Postoje v tchaj-ťi čchüan
V tchaj-ťi čchüan jsou hlavními postoji postoj luku (kung-pu), prázdný postoj (sü-pu), stoj na jedné noze (tu-li-pu), podřepný či boční postoj (pchu-pu), postoj odpočinku (sie-pu) a postoj jezdce (ma-pu). Nejčastěji užívanými jsou různé podoby postoje luku a prázdného postoje.
Postoj luku (kung-pu)
Velikost a rozsah se liší u každého cvičence. Po vykročení do tohoto postoje nese hlavní váhu těla ohnutá noha, druhá je přirozeně natažená (nesmí se však zcela napnout). Zásadou postoje luku je, že koleno přední nohy obvykle nepřesáhne špičku chodidla, špička chodidla pak směřuje dopředu a může být mírně vytočená dovnitř, kyčelní kloub je uvolněně spuštěn. Zadní noha mírně pokrčí koleno, podkolenní vazy jsou měkké, špička chodidla je vytočena ven, obě chodidla jsou celou plochou na zemi.
Postoj luku se dělí na postoje „dva na osm“, „čtyři na šest“ a „tři na sedm“ (čísla vyjadřují poměr zatížení na obou nohách). Obě chodidla se nepokládají za sebe, obvyklá vzdálenost souběžných os vedených patami obou nohou je 15–40 centimetrů. Takovouto šířku postoje můžeme snadno vytvořit vykročením či úkrokem, snadno v něm také udržíme rovnováhu.
Prázdný postoj (sü-pu)
Jedna noha ohne koleno a nese hlavní váhu těla, oblast hýždí a pata je v podstatě na jedné svislé ose, celé chodidlo leží na zemi. Druhá noha se vpředu mírně ohne, špička nohy nebo její pata se přirozeně dotýká země.
Postoj na jedné noze (tu-li-pu)
Jedna noha pokrčí koleno a nese váhu těla, druhá noha se ohne v koleni a zvedne nahoru.
Stoj podřepný nebo boční (pchu-pu)
Jedna noha pokrčí koleno a podřepne dolů, druhá noha vykročí do strany nebo šikmo dopředu přes vnitřní stranu chodidla nebo patu a položí se ploskou na zem.
Postoj odpočinku (sie-pu)
Jedna noha je vpředu, druhá vzadu, jsou na dotek překřížené v koleni a pak podřepneme, váha je na noze pod námi, druhá ohnutá noha zvedne patu a pokračuje v chůzi.
Postoj jezdce (ma-pu)
Chodidla jsou asi osmdesát centimetrů od sebe, souběžně orientované nebo se špičkami vytočenými mírně ven. Kolena jsou ohnutá, váha je na obou nohou rozložená stejně, trup a hlava jsou přirozeně vzpřímené.
Prováděné změny při postupu a ústupu u technik chůze musí být lehké a přirozené.
Nesmíme se zvedat či klesat prudkými pohyby řízenými nekoordinovanou silou. Při postupu dopředu nejprve pokládáme patu nohy, pak teprve přenášíme dopředu váhu, dokud není zcela spuštěná v požadovaném postoji. Při ústupu dozadu se obvykle nejprve pokládá špička nohy, pak se přenáší těžiště dozadu.
Zdroj: Umění tchaj-ťi čchüan – Vít Vojta
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] informace o jednotlivých postojích naleznete v článku Postoje v tchaj-ťi čchüan – Vít Vojta nebo na stránce Postoje v tchaj-ťi […]