Sebevědomí a dvě špatně položené cihly
L idé dnes zápasí se svým sebevědomím. Jsou tací, kteří ho na první pohled mají na rozdávání, a pak ti, kteří o sobě nemají valné mínění. Ale zdravé sebevědomí, respektive sebe-vědomí, je nejen nejlepším lékem na pochybnosti o sobě, ale také postředkem, jak se dostat do rovnováhy se sebou i okolním světem. Na sebevědomí se můžeme podívat například „očima“ následujícího příběhu:
Jistý mnich měl za úkol postavit v klášteře zeď. Vynaložil velké úsilí, aby všech tisíc cihel, které na to potřeboval, poskládal rovně a stejnoměrně. Když byla zeď konečně hotová, o krok ustoupil, aby se s hrdostí podíval na své dílo. Vtom se zhrozil, že dvě cihly leží nakřivo. Jak je to možné?! Strašný pohled!
Jednoho dne mnichovo dílo prohlížel host, který přijel do kláštera. „To je ale krásná zeď!“ poznamenal. „Ale pane,“ odpověděl mnich překvapeně, „copak vám zrak neslouží? Nevšiml jste si těch dvou cihel, které jsou nakřivo?“ Odpověď, kterou vzápětí uslyšel, změnila jeho postoj k oné zdi, k sobě samému i k mnoha jiným aspektům života. „Ale ano,“ řekl totiž host, „vidím je. Ale vidím i 998 správně zasazených cihel.“ Mnich byl ohromený. Poprvé spatřil vedle dvou chybně položených cihel i všechny ostatní. Ty byly dokonalé. Až do té doby se mnich soustředil jen na své chyby a vůči všemu ostatnímu byl slepý. Od té doby už mu zeď vůbec nepřipadala strašná.
Zdroj: Šaolin Tajemství vnitřní síly – Dr. Thomas Späth, Shi Yan Bao
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
993131