Jak se zbavit bolestí zad – příčina bolestí
N aše páteř je důmyslně vystavěna, nicméně se neobjede bez správného fungování zádových svalů a fascií. Teprve díky nim může ožít a pohybovat se různými směry.
Hluboké zádové svaly dodávají páteři stabilitu a umožňují ji otáčení a naklánění. Vzpřimovače zad probíhají podél páteře od pánve k hlavě a zajišťují vzpřímené držení těla. Povrchové zádové svaly spojují páteř s ostatními částmi kostry a umožňují nám například pohybovat rukama a nohama.
Každý zádový sval je stejně jako všechny svaly v našem těle obklopen více či méně hustou pojivovou tkání – fasciální sítí neboli povázkou.
Fascie se na koncích spojují a vytvářejí šlachy, které se zase upínají ke kostem. S každým pohybem svalu se tedy nevyhnutelně pohybují i fascie. Při každém natažení nebo ohnutí kloubu se přitom svaly a fascie smršťují, zatímco struktury působící v opačném směru se povolují a natahují. Mřížkovitá struktura fascie umožňuje největší možnou volnost pohybu: fasciální tkáň se může na jedné straně extrémně roztáhnout a na druhé straně zase smrštit, aniž by se zvrásnila.
Jak nám každodenní život formuje záda
Fascie neboli povázka prochází našim tělem jako obrovská trojrozměrná pavučina. A stejně jako pavouci splétají své sítě, fibroblasty – základní buňky pojivové tkáně – nepřetržitě pracují. Dělí stávající vlákna nebo vytvářejí nová spojení a vrstvy a současně umožňují atrofii jiných, málo využívaných struktur. Práce fibroblastů je řízena pohybovými podněty. To znamená, že svým pohybem znovu a znovu individuálně přetváříme fascii. Pokud budeme po svém trupu pravidelně vyžadovat, aby prováděl všechny své možné pohyby (ohýbání, otáčení apod.) pravidelně, budou mít záda maximální pohyblivost a minimální opotřebení. Jenže v každodenním životě využíváme odhadem pouhých 8 až 10 procent možných úhlů pohybu. Bohužel neplatí, že toto „šetření“ zastaví opotřebení. Je tomu právě naopak. V angličtině existuje dokonalý výraz:
„Use it or lose it. – Používej to, nebo o to přijdeš.“
Jak skutečně vzniká bolest zad
Pokud jsou ohýbače kyčlí a břišní svaly zkrácené v důsledku častého sezení, chůze a stání, svalová vlákna bývají obecně kratší. Spolu s nimi se zkracuje i povázka, jež se pak velmi neochotně přizpůsobuje nezvyklým pohybům. Kvůli tomu potom trvale působí tah dopředu. To se projeví i na zádech, protože tím doslova fixujeme extenzory zad do trvalého napětí a křeče.
Tlak a protitlak…
Čím více je trup tažen dopředu, tím větší síla musí působit opačným směrem, aby se páteř udržela ve vzpřímené poloze a vy jste se nezačali hrbit. Tuto protisílu vytvářejí extenzory zad. Tím vzniká tlak, který zatěžuje páteř a meziobratlové ploténky. Čím větší je zkrácení vpředu, tím větší je zátěž na páteř.
Bolest jako alarm
Jestliže se musí extenzory zad stále více namáhat, aby udržely trup rovný a ve vzpřímené poloze, působí na meziobratlové ploténky velký tlak. Pokud je tlak natolik vysoký, že hrozí poškození plotének, mozek, jenž shromažďuje všechny údaje naměřené nesčetnými receptory v těle, zasáhne a promítne do ohrožené oblasti bolest, která má zabránit tomu, aby se něco pokazilo (vyklenutí či výhřez ploténky, posunutí obratle). Čím naléhavěji naše tělesná inteligence vnímá tyto procesy, tím je bolest větší a trýznivější.
Naslouchejte řeči svého těla. Bolest zad je pokynem ke snížení nadměrného napětí svalů a fascií a k normalizaci jejich tonusu.
Bolesti zad jsou samozřejmě velmi nepříjemné a značně nás omezují v každodenním životě. Mnohem nebezpečnější by však bylo, kdyby k opotřebení a poškození chrupavek a meziobratlových plotének docházelo bezbolestně a my o tom vůbec nevěděli. Nikdy bychom proto neměli tuto alarmující bolest těla přehlížet ani se ji snažit zamaskovat léky proti bolesti či pomocí jiných opatření. Upozorňuje nás totiž na to, že nesmíme pokračovat v zavedeném způsobu života. Že bychom s tělem měli zacházet jinak a udělat nějaké změny, aby nedošlo k poškození – nebo aby se škodlivé procesy zastavily, pokud už začaly.
Zdroj: Jak se zbavit bolesti zad – páteř a ploténky – Roland Liebscher-Bracht a Dr. Med. Petra Brachtová
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás