Putování po Číně 8: Cesta čaje
Č ína je nevyhnutelně spojená s čajem, plantážemi a čajovou kulturou. Setkáte se tam se sortami čaje, které jsou proslavené po celém světě, i s místními specialitami, které nepřekročí hranice (a pokud ano, jejich cena tomu odpovídá). Na své cestě po Číně jsem kromě tchaj-ťi čchüan (taijiquan) měla možnost poznat i proslavenou oblast Lung-ťing (Longjing). A právě o tom je následující vyprávění:
Z vesnice Čchen-ťia-kou (Chenjiagou) prodchnuté bojovým uměním jsme se přemístili do oblasti Lung-ťing proslavené čajovými plantážemi a legendární Dračí studnou. Podle ní je pojmenovaný jeden z nejznámějších druhů zeleného čaje na světě Lung-ťing čcha (Longjing cha).
Opustili jsme nekonečnou rovinu, kde na nás z každého kroku dýchalo tchaj-ťi čchüan a historie, ve vzduchu vířil prach a neustále rámusily cikády. Obklopil nás zcela jiný svět.
Město Chang-čou (Hangzhou)
Město Chang-čou (Hangzhou), které se nachází poblíž čajových plantáží a které bylo po tři dny naším útočištěm, je moderní velkoměsto uprostřed kopcovité krajiny s velkou vzdušnou vlhkostí. Několikapodlažní budovy bank, nákupních center a bytů se tu snoubí se starší zástavbou.
Měli jsme štěstí, že jsme bydleli poblíž rozlehlého parku s bujnou vegetací, kam jsme si ráno vyběhli zacvičit. V okolí byla i známá pěší zóna. Ideální místo pro nákupy dárků. Úzké uličky plné malých obchůdků a stánků se snaží přilákat především turisty.
To se jim daří, protože nabídka je opravdu pestrá. Od laciných tretek v podobě levných náramků a bižuterie po drahé šaty, za které byste v přepočtu zaplatili několik tisíc korun. Koupíte tady krásně vyřezávané hřebeny s rukojeťmi v podobě draka či fénixe, výrobky ze zlata, hračky, kaligrafie nebo bohatě zdobené deštníky. Je to čajová oblast, takže nechybí ani čajovny nebo prodejny čajů, čajového nádobí a dalších doplňků.
Čajové plantáže
Díky známosti mého učitele tchaj-ťi s majitelkou místní čajové prodejny jsme téměř celé tři dny našeho pobytu v Chang-čou strávili ve společnosti skutečného profesionála. Ochutnali jsme nepřeberné množství čajů a vyzkoušeli si, jak vypadá čínský čajový obřad. Naše kroky vedly i na čajové plantáže a do místního muzea čaje.
Velkým zážitkem byl výlet na čajovou plantáž. Auta nás z města vyvezla na parkoviště pod čajovou vesničku. Pak jsme se už „po svých“ vydali úzkou zalesněnou stezkou vysoko do kopců. Cestou jsme si stačili vyfotit obrovské oranžové stonožky, vyrušili slunícího se hada a prohlédli si skalní průrvu zdobenou postavami Buddhů vytesaných do kamene. Tato jeskyně prý sloužila místním obyvatelům v minulosti jako úkryt v případě nebezpečí.
Po náročném výstupu se nám otevřel nádherný výhled do krajiny porostlé jasně zelenými keři čajovníku. Keře jsou vyrovnané v řadách a z výšky působí jako zelení hadi lemující svahy kopců. Cestou mezi řádky člověk neodolá a začne ochutnávat čajové lístky přímo z keříků. Mají jemnou, nahořklou chuť.
Muzeum čaje
Při návratu z čajových plantáží jsme se zastavili v nedalekém muzeu čaje a nahlédli pod pokličku zázraku zvaného čaj. Čaj má v Číně bohatou historii, pěstuje se zde už několik tisíc let. Čínští zpracovatelé čaje získali za tu dobu velké zkušenosti s pěstováním i výrobou čaje a vyvinuli řadu slavných druhů, které jsou jedinečné co do řemeslného zpracování, kvality, aroma či chuti.
Tradiční dovednosti se stejně jako u jiných řemesel předávají z generace na generaci. Uměním je například schopnost odhadnout vztah mezi teplotou a stavem listů, znalost přesných pohybů rukou při různých teplotách nebo postup při tvarování některých druhů.
Podle metod zpracování spadá čínský čaj do šesti základních kategorií: zelený, černý, oolong, žlutý, bílý a tmavý. Po základním zpracování se čaj dále upravuje a výsledkem jsou ovoněné, lisované, práškové a další druhy čaje.
Lung-ťing čcha
Lung-ťing, kde jsme pobývali, je oblast, která produkuje v Číně nejlepší a nejoblíbenější zelený čaj Lung-ťing čcha, známý také pod názvem Dračí studna. Tento čaj je považován za skutečný národní nápoj a největší klenot této země. Proto se podává při státních návštěvách a nejcennější plantáže dokonce trvale hlídají ozbrojené jednotky. Na ty jsme naštěstí při svých toulkách nenarazili!
V minulosti obdržel tento čaj císařský dekret.
Císař na jedné ze svých cest čaj ochutnal a byl překvapen jeho vytříbenou chutí a jemností. Označil ho pečetí „Imperial“, která mu zajišťuje pověst a kvalitu jednou provždy. Jedinečné vlastnosti tohoto čaje jsou někdy označovány jako „čtyři zázraky“. Poznáte ho podle jiskřivě smaragdové barvy a podmanivého vzhledu, má typické aroma a jemně nasládlou chuť.
K původu jména se váže několik legend. Nejznámější z nich je o drakovi, který pobýval na dně studny. Během dlouhého období sucha se mu zželelo vesničanů, kteří trpěli nedostatkem vody, a tak přivolal déšť. Na důkaz vděčnosti začali vesničané přinášet ke studni obětní dary.
Sklizeň čaje a čajový obřad
Uvařit čaj dokáže každý. Ale dokonalý čajový obřad je vytříbený rituál se spoustou pravidel. Skutečný čajový mistr dohlíží už při sběru čajových lístků. Všechny druhy čaje pochází sice z jednoho druhu keře tzv. Camelia sinensis (čajovník čínský), ale to je to jediné, co mají různé druhy čaje společné.
Z čajovníku se sklízí nejmladší část větviček, tzv. fleše, s vrcholovým pupenem a jedním, dvěma nebo třemi lístky. Záleží také na tom, kdy se lístky sbírají, nebo jestli později prošly procesem vadnutí či fermentací (podle toho se rozlišuje čaj zelený, černý a polofermentovaný). Většina čajovníkových listů se sbírá ručně. U nejkvalitnějších čajů dokonce v rukavicích, za přísného zákazu kouření a používání voňavek, aby se předešlo znehodnocení čaje.
Po sběru a zpracování čaj získává finální podobu a nastává další fáze, která rovněž ovlivňuje kvalitu výsledného nálevu – jeho příprava. Přesný postup je důležitý, abychom z čaje získali maximum jeho hodnoty. Jak na to jsme si pod dohledem čajové mistryně vyzkoušeli na vlastní kůži.
Čajové moře je jakýsi tác s dvojitým dnem, na kterém se připravuje čaj při čajovém obřadu.
Nejdříve jsme každý dostali „čajové moře“, jakýsi tác s dvojitým dnem, do kterého se odlévají nepotřebné nebo zkušební nálevy. Většinou je vyroben ze dřeva a má tvar obdélníku, ale může být i z kamene či jiných materiálů. Narazíte i na čajová moře v délce několika metrů nebo nejrozmanitějších tvarů. Originalitě pak odpovídá i nákupní cena a obyčejný smrtelník si je sotva pořídí.
Na čajové moře jsme museli naskládat čajové nádobí. Skleněnou, hliněnou či porcelánovou konvičku podle druhu připravovaného čaje. Nejrůznější mističky, slévátka či nářadí na míchání čaje. Všechny nádobky mají své přesně vymezené místo, dokonce i hadřík na utírání čaje musí být předpisově složen.
Chvíli jsme zmateně přendávali jednotlivé kousky nádobí sem a tam a přitom koukali k sousedovi, ale nakonec skončilo vše tam, kde mělo. Další fáze nebyla o nic méně náročná. V daném pořadí za pomoci přesně stanovených pohybů (nejlépe ještě s dávkou elegance 🙂 ) jsme opakovaně přelévali nejdříve vodu, pak čaj z jedné mističky do dalších. Dokonce i ochutnávka čaje podléhá jistým zvyklostem. Jinak drží šálek muži a jinak ženy (těm nesmí být při pití vidět ústa).
Zážitek to byl vskutku zajímavý, takové krátké zastavení v dnešní uspěchané době. A spolu s ochutnávkou nepřeberného množství čajů na něj ráda vzpomínám.
Text: Alena Koutecká
Foto: Štěpán Krejcar
Seznam všech dílů:
Putování po Číně 1: Na druhou stranu zeměkoule
Putování po Číně 2: Park Tiantan v Pekingu
Putování po Číně 3: Příjezd do Čchen-ťia-kou
Putování po Číně 4: Dům mistra Ču Tchien-cchaje
Putování po Číně 5: Historie a současnost Čchen-ťia-kou
Putování po Číně 6: Cvičení a seminář s mistrem Ču Tchien-cchajem
Putování po Číně 7: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo
Putování po Číně 8: Cesta čaje
Putování po Číně 9: Klášter Šao-lin
Putování po Číně 10: Jeskyně Lung-men
Pro prezentaci klikněte na obrázek
Počet komentářů: 3
[…] úvodu Cesty čaje jste se vydali do okolí města Chang-čou (Hangzhou), známé čajové oblasti. Podívali jste se […]
[…] Putování po Číně 6: Průvodce vesnicí Čchen-ťia-kou Putování po Číně 7: Cvičení s mistrem v Čchen-ťia-kou Putování po Číně 8: Tchaj-ťi seminář Putování po Číně 9: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo (Jiaozuo) Putování po Číně 10: Cesta čaje (1. díl) […]
[…] Putování po Číně 6: Průvodce vesnicí Čchen-ťia-kou Putování po Číně 7: Cvičení s mistrem v Čchen-ťia-kou Putování po Číně 8: Tchaj-ťi seminář Putování po Číně 9: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo (Jiaozuo) Putování po Číně 10: Cesta čaje (1. díl) […]