Pokora a odevzdání se
P okora je extrémně jinovým stavem bytosti. Umět se upozadit před ostatními je velmi obtížné, ale v taoismu velmi důležité. Po energetické stránce to vede k vytvoření silného vakua (velkého prázdna) uvnitř vaší podstaty (vás) – sing (xing), která k vám přitáhne duchovní vědomosti. Pokud jste pokorní před skutečným mistrem (nebo božstvem v náboženském taoismu), dáváte najevo, že jste schopni přitáhnout vědomosti do středu vaší bytosti.
Proto mělo v minulosti tolik praktikujících hluboké duchovní zážitky, právě když leželo a setrvávalo ve stavu pokory před sochami taoistických nesmrtelných. Podle taoistického učení by mělo být jedním z vašich cílů být pokorný vůči celému vesmíru a pochopit smysl stavu pokory vůči všem bytostem (všemu jsoucímu).
Tímto způsobem do vás může vstoupit síla Taa, která pluje vesmírem, a všechny jevy bytí se stanou vašimi učiteli.
Skutečná a falešná/předstíraná pokora
Existuje však řada potíží, na které zde můžeme narazit. Za prvé, k pokoře se nelze přinutit. Pokud se pokoušíte být pokorní, vytváříte pouze falešnou pokoru, což je pro lidskou povahu běžné. Předstíraná pokora často maskuje aroganci, skrývající se za pokorou vyjádřenou slovy. Abyste mohli být pokorní, musíte pochopit, že pokora nahání hrůzu.
Pokora otevírá podstatu vaší bytosti vnějšímu světu, což pro naši mysl vycvičenou k boji a sebeprosazování představuje pocit extrémní zranitelnosti.
Tento pocit nejistoty pak způsobuje, že se naše osvojená mysl pokouší posílit tím, že si buduje další vrstvy, další části projektované, na emocích založené nepravdy, za níž se skutečné já ukryje. Pokaždé, když jste byli zraněni, cítili jste se malí nebo někým zašlápnutí, pravděpodobně jste se vzdálili skutečnému stavu pokory. Z tohoto důvodu byste se měli v raném stadiu studia vnitřních praktik skutečně osvobodit od co největšího množství „opratí“ osvojené, konfrontačně nastavené mysli. Po očištění od těchto emočních nevyvážeností se vaše mysl začne cítit bezpečněji a pokoru nebudete vnímat jako tak hrůzostrašný stav bytí. Vakuum (velké prázdno) se otevře a „šálek bude vyprázdněn“. Pouze v takovém stadiu může dojít k uvědomění si skutečných vědomostí.
Zdroj: Damo Mittchell – Humility
Překlad: Alena Koutecká
Jazyková korektura: Darja Ždanová
Damo Mitchell začal trénovat ve čtyřech letech a od té doby se věnoval japonským uměním, čínským vnitřním bojovým uměním: tchaj-ťi čchüan, pa-kua-čang a sing-i-čchüan, čchi-kungu, čínské medicíně či meditaci. V současné době stojí v čele školy taoistických umění Lotus Nei Gong International a vyučuje ve Velké Británii a v zahraničí. Je autorem několika knih o taoistických uměních.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás