Pravidlo Čchen tchaj-ťi čchüan č. 1
„Nikdy se nesnažte řídit cokoli, co se nachází vně vás. Pokud to děláte, dostáváte se z rovnováhy.“
P okud je váha ve stavu dokonalé rovnováhy – nedochází k pohybu. Pokud na jednu stranu váhy něco položíme, bude se pohybovat, dokud se obě strany nevyrovnají, a pak se znovu zastaví.
Můžeme tedy říci, že symbolem rovnováhy je nehybnost. V praxi tchaj-ťi čchüan říkáme tomuto dokonale vyváženému, nehybnému stavu wu-ťi (wuji). V běžném životě je wu-ťi také nehybností, která je výsledkem toho, že se nacházíme v dokonalé rovnováze.
Pokud trénujeme tchaj-ťi, začínáme nehybností /rovnováhou, neboli wu-ťi. Chvíli stojíme a zaměřujeme se na uvolnění a rovnováhu naší pozice, až se dostaneme do klidu. Pokud na nás jiný člověk zapůsobí silou zvenčí (např. do nás zatlačí), tento stav nehybnosti /rovnováhy je porušen a my naši stabilitu ztrácíme. Cítíme-li, že do nás někdo tlačí, naší „přirozenou“ reakcí je odpor, kterým se snažíme udržet si svou pozici tak, abychom nebyli odtlačeni. Ale tím se dostáváme do určité formy soupeření a necítíme se pohodlně/stabilně. A pokud přichází vnější síla od někoho, kdo je větší a fyzicky silnější než my, je velmi pravděpodobné, že nebudeme schopni odolávat dlouho a dotyčný nás přetlačí.
Spíše, než abyste se snažili ovládnout tuto vnější sílu, položte si otázku, co musíte udělat, jak se musíte pohnout, abyste se navrátili do předchozího vyváženého, nehybného stavu. To, jak se pohnete, bude záviset pouze a jedině na tlaku, kterým na vás zvnějšku působí síla, a tento pohyb vás navrátí do rovnovážného stavu. Pohyb se opírá o citlivost, která rovnoměrně prostupuje celé vaše tělo. Půjdete S touto silou, nikoli PROTI ní! Nesoustředíte se tedy na vnější sílu, ale na to, co cítíte uvnitř.
„Neexistuje pohyb cennější než nehybnost, slova cennější než mlčení.“
Princip, který zde zmiňuji, říká: „Nikdy se nepokoušejte ovládat cokoli vně sebe. Pokud to děláte, dostáváte se z rovnováhy.“ Osoba, která do vás tlačí, je vychýlená z rovnováhy, protože se snaží vás silou ovládnout. Pokud je vaší reakcí odpor nebo protitlak a snaha tuto osobu zastavit, pokoušíte se získat vládu nad tím, kdo chce ovládnout vás. Vychýleni z rovnováhy jste pak oba!
Nejlepším způsobem, jak se s touto situací vypořádat, je věnovat pozornost tomu, co cítíte uvnitř, nikoli síle přicházející zvnějšku. Soustřeďte se pouze na sebe a položte si otázku, jakým způsobem byste se měli pohnout, abyste se dostali zpět do rovnováhy. Zajímavé na tom je, že se tímto způsobem (tj. zaměřením se na sebe) pohnete NAPROSTO správně pokaždé, a půjde o správnou obranu proti zatlačení nebo jakékoli jiné vnější síle, která na vás zapůsobí.
Abych to shrnul, jste-li nehybní a v rovnováze, jste ve stavu wu-ťi. Pokud na vás zapůsobí vnější síla, pohnete se tak, abyste se vrátili do rovnovážné nehybnosti neboli wu-ťi. Pohyb, kterým se vracíte do nehybnosti, se nazývá tchaj-ťi pohyb. Tchaj-ťi pohyb má vždy podobu kruhů či spirál. Tento spirálovitý pohyb se nazývá čchan-s‘-ťin (chansijin), což znamená energie navíjení hedvábného vlákna. Čchan-s‘-ťin bude tématem jiného článku. Teď stačí, když pochopíte, že právě díky tomuto spirálovitému pohybu se můžete vrátit do vyrovnaného stavu / nehybnosti neboli wu-ťi.
Od WU-ŤI k TCHAJ-ŤI a zpět k WU-ŤI: od nehybnosti k pohybu a zpět do klidu.
Tato věta v podstatě shrnuje celé umění tchaj-ťi čchüan.
Studujte tento princip při cvičení tchaj-ťi. A předávejte ho dál. Je to princip života, který byste měli používat, i když necvičíte tchaj-ťi! Týká se vašeho běžného života stejně tak jako vašeho tréninku bojového umění. Jak často se v životě snažíte řídit jiné slovy nebo činy? Kolikrát denně si všimnete, že se jiný člověk snaží vás usměrnit slovy nebo svým jednáním? A jak na tuto snahu reagujete? Teď je na vás, abyste se rozhodli začít používat tchaj-ťi princip ve vašem každodenním životě!
Hodně štěstí při jeho používání!
Zdroj: Bob Bacher – Chen Style Tai Chi Rule No. 1
Dr. Bob Bacher je učitelem tchaj-ťi čchüan stylu rodiny Čchen (Chen) a žákem velmistra Wang Si-Ana (Wang Xi’Ana), jednoho ze 4 Buddhových bojovníků.
Při výuce Čchen tchaj-ťi pro zdraví a sebeobranu využívá kombinaci svých mnohaletých zkušeností chiropraktika a bohatých znalostí bojového umění. O tchaj-ťi říká: „Učit tchaj-ťi je úžasný způsob, jak pomoci lidem obnovit své zdraví a vitalitu a jak kultivovat vnitřní rovnováhu prostřednictvím tohoto starodávného umění, vědy a filozofie.“
Bob je zakladatelem Wang Xi’an Tai Chi. Nabízí workshopy a pobyty v Severní Americe, ve Střední Americe a v Karibiku. Více informací o Bobovi a jeho kurzech tchaj-ťi pro zdraví a sebeobranu naleznete na: www.dochenstyletaichi.com
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás