním, hádkami v rodině, stresem…). Pomáhá ji také pravidelnost a pevný režim dne (vstávání ve stejnou dobu, kvalitní pravidelná strava, nepřejídání se, dostatek tekutin…), což zpětně zajistí tvorbu kvalitní čchi.
Jezte vědomě, důkladně potravu přežvykujte (rozloží se tím sacharidy důležité pro vstřebání minerálů a živin)
a jídlu věnujte dostatek času.
Protože slezina má ráda sucho a teplo (a špatně snáší vlhko), jsou pro ni vhodnější sušší a zahřívací potraviny. Energii ji dodávají všechny druhy kulatých plodů žluté, oranžové a červené barvy; přirozeně sladké potraviny. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit jáhly, které jsou zásadité a neprodukují hlen.
Prvek zemi a slezinu podpoří také sladké brambory, kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, pastinák, bílá řepa), špenát, zelené fazole, cukety, dýně, zelený salát, luštěniny (fazole mungo, hrách, cizrna), rýže, brambory, oves, pohanka, ječné kroupy, vepřové či jehněčí maso. Z ovoce se hodí jablka, hrušky, datle, hrozny, broskve, švestky, meruňky, maliny či jahody. Chroupat můžete vlašské ořechy, kaštany, pistácie, sezamová a slunečnicová semínka.
Slezina má ráda teplo a může jí zatěžovat větší podíl syrové stravy (špatně snáší vlhko).
Jednak se s příchodem podzimu začíná ochlazovat, a tak jsou vhodnější tepelně upravené potraviny, jednak syrové potraviny čínská medicína nepovažuje za příliš prospěšné, zejména u jedinců se studenou a slabší konstitucí. Syrová strava v menší míře doplní důležité vitamíny, enzymy a minerální látky, ale zeleninu je lepší vařit nebo zapéci, pak je pro tělo stravitelnější. Na posílení slinivky a udržení hladiny krevního cukru se hodí květák, česnek, okurky, zelené fazole, cibule, oves, pohanka, sojové boby a jiné luštěniny. Správnou krvetvorbu podpoří liči, listová zelenina, červená řepa, meruňky, fíky, řasy (spirulina), kopřivy, vejce a ryby.
Slezina jako každý orgán potřebuje dostatek tekutin. Z bylinkových čajů můžete pít černý bez, šípek, fenykl, zelený, jasmínový čaj nebo čaj z listů maliníku. Z koření sáhněte po zahřívacím zázvoru, dále po kardamomu, koriandru, kurkumě, muškátovém oříšku, ženšenu, skořici, černém nebo kajenském pepři, fenyklu, šalvěji nebo majoránce.
Jako doplněk, k harmonizaci a uvolnění, lze použít esenciální oleje bylin. Energii slinivky uvádí do rovnováhy například hořký pomeranč (při výtocích a výhřezech v podbřišku, nadýmání břicha a bolestech či k harmonizaci trávení), myrha (při studených končetinách a vaginálních výtocích), majoránka (posiluje při slabosti a vyčerpání, uklidňuje emoce, křeče ve spodní části zad a tenké střevo). Zklidňující a posilující účinky na slinivku a slezinu mají také fenykl, černý pepř, citron, bergamot, levandule, eukalyptus nebo rozmarýn. Vhodným pomocníkem mohou být také Bachovy květové esence.
Meridián sleziny/slinivky
Meridián sleziny/slinivky je aktivní mezi 9. a 11. hodinou. Jde o jinovou dráhu mající 21 bodů a probíhající vzestupně od nohy k hrudníku. Pravá větev odpovídá slinivce břišní, levá slezině. Začíná na konci vnitřního okraje palce nohy (u nehtového lůžka), pokračuje po hranici červené a bílé kůže na vnitřní straně nohy k vnitřnímu kotníku. Dále po zadní ploše holenní kosti a střední ploše bérce před meridiánem jater, přes přední a vnitřní plochu kolenního kloubu a stehna do dutiny břišní. Stoupá po břiše do oblasti pod klíční kost, pak pokračuje sestupně a končí v podpaží v 6. mezižebří.
Slezina souvisí s prvkem Země a k jejímu systému v rámci těla patří žaludek, maso (svalstvo), rty (odráží se na nich celkový stav sleziny; rty by měly mít svěží a červenou barvu) a ústa (jsou vnějším vývodem sleziny). Čchi sleziny je spjata s čchi pozdního léta, měsícem zářím, dále se středem, oranžovou barvou, vůněmi a sladkou chutí. Citem sleziny je přemítání (přemýšlení, zádumčivost), které čínská medicína považuje za jednu z funkcí sleziny.
Chcete-li posílit meridián sleziny/slinivky, zkuste cvik z meridiánové rozcvičky Makko-ho (ideální je cvičit celou sestavu, kterou naleznete na Harmonizační orgánová sestava). Cvik má tři úrovně pokročilosti v závislosti na vaší pohyblivosti:
a) Klekněte si s patami pod zadkem, položte ruce za sebe na zem, dlaně umístěte tak, aby prsty směřovaly za vás, a s výdechem zvedněte boky (jako do mostu), prociťujte tah na přední straně těla a dolních končetinách.
b) Sedněte si mezi paty, chodidla vytočte ven, zakloňte se a položte se na předloktí.
c) Pokud se v předchozí pozici cítíte pohodlně, položte se až na záda, bedra i kolena mějte na zemi a ruce dejte za hlavu.
Po zvednutí se předkloňte, abyste kompenzovali předchozí prohnutí páteře dozadu.
V reflexní terapii se nacházejí zvlášť body pro slezinu a slinivku. Reflexní místo sleziny je na levém chodidle mezi čtvrtou a pátou kůstkou, hned u základních kloubů. Pozor na předráždění při prvním mačkání (napoprvé stiskněte maximálně 10−20x a poté až po dvou hodinách). Jde zároveň o plošku první pomoci při astmatických záchvatech.
Reflexní místa slinivky jsou na obou chodidlech pod skloubením první nártní kůstky a první klínové kosti.
Po letních radovánkách nezbývá než se vrátit do pravidelných, „střídmých“ kolejí, zahřát sebe i svou slezinu, a tak posílit imunitu do nadcházejících zatěžkávacích měsíců. Krásné, hřejivé babí léto!
Alena Koutecká
Zdroj:
Časopis Sféra leden 2015
Slezina v tradiční čínské medicíně – Mgr. Petra Strmisková (časopis Sféra 7−8/2022)
Lunární kalendář Krásné paní
Zdraví z pohledu čínské medicíny − 9. díl: Září, slezina a slinivka
Rady ke každému měsíci Patakyovi – září
Meridiány a reflexní zóny – Diochi
Rehabilitace.info
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Počet komentářů: 2
[…] Orgány během roku: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu […]
[…] ֍ V měsíci ZÁŘÍ je podle tradiční čínské medicíny nejohroženějším orgánem SLEZINA. Ta (spolu se slinivkou a žaludkem) patří pod element Země, což znamená, že je to velmi důležitý orgán. Neboť v jakém stavu máme zemi, takovou máme úrodu. V praxi to znamená, že správně fungující slezina je schopna dobře zpracovávat a využívat pro tělo živiny. Slezina je velice citlivá na výkyvy. Potřebuje stabilitu a pocit jistoty (trpí například častým cestováním, hádkami v rodině, stresem…). Pomáhá ji také pravidelnost a pevný režim dne (vstávání ve stejnou dobu, kvalitní pravidelná strava, nepřejídání se, dostatek tekutin…), což zpětně zajistí tvorbu kvalitní čchi. Protože slezina má ráda sucho a teplo (a špatně snáší vlhko), jsou pro ni vhodnější sušší a zahřívací potraviny. Energii ji dodávají všechny druhy kulatých plodů žluté, oranžové a červené barvy; přirozeně sladké potraviny. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit jáhly, které jsou zásadité a neprodukují hlen. Více v článku Orgány během roku: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu. […]