Pět překážek (prožívání přítomného okamžiku)
N esmírně důležitá „myšlenková hygiena“ vyžaduje, abychom – vyjádřeno slovy buddhistů a šaolinských mnichů – zdolali pět překážek (které nás vzdalují od prožívání přítomného okamžiku).
Duševní lenost
Duševní lenost nám brání přejít od teorie k praxi, jinými slovy učinit to, co jsme teoreticky pochopili, součástí svého života. I když víme, že musíme neustále cvičit, abychom dokázali žít bděle a mít své myšlení pod kontrolou, raději si dál hovíme v křesle a pokračujeme v denním snění. Jenže pokud naše poznání zůstane pouze v hlavě, náš život se tím nezmění.
Vnitřní nepokoj
Stále nás cosi honí, takže se nedokážeme vnitřně zklidnit. Obzvláště aktivní a pilní lidé, kteří jsou velmi zaměstnaní, nedokážou vystoupit z klece, v níž jako křečci pobíhají pořád dokola, ani na chvilku se neuvolní a nesoustředí na přítomný okamžik. V hlavě se jim rojí tisíce věcí najednou a jejich hlavní starostí je, co všechno ještě musejí vyřídit a zařídit.
Pochybnosti
Pochybnosti nás brzdí v cvičení, protože si stále nejsme jisti, zda duševním tréninkem opravdu dosáhneme trvalého a intenzivního pocitu spokojenosti a štěstí, nebo zda nám k němu přece jen nepomůže spíše uspokojování smyslů. A tak místo pravidelného mentálního tréninku dáme přednost televizi nebo zkoumání obsahu lednice. Pak jsme sice – kratičkou chvíli – spokojení „tady a teď“, ale z dlouhodobého hlediska nám toto chování odebírá energii a oslabuje nás. Nebo pochybujeme, že máme nebo bychom vůbec někdy mohli mít na pravidelné cvičení dostatek sebekázně, a předem to vzdáme.
Žádostivost
Žádostivost nás svádí hnát se za požitky (za okamžitým potěšením a zábavou). Tu si smlsneme kousek čokolády, jindy si pustíme nenáročný filmeček. Jenže jakmile sníme čokoládu a film skončí, radostný pocit je tentam. Výsledkem jsou kila navíc a promarněný čas. Takový způsob života nám neprospívá, protože místo toho, aby nás přiváděl k sobě samotnému, k vlastnímu nitru, odvádí nás daleko od něj. Jde o druh závislosti… konzumujeme jeden zážitek za druhým… a další překážka – vnitřní nepokoj – na sebe nenechá dlouho čekat.
Pocit odporu
Také pocit odmítání či odporu nás odvádí mimo přítomný okamžik. Pokud se věci nevyvíjejí podle našeho očekávání nebo někdo udělá něco, co se nám nelíbí, nedokážeme se soustředit na přítomnost. Všechnu energii a čas totiž vyčerpáme na vnitřní boj s těmito nepříjemnostmi nebo na to, abychom se přestali rozčilovat.
Zvýšíme-li mentálním tréninkem svou schopnost uvědomování si překážek a jejich rozpoznávání, dokážeme se s nimi lépe vypořádat. Velmi prospěšná je i podpora lidí, kteří mají obdobné založení jako my. Duševní lenost překonáme sebekázní, to znamená pravidelným prováděním cvičení, která jsme si naplánovali. Od nepokoje se osvobodíme, když si vzpomeneme na to, co již dávno víme, totiž jak blahodárná je pravidelná meditace. Meditace nám pomůže i proti žádostivosti. Zábava by pro nás měla být požitkem, který si občas dopřejeme na základě svobodného rozhodnutí, ale neměli bychom na ní být závislí. S odporem proti čemukoli, co nám nejde pod nos, se můžeme vypořádat tak, že budeme svůj pocit bedlivě sledovat, zkoumat a ptát se, co vypovídá o nás samotných, co se díky němu o sobě můžeme dozvědět. Když to zjistíme a přijmeme, dokážeme svůj negativní postoj časem opustit, vypustit a on zmizí.
Zdroj: Šaolin Tajemství vnitřní síly – Dr. Thomas Späth, Shi Yan Bao
Foto: Darja Ždanová
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás