(Ne)obyčejní lidé kolem nás: MUDr. Karel Nešpor, CSc.
P an doktor Karel Nešpor je příkladem lékaře, který pro dobro pacientů neváhá překročit hranice klasické západní medicíny a sáhne po osvědčených metodách té východní, které západní vědecký svět stále ještě nepřišel na chuť. Věnuje se práci s energií, cvičí jógu a čchi-kung.
Ve svých knihách a na videích nabízí jednoduché a nutno podotknout, že často velmi vtipné návody, jak řešit krizové situace, do kterých se nevyhnutelně dostáváme. Můžeme je pak zvládnout rychleji, efektivněji a nejlépe s úsměvem. Stačí jen chtít a věřit, že jsou v řadě případů účinnější než spolknutí antistresové či jiné pilulky, užírání se nebo apatie. V následujícím rozhovoru jsme si povídali především o cvičení čchi-kung, józe a správném dýchání.
Co pro vás znamená čchi-kung?
Je to velmi přímočarý způsob, jak pracovat s energií. Čchi-kung mě naučil si více vážit jógy a díky józe si víc vážím čchi-kungu.
Jak se sám tomuto cvičení věnujete?
Občas se někam vypravím, častěji nějaký ten seminář vedu a také pravidelně cvičím s pacienty. Samozřejmě, že denně cvičím jógu i čchi-kung. Připadá mi, že se výborně doplňují. Vlastně bych si bez nich život ani neuměl představit.
Jak jednoduše posílit 5 hlavních orgánů (čchi-kung)
K čemu je podle vás toto energetické cvičení dobré?
Jóga i čchi-kung pracují s energií. Připadá mi málo důležité, jestli mluvíme o čakrách nebo rumělkových polích. I naprosto běžné jógové cviky mají nejméně trojí rozměr: tělesný, energetický a duchovní nebo symbolický. Dají se praktikovat i čistě jako tělesná cvičení, ale tím by se člověk o něco připravoval.
Chtělo by to příklad, tady je: V sérii pawanmuktásan Swamiho Satyanandy najdeme toto jednoduché cvičení. Předpažíme a pohybujeme nataženými prsty nahoru a dolů. Lze to sladit dýcháním, nádech nahoru a výdech dolů. (Tento cvik najdete na následujícím videu.)
Nyní ty tři roviny:
- Po tělesné stránce se tak rozšiřuje karpální tunel a zlepšuje prokrvení prstů. To je důležité např. pro ty, kdo hodně pracují s klávesnicí.
- Energetická rovina: Na koncích prstů a na zápěstích jsou důležité body. Vlastně jsou to taková okna do našeho těla. Podobná cvičení tuto oblast uvolňují a čistí. Je to jako, kdyby člověk umyl okna a vyvětral.
- Duchovní rovina: Lze si představit, že máme prsty dlouhé, velmi dlouhé. Dává to pocit uvolnění, prostoru a vnitřní svobody.
V krizových situacích doporučujete dýchat do břicha? Proč?
Stažené břicho chrání vnitřní orgány a zpevňuje dolní žebra, takže je lépe chráněno i srdce. Cena, kterou za to člověk platí, je ale vysoká. Dýchání se přesouvá do horních částí plic a je mělké a rychlé. To je typické pro stres.
V klidu se břicho i bránice pohybují volně, dýchání se prohloubí, zpomalí a prodlouží se hlavně výdech. Dýchat musíme stejně, tak proč se při tom navíc neuvolnit?
Navíc se v této oblasti tvoří a uskladňuje energie. Jógíni nazývají oblast mezi pupkem a páteří manipura, což znamená město klenotů.
První velká kulová pravda (o dýchání do břicha)
Druhá velká kulová pravda
Uklidnění přináší také uvolňování ramen…
Zdvižená ramena směrují dýchání pod klíční kosti a chrání krk ze stran. To je příznačné pro stres. Chceme-li se cítit uvolněně a v bezpečí, je třeba držet ramena trochu vpředu a hlavně dole.
K čemu je dobrá vizualizace?
Mistr Sü Ming-tchang (Xu Mingtang) zdůrazňuje, že prazákladní řečí nejsou slova, ale obrazy. Pomocí obrazů lze např. lépe komunikovat s vlastním tělem.
Pane doktore, děkuji vám za váš čas a užitečné rady
Alena Koutecká
Relaxační nahrávky a další materiály jsou volně dostupné na webu www.drnespor.eu. Některé praktiky najdou zájemci i na www.youtube.com/drnespor.
MUDr. Karel Nešpor, CSc., se specializuje na léčbu návykových nemocí. Do roku 2016 působil jako primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice, od letošního roku je v tomto zařízení emeritním primářem. V roce 1968 se setkal s paní Ossius, americkou učitelkou jógy, což ho velmi ovlivnilo. V roce 1989 navštívil Bihárskou školu jógy v severní Indii. Kromě jógy se od roku 2006 aktivně zajímá také o čchi-kung.
Je autorem více než 30 knih o léčení návykových nemocí, józe, relaxaci, zvládání stresu, sebeovládání či zdravých emocích. Recenzi jedné z nich, Jak být milejší, která je věnována emocím a tomu, jak je dobře zvládat, naleznete v časopise.
1 odpověď
[…] Pokud vás zaujalo vánoční poselství pana doktora Nešpora, přečtěte si také rozhovor s ním: (Ne)obyčejní lidé kolem nás: MUDr. Karel Nešpor, CSc. […]