Přejídání a „předýchávání“
M álokdo nebude souhlasit s výrokem, že se naše kultura přejídá. Sedmdesát procent americké populace trpí nadváhou. Jeden ze tří lidí je obézní. (Pozn.: V České republice ohrožuje obezita „pouze“ 18,5 procent lidí, mírnou nadváhou trpí 47 % mužů a 33 % žen.) Není pochyb o tom, že jíme více než kdy dřív.
O tempu dýchání toho tolik říct nemůžeme, protože nemáme dostatek vědeckých studií a jejich výsledky nejsou konzistentní. Těch několik dostupných studií však přesto člověka znepokojí. Množství nádechů a výdechů za minutu, které je považováno za normální, se pohybuje mezi dvanácti a dvaceti, přičemž s každým nádechem přijímáme asi půl litru vzduchu. Lidé na vyšším konci tohoto spektra dýchají přibližně dvakrát tolik, kolik bylo za normální považováno dříve.
Pneumonanti (tj. ti, kteří se zabývají dýcháním a plícemi), s nimiž jsem v posledních letech hovořil, se shodli na tom, že kromě přejídání dnes lidstvo trpí i „předýcháváním“. Většina z nás dýchá příliš a až čtvrtina moderní populace trpí nadměrným dýcháním chronicky.
Pokud dýcháte jen o dvacet nebo i o deset procent více, než tělo potřebuje, může to vést k přetížení vašich soustav. Začnou slábnout a stagnovat.
Zdá se to prosté: stačí, když začneme dýchat méně. To se ovšem snadno řekne. Na nadměrné dýchání jsme si navykli úplně stejně jako na přejídání. Je možné se tohoto zlozvyku zbavit a naučit se přirozeně dýchat méně, ale bude to chtít trochu snahy a tréninku.
Indičtí jogíni se učí snižovat množství vzduchu, který vdechují v klidovém stavu. Tibetští buddhisté začínajícím mnichům předávali názorné instrukce, jak dýchání zklidnit a zredukovat. Čínští lékaři před dvěma tisíci lety doporučovali 13 500 nádechů a výdechů denně, což je přibližně 9,5 nádechu a 9,5 výdechu za minutu. S takovým tempem toho nejspíš vdechovali méně. V Japonsku údajně samurajové testovali vojákovu připravenost tak, že mu pod nos umístili peříčko. Pokud jeho dech způsobil, že se zachvělo, byl voják propuštěn.
Je důležité si uvědomit, že dýchat méně není totéž co dýchat pomalu. Plíce průměrného dospělého dokážou pojmout čtyři až šest litrů vzduchu, což znamená, že i při tempu 5,5 nádechu a 5,5 výdechu za minutu (což je považováno za optimální) můžeme vdechovat dvakrát více vzduchu, než potřebujeme.
Klíčem k optimálnímu dýchání a lepšímu zdraví, k větší vytrvalosti a delšímu životu, který se s tím pojí, je praktikovat menší množství nádechů a výdechů s menším objemem vzduchu. Dýchat, ale dýchat méně.
Odpírat tělu vzduch ale může být nebezpečné, pokud se z toho stane zvyk. Ideálně bychom měli dýchat v souladu s našimi potřebami. Občasný dýchací půst však může být podobně mocný jako potravinový půst. Někdy může vést přímo k euforii.
Zdroj: Dech – Nové poznatky o ztraceném umění – James Nestor
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] ֍ Není pochyb o tom, že se lidé v moderní společnosti přejídají a mají nadváhu. Ale málo se hovoří o tom, že se „PŘEDÝCHÁVÁME“, tj. množství nádechů a výdechů je vyšší, než tomu bylo v minulosti. Většina z nás dýchá příliš a až čtvrtina moderní populace trpí nadměrným dýcháním chronicky. Více se dozvíte v článku nazvaném Přejídání a „Předýchávání“. […]