Slovníček pojmů 10: teorie a principy obsažené v tchaj-ťi čchüan
Při čtení textů o tchaj-ťi čchüan (a dalších stylech bojového umění), o filozofii a Číně se můžete setkat s neznámými výrazy. Série : článků nazvaných Slovníček pojmů (v rámci rubriky Rejstřík pojmů) vám nabízí vysvětlení základních, nejčastěji používaných slov (nejprve je uvedena česká fonetická transkripce slova, pak přepis mandarínské čínštiny podle mezinárodního systému, tzv. pchin-jin – pinyin). Seznam všech pojmů najdete v Menu v části nazvané Abecední rejstřík pojmů.
Studium tchaj-ťi čchüan neznamená jen fyzické cvičení, nýbrž také pochopení základních termínů a filozofie taoismu a čínské medicíny, o které se toto bojové umění opírá. K nejzákladnějším konceptům patří:
wu-sing (wuxing)
učení o 5 prvcích (elementech, živlech), kterými jsou:
木 dřevo – mu (mu)
火 oheň – chuo (huo)
土 zem – tchu (tu)
金 kov – ťin (jin)
水 voda – šuej (shui)
Je základem např. tradiční čínské medicíny. V tchaj-ťi čchüan jim odpovídá 5 technik nohou – pu-fa (bufa).
„Půda středu je osou podstaty. V sobě máme 8 trigramů, v chůzi 5 živlů.
V rukou 8, v nohou 5, jejich součtem je 13.
Tak 13 principů vychází z přirozenosti a jejich jméno zní: 8 bran a 5 kroků.“
Jang Pan-chou (Yang Banhou)
Zdroj: Vít Vojta Umění tchaj-ťi čchüan
taoistická filozofická teorie 8 trigramů, které reprezentují síly přírody:
nebe – čchien (qian)
zemi – kchun (kun)
hrom – čen (zhen)
vodu – kchan (kan)
horu – ken (gen)
vítr – xun (sün)
oheň – li (li)
jezero – tuej (dui)
Jeden z čínských vnitřních stylů má toto slovo přímo ve svém názvu: pa-kua čang (bagua zhang). V tchaj-ťi čchüan odpovídá 8 trigramům 8 základních metod/technik, resp. energií, které se označují jako pa-fa (bafa) – „pa“ znamená osm a „fa“ metodu, techniku.
Více o technikách rukou a nohou používaných v tchaj-ťi čchüan naleznete ve Slovníčku pojmů 9: základní a pokročilé dovednosti
ťing-luo (jingluo)
souhrnný název pro síť drah těla (hlavních a spojnicových), tzv. meridiánů, kterými proudí životní energie a podél kterých se nacházejí akupunkturní body
Více informací o akupunkturních drahách se dozvíte v článcích na téma Meridiány nebo v seriálu věnovanému jednotlivým orgánů Orgány během roku.
čche-kchu (cheku)
polykat hořkost (tj. překonávat útrapy a těžkosti)
Studentům je často citováno čínské přísloví, že: „žák musí být připraven polykat hořkost“.
Při studiu tchaj-ťi čchüan budete mít neustále „před očima“ následující principy či dovednosti, o jejichž kultivaci či odstranění (tvrdost) budete usilovat:
jin/jang
prvky reprezentující extrémní polaritu, které se navzájem doplňují, prolínají a proměňují (v tchaj-ťi čchüan jsou reprezentovány např. otevřením/zavřením, pohybem dopředu/dozadu apod.)
i (yi)
záměr
čchan-s´ kung (chan-si-gong)
navíjení hedvábného vlákna, tj. spirálovitý pohyb typický pro tchaj-ťi čchüan
pcheng ťing (peng jing)
pruživá síla, která dává tělu elasticitu a zároveň pevnost podobnou otáčejícímu se míči
žou (rou)
měkkost
kang (gang)
tvrdost
sung (song)
uvolnění
fang sung (fang song)
hluboké uvolnění zahrnující všechny fyzické i psychické úrovně
kchaj (kai)
otevírání
che (he)
zavírání
sü (xu)
prázdnota
š‘ (shi)
plnost
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] ֍ Studium tchaj-ťi čchüan neznamená jen fyzické cvičení, nýbrž také pochopení základních termínů a filozofie taoismu a čínské medicíny, o které se toto bojové umění opírá. S nejzákladnějšími z nich se můžete seznámit v desátém díle slovníčku pojmů nazvaném TEORIE A PRINCIPY OBSAŽENÉ V TCHAJ-ŤI ČCHÜAN. […]