Slovníček pojmů 8: základní sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan
Při čtení textů o tchaj-ťi čchüan (a dalších stylech bojového umění), o filozofii a Číně se můžete setkat s neznámými výrazy. Série článků nazvaných Slovníček pojmů (v rámci rubriky Rejstřík pojmů) vám nabízí vysvětlení základních, nejčastěji používaných slov (nejprve je uvedena česká fonetická transkripce slova, pak přepis mandarínské čínštiny podle mezinárodního systému, tzv. pchin-jin – pinyin). Seznam všech pojmů najdete v Menu v části nazvané Abecední rejstřík pojmů.
V Čchen tchaj-ťi čchüan rozvíjí studenti své dovednosti jednak v sestavách beze zbraně, jednak cvičením s mečem, šavlí, kopím, tyčí, vějířem… nebo při tchuej-šou (tj. v párové formě, které se také říká tlačíci či lepivé ruce).
Sestavy beze zbraně
K základním sestavám beze zbraně patří tzv. navíjení hedvábného vlákna. Po zvládnutí této sestavy se student může učit zkrácenou variantu tradiční sestavy rodiny Čchen (Chen). Pak zpravidla následuje studium původní sestavy staré školy – lao-ťia ji-lu, která je považována za „jádro“ a základ celého stylu. Přehled základních sestav:
čchan-s´ kung (chan si gong) – navíjení hedvábného vlákna
Úvodní tréninková sestava studentů tchaj-ťi. Cvičí se na místě v postoji luku a šípu. Trénuje spirálovitý/kruhový pohyb – tzv. navíjení – celého těla (pasu, končetin, trupu…) pomocí jednoduchých krouživých pohybů.
zkrácené verze sestavy lao-ťia yilu:
Zkrácená verze sestavy nazvaná lao-ťia š‘ san š‘ (laojia shi san shi) – 13 forem obsahuje 13 forem z původní, dlouhé sestavy staré školy a byla vytvořena mistrem Ču Tchien-cchajem (Zhu Tiancaiem). K dalším zkráceným variantám patří pa š‘ (ba shi) – 8 forem mistra Wang Siena (Wang Xiana), 19 a 38 forem mistra Čchen Siao-wanga (Chen Xiao Wanga) a 18 forem mistra Čchen Čeng-leje (Chen Zheng Leie).
lao-ťia ji-lu (laojia yilu) – první sestava (cesta) staré (velké) školy
Původní sestava tradiční staré školy rodiny Čchen má 74 forem. Jejím autorem je Čchen Čchang-sing (Chen Changxing) [1771–1853], mistr 14. generace rodiny Čchen (Chen). První sestava klade důraz převážně na měkkost a krouživost, ale obsahuje také prvky tvrdosti, např. fa-ťiny (fajiny) nebo kopy.
lao-ťia er-lu (laojia erlu) – druhá sestava staré školy
Sestavu, která obsahuje 43 forem, můžete najít také pod názvem pchao čchuej (pao chui), tj. dělové pěsti, což vystihuje její podstatu. Er-lu je složitější, rychlejší, výbušnější než ji-lu; klade důraz na tvrdost, pevnost (uvnitř které se skrývá prvek měkkosti) v kombinaci s hbitostí, pružností a uvolněností.
sin-ťia ji-lu (xinjia yilu) – první sestava nové školy
Sestavu upravil do podoby, ve které se cvičí dnes, mistr Čchen Fa-kche (Chen Fake) [1887–1957], pokračovatel 17. generace rodiny Čchen (Chen). Má 83 forem a je složitější než ji-lu, protože obsahuje komplikovanější navíjení (menší spirálovité pohyby), jemnější detaily, silné údery, dupnutí či skoky.
sin-ťia er-lu (xinjia erlu) – druhá sestava nové školy
Tato sestava obsahuje 71 forem a je ekvivalentem sestavy staré školy lao-ťia er-lu.
Sestavy se zbraněmi
Sestavy se zbraněmi cvičí většinou pokročilejší studenti jako doplněk k základním sestavám, aby prohloubili své základní dovednosti. Cvičení se zbraněmi rozvíjí obecné tchaj-ťi dovednosti (např. spirálovitý pohyb, sílu, držení osy, opření se o nohy, plynulost…), přidává nové techniky (jako např. seknutí, říznutí, bodnutí, výpad, neutralizace…), přispívá k lepší celkové koordinaci a přesnosti pohybu a v neposlední řadě rozvíjí cit pro rozložení a vedení síly. Přehled základních sestav:
tan ťien (dan jian) – sestava s přímým mečem
Sestava s jednoručním, přímým mečem, obsahuje 49 forem. Patří mezi sestavy staré školy a je nejstarší sestavou se zbraněmi vůbec. V sestavě s mečem se student učí 13 základních technik, k nimž patří např. výpady, říznutí, seknutí, neutralizace… Cvičí se i sestava se dvěma meči.
li-chua čchiang ťia paj jüan kun (lihua qiang jia bai yuan gun) – kopí hruškového květu a tyč bíle opice
Sestava s tímto poetickým názvem obsahuje 72 forem a spojuje v sobě dovednosti cvičení s kopím a tyčí. Přes relativně velký počet forem ji lze zacvičit za krátkou dobu, protože je rychlá a formy jsou kratší.
tan tao (dan dao) – sestava se šavlí
Jednou z nejrychlejších zbraní v Čchen tchaj-ťi čchüan je šavle. Patří stejně jako meč ke krátkým zbraním a její sestava má celkem 23 forem. Cvičí se také varianta se dvěma šavlemi.
šan (shan) – sestava s vějířem
Přestože vějíř byl v Číně původně zbraní mužů, sestavu s ním cvičí dnes převážně ženy. Má 46 forem a opět existuje i varianta se dvěma vějíři.
Formy s partnerem
Formy s partnerem nás přibližují ke skutečnému boji. Studenti si zde ověřují a rozšiřují dovednosti, které se naučili při cvičení sestav beze zbraně. A ti odvážnější prostřednictvím „výher“ a „proher“ nahlížejí do svého „malého já“, aby ho časem mohli překročit 🙂 .
tchuej-šou (tuishou)
Párové formy jsou další nadstavbou po cvičení sestav. Říká se jim také tlačící nebo lepivé ruce, protože se cvičí v kontaktu s partnerem buď jednou, nebo oběma rukama. Začíná se kroužením na místě, následují jednodušší a složitější formy s kroky.
san-šou (sanshou)
Znamená v překladu „volné ruce“ a představuje volný boj, tzv. sparring. Nejde o sestavu v pravém slova smyslu, tj. soubor za sebou poskládaných forem, ale spíše o další krok na cestě tchaj-ťi čchüan od cvičení ke skutečnému boji.
Podrobnější informace o sestavách a dovednostech se můžete dočíst na stránce nazvané Sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan nebo ve Slovníčku pojmů 9: základní a pokročilé dovednosti.
Zdroj:
Chenjiagou Taijiquan GB
Taichi Praha
Chen Style Taijiquan, Sword and Broadswoard by Chen Zhenglei
Chen Style Taijiquan Chronicle, Local Chronicle Office of Jiaozuo City
Chenjiagou Taijiquan USA, Chicago
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Počet komentářů: 3
[…] Lao-ťia ji-lu (laojia yilu), nebo také první sestava staré školy, je první a nejzákladnější (a nejdůležitější) sestavou bez partnera vyučovanou v systému čchen-š‘ tchaj-ťi čchűan (chenshi taijiquan) velmistra Wang Siena (Wang Xiana). (Pozn. redakce: tato sestava je základem ve stylu Čchen vůbec, nejen v systému tohoto mistra.) […]
[…] čchüan stylu rodiny Wu vyzvali mužskou část výpravy, aby si poměřila své síly v tchuej-šou (párovém cvičení) a obě strany si přitom užily spoustu legrace. Je vidět, že místní mají za sebou spoustu […]
[…] ֍ V Čchen tchaj-ťi čchüan rozvíjí studenti své dovednosti jednak v SESTAVÁCH beze zbraně, jednak cvičením s mečem, šavlí, kopím, tyčí, vějířem… nebo při tchuej-šou (tj. v párové formě, které se také říká tlačíci či lepivé ruce). Více se dozvíte v osmém díle slovníčku pojmů nazvaném ZÁKLADNÍ SESTAVY ČCHEN TCHAJ-ŤI ČCHÜAN. […]