Postřehy 2022 o životě a tchaj-ťi

„Jsou témata, která není zapotřebí dlouze rozvíjet.
Jsou nápady, které se prolínají rubrikami i částmi našeho života.
Jsou myšlenky, které nemusí otřást světem, přesto vás inspirují.
Jsou zkušenosti druhých, které pomáhají otevřít vaše vlastní oči.“

Ať se vás následující zamyšlení nad životem či tchaj-ťi „dotknou“ v tom dobrém slova smyslu.

 

Divider - postřehy

 
Procházka

Pokud jste unavení… jděte na procházku nebo se jinak hýbejte
Pokud je vám smutno… jděte na procházku nebo se jinak hýbejte
Pokud máte špatnou náladu…jděte na procházku nebo se jinak hýbejte
Pokud se bojíte…jděte na procházku nebo se jinak hýbejte
Pokud se nudíte…jděte na procházku nebo se jinak hýbejte
Pokud jste přepracovaní…jděte na procházku nebo se jinak hýbejte
Pokud trpíte depresemi…jděte na procházku nebo se jinak hýbejte
Pokud jste se přejedli…jděte na procházku nebo se jinak hýbejte
Pokud máte problémy s partnerem, rodiči, dětmi…jděte na procházku nebo se jinak hýbejte

Pokud…
… protože pohyb léčí a zlepšuje imunitu, zlepšuje náladu, rozhýbá krev, čchi, metabolismus. lymfu… a nám se všechno najednou zdá jednodušší, lepší, lehčí…

 

Divider - postřehy

 
„Problémy“

Narazíme-li na něco, co považujeme za „problém“, je dobré si uvědomit, že k nalezení řešení potřebujeme „vystoupat“ nad úroveň problému samotného. Někdo to označuje jako zvýšení osobních vibrací či úrovně našeho vědomí, lze také říci, že prostě získáme „nadhled“ nad věcí. Teprve jsme-li NAD, přestává být problém problémem, buď uvidíme řešení, problém se samovolně vyřeší sám, či situace, věc, okolnost… jako takové zůstávají přítomné, ale my k nim zaujmeme odlišný postoj a už je nevnímáme jako problém.

Abychom se dostali NAD, potřebujeme se zklidnit, obrátit do vlastního středu, spojit se svým nitrem… k tomu mohou sloužit meditace, relaxační techniky, brániční dýchání, cvičení čchi-kungu nebo tchaj-ťi čchüan, procházka… prostě vše, co nás odvede od problému a naší „zastřené“ mysli a přenese do našeho vidoucího a vědoucího srdce…

 

Divider - postřehy

 
Energie ženy a její cvičení

Ženy jsou v současné době nuceny okolnostmi k výkonům, rychlosti, síle, soutěžení…. Intenzita je však jangová kvalita. Ženská energie je z podstaty pasivní a pomalá, jinovou kvalitou je procítění a hloubka. Pro harmonizaci ženy je tudíž ideální pomalé, procítěné, hluboké cvičení tchaj-ťi čchüan nebo čchi-kungu, žena se tak opět dostává sama k sobě, ke své vnitřní rovnováze, síle, klidu….

 

Divider - postřehy

 
Harmonie aktivity a relaxace

😃 V Čchenu se říká, že „jeden den necvičit je jako tři dny necvičit, tři dny necvičit je jako týden necvičit a týden necvičit je jako nikdy necvičit“. To je sice pravda, avšak nedávná osobní jinová/ženská zkušenost říká, že „občas se vykašlat na cvičení a veškerou aktivitu, včas uposlechnout intuici a nedělat vůůůůbec nic“ je velice žádoucí, jinak se může stát, že si hezky dlouho nezacvičíte. A v tomto kontextu je třeba pěstovat harmonii mezi aktivitou a nicneděláním!

 

Divider - postřehy

 
Nádech a výdech

Život je jednoduchý, nádech, výdech, nádech výdech…
každý nádech i výdech je spočinutím v přítomnosti…
vše ostatní navazuje… 

 

Divider - postřehy

 
Dýchání do břicha odstraní stres?!

Když přichází na rady, jak se zbavit stresu, hodně odborníků vám řekne, že pomůže soustředit se na dýchání do břicha. Ano pomůže, jenže… jsou tu i nějaká ALE.

Zaprvé, musíte mít s touto metodou harmonizace a uklidňování zkušenosti. Je zapotřebí zkoušet, když jste „v pohodě“, abyste poznali, jak reaguje na dýchání právě vaše tělo a mysl, kolik času potřebujete, jak „usilovně“ máte dýchat, jaká forma dýchání vám vyhovuje, jaké prostředí k tomu potřebujete… a spoustu dalších věcí. Pokud se vrhnete do dechových technik uprostřed víru emocí, pravděpodobně vám nebudou fungovat tak, jak by měly a mohly, kdybyste s nimi byli sžití.

Zadruhé, některé emoce jsou natolik silné (jak např. vztek, zlost, panika…), že je lepší nejprve „vypustit páru“ nějakou fyzickou aktivitou (např. během, prací na zahradě, náročnějším cvičením, boucháním do polštáře) a teprve, když se tělo trošku vyčerpá, zastavit se a zharmonizovat „předpřipravené“ tělo i mysl dechem. V opačném případě se může stát, že dýcháním emoce jen posílíte.

Pamatujte: Nevyplatí se nechávat věci na poslední chvíli, protože štěstí přeje připraveným… a těžko na cvičišti, lehko na bojišti 😀 .

 

Divider - postřehy

 
Den pravdy

Dnes máme Den práva na pravdu… bylo by fajn, kdyby nám konečně někdo řekl PRAVDU 🙂 Ovšem na druhé straně… žádná objektivní pravda neexistuje… takže žijme naplno svou vlastní pravdu, kterou obhájíme před vlastním (i tím nejvyšším) svědomím… Přeji další krásný, naplno prožitý jarní den!

 

Divider - postřehy

 
Proč nejsme šťastní?

Zpravidla proto, že máme něco, co nechceme/s čím nejsme spokojení… nebo naopak nemáme něco, po čem toužíme/co bychom chtěli. Zajímavé je, že často pokud „ONO“ kouzelné získáme/“ztratíme“, nejsme o nic šťastnější (nebo jen velmi krátce). Nezbývá než se upřímně radovat z toho „mála“, co máme, a to se po čase může stát „vším“.

Krásný týden, ve kterém budete spokojeni s tím, co ve svém životě už máte 🙂 ! Neboť, jak s oblibou říká astrolog Richard Stříbrný: „žijeme ve VIP salonku Země“.

 

Divider - postřehy

 
Dech – nádech a výdech

Dech vás udržuje při životě a ovlivňují také kvalitu vašeho prožívání. Po fyzické stránce se dýcháním okysličuje organismus a tím se čistí a regeneruje. Mentálně se pomocí dechu zbavujete napětí, negací, vnitřního balastu, které se ve vás nahromadili. Vědomě se několikrát nadechněte a vydechněte. Uvědomte si plynulost, klid, pravidelnost, tichost a hloubku dechu. Vnímejte také jeho dynamiku, zpočátku jsou nádech i výdech rychlejší, pak se rozvolňují, zpomalují a doznívají…

Nádech a výdech jsou dva protipóly, které nemohou být bez sebe. Kde není jeden, nemůže být ani druhý. Nádechem přijímáte novou, očistnou energií a náboj zvenčí, výdechem se zbavujete nepotřebného, odžitého, použitého. Nádech a výdech vás udržují v harmonii života a propojují s „dechem“ vesmíru!

Podle tradiční čínské medicíny pracují plíce naplno mezi 3. a 5. hodinou ranní. Pokud se v tuto dobu probouzíte, zamyslete se, je-li s plícemi všechno v pořádku. Pokud jsou oslabené, můžete je podpořit dechovými praktikami nebo speciálním cvičením.

 

Divider - postřehy

 
Co si můžeme vzít ze cvičení tchaj-ťi čchüan pro dnešní dobu?

Poznání toho, jak naše tělo funguje a jaký je optimální způsob, jak ho vědomě, uvolněně a zdravě používat (v prevenci i nápravě). Posílení a zároveň rozvolnění jak našeho fyzického těla, tak našeho ducha. Ukotvení sami v sobě spolu se získáním otevřené a bdělé mysli vůči okolnímu světu.

Plynutí s proudem Života, s přirozeností, s vnitřní silou, ohleduplností a láskou….

Poznání sebe sama…

 

Divider - postřehy

 

Důvody, proč jsme nemocní, mohou být různé. Paradoxně můžeme „marodit“ i z přílišné touhy být zdraví. Ale nadměrná touha znamená disharmonii, tlak, zatuhlost… a jak víme z tchaj-ťi, pokud moc chceme, energie neproudí volně a naše tělo nemůže ukázat to dobré, co je v něm. Jak v tchaj-ťi, tak v péči o zdraví proto bychom měli mít na paměti, že méně je někdy více a že je lépe věci nechat plynout než příliš tlačit na pilu.

 

Divider - postřehy

 
Síla dechu

Co udělat, abyste posílili své zdraví… DÝCHEJTE… tím myslím skutečně dýchejte… dýchejte nosem (který filtruje, ohřívá), plným dechem se zapojením bránice. Představte si, jak nádech prochází kanálem ve středu těla až do oblasti podbřišku, přináší čistou, vyživující energii, a výdech posbírá všechny „fyzické a psychické nečistoty“ těla a odnáší je stejným kanálem z těla ven. Kdykoli budete mít přes den „chvilku“, zkontrolujte a prohlubte svůj dech… tělo vám za to bude vděčné.

Print Friendly