S tchaj-ťi čchüan… zpátky do rovnováhy!
M álokdo dokáže žít neustále v celkové harmonii. Vlastně nikoho takového neznám! Dokonce i ti, kteří mají vysokou úroveň „vědomí“ (či jak to chcete nazývat), říkají, že je tu a tam zaplaví „obláček“ smutku, pochybností, špatné nálady, klopýtnou na cestě či se u nich objeví nějaké lehké zdravotní neduhy. Z toho vyplývá, že je důležité umět najít cestu, jak se co nejrychleji vrátit zpět do rovnováhy, ať už jde o naše tělesné zdraví, psychiku nebo při pohybu.
Asi nejjednodušší je nabýt rovnováhu v pohybu. Každý z nás občas zaškobrtne nebo jinak ztratí (vlivem vnějších sil) rovnováhu… Tchaj-ťi čchüan nás učí lépe vnímat své tělo a jeho středové osy, propojit tělo a mysl do jednoho celku a krok za krokem nás zbavuje psychického i fyzického odporu/napětí. Opouštíte pohybové (a další) zlozvyky a přebudováváte tělo tak, aby fungovalo efektivně a mohli jste ho používat s lehkostí a přirozenou elegancí.
Dozvíte se, jak se správně narovnat a „vytvarovat“, jak spustit těžiště dolů (tj. uzemnit se a vybudovat si pevné kořeny/základy), jak se uvolnit (tj. oprostit se od zbytečného napětí) a jak využívat efektivního spirálovitého pohybu, který je založen na plynulých proměnách sil jin a jang. Pokud trénujete poctivě a pravidelně, získáte postupně větší cit, jste měkčí, pružnější, rychlejší… a vyrovnanější.
Schopnost vyvažování se postupně přelévá do celého vašeho života.
Prostřednictvím tchaj-ťi čchüan lze vyladit také psychiku. Při cvičení se díky koncentraci na pohyb, tj. na přítomný okamžik, oprošťujete od neustále vířících myšlenek. Mozek je schopen se soustředit jen na jednu věc: čím vědoměji cvičíte, tím méně vás myšlenky obtěžují a tím více si mentálně odpočinete. Soustředění se na dech a jeho vědomé směrování do spodní části břicha zároveň stahuje přebytečnou energii z hlavy dolů do spodního tan-tchienu (což je energetické centrum cca 2−3 cm pod pupíkem, kde se slovy profesora Čeng Man-čchinga „rodí a shromažďuje čchi“)… to vás uzemní a zároveň uklidní.
Tchaj-ťi kultivuje uvolnění jako klíčovou dovednost, díky níž jste méně náchylní k tomu, abyste při sebemenším obtěžování či útoku zvnějšku nebo při pocitu vnitřní nepohody „vystartovali“. Úroveň vaší psychické odolnosti roste a vy jste celkově klidnější, harmoničtější, empatičtější, smířlivější… stanete se „majáčkem v moři rozbouřených emocí světa“ 😉 .
Díky filozofii tchaj-ťi uvidíte svět z většího nadhledu, otevřou se před vámi širší souvislosti a budete mít větší respekt k sobě i druhým. Není důležité vyhrát, ale poučit a vyvíjet se. Mistr Čeng Man-čching tomu říká „investice do ztráty“. Prohra přináší možnost něco se o sobě naučit při tréninku tchaj-ťi čchüan i v životě a v mezilidských vztazích.
O vlivu nerovnováhy a nadměrných či škodlivých emocí na zdravotní stav víme dlouho, podrobně se tímto tématem zabývá po tisíce let tradiční čínská medicína (jejíž součástí je i dechové cvičení čchi-kung), nově se těmito souvztažnostmi zabývá například psychosomatika (která zkoumá vliv psychických funkcí a pochodů na organismus), nebo etikoterapie (která se zabývá uzdravováním nemocných vztahů k sobě i druhým).
Jakékoli psychické či fyzické vychýlení z rovnovážného stavu (zejména přetrvává-li dlouhodobě) ovlivňuje náš zdravotní stav.
Čím déle tato nerovnováha trvá, tím hlouběji se promítá do těla: nejprve na jeho energetické úrovni, později se zapisuje do našeho těla fyzického, kde narušuje fyziologické funkce a fungování orgánů. Je v našem bytostném zájmu, abychom škodlivé vlivy odstranili, ideálně, abychom se jim vůbec nevystavovali… Máme-li se dostatečně rádi, nebudeme se dlouhodobě poškozovat nevhodnou stravou, nadmírou či nedostatkem (ne)zdravého pohybu, toxickými vztahy či jinými psychickými tlaky (například z médií).
Pomocnou ruku nám tchaj-ťi čchüan podává i v oblasti tělesného zdraví. Tchaj-ťi svým celkovým působením pomáhá samouzdravujícím silám těla a umožňuje předcházet řadě nemocí. V současné době existuje dostatek vědeckých studií, které potvrzují příznivý vliv tchaj-ťi čchüan na fyzické i psychické zdraví.
Cvičení tchaj-ťi zlepšuje celkovou kondici, tj. hybnost, pružnost, stabilitu a sílu (je ideálním lékem proti stárnutí), podporuje tělesné procesy, systémy a funkci orgánů: mimo jiné prohlubuje dýchání, čímž lépe okysličuje tělesné tkáně a zvyšuje kapacitu plic; posiluje oběh vitální energie čchi, krve a lymfy a tím vyživuje a čistí tělo; relaxuje nervový systém, posiluje imunitu, zesiluje hustotu kostí a mnoho dalšího. Tchaj-ťi pomáhá při rekonvalescenci a léčení řady zdravotních potíží a chronických onemocnění, využívá se při léčbě pohybového aparátu, plic a krve, u degenerativních onemocnění (Alzheimerova a Parkinsonova nemoc), při rakovině…
(Více o zdravotním vlivu tchaj-ťi čchüan se můžete dočíst na stránce Tchaj-ťi čchüan a zdraví)
Nechci tvrdit, že tchaj-ťi čchüan je všelékem, nicméně pokud si osvojíte jeho principy rovnováhy, klidu, uvolnění a přirozenosti a budete se jimi řídit v každodenním životě, máte mnohem větší šanci, jak s nadsázkou říkám: „dojít si do krematoria po svých a s úsměvem“!
Alena Koutecká
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás