Slovníček pojmů 9: základní a pokročilé dovednosti
Při čtení textů o tchaj-ťi čchüan (a dalších stylech bojového umění), o filozofii a Číně se můžete setkat s neznámými výrazy. Série článků nazvaných Slovníček pojmů (v rámci rubriky Rejstřík pojmů) vám nabízí vysvětlení základních, nejčastěji používaných slov (nejprve je uvedena česká fonetická transkripce slova, pak přepis mandarínské čínštiny podle mezinárodního systému, tzv. pchin-jin – pinyin). Seznam všech pojmů najdete v Menu v části nazvané Abecední rejstřík pojmů.
Než se studenti tchaj-ťi čchüan (taijiquan) pustí „do boje“, procvičují dlouhou dobu základní či pokročilejší dovednosti, formy (sekvence pohybů) prostřednictvím sestav beze zbraní a se zbraněmi či schopnost „cítit a reagovat na přicházející sílu partnera“ při cvičení ve dvojicích.
ťi-pen kung (jiben gong)
základní dovednosti
tchuej-šou (tuishou)
tlačící/lepící se ruce nebo také tlačení přes ruce (cvičení ve dvojicích)
tchao-lu (taolu)
cvičení forem (souvislých sekvencí pohybů)
san-šou (sanshou)
flexibilní aplikace bojových znalostí neboli volný boj, tzv. sparring
Základní dovednosti
K základním dovednostem patří nehybné stání (v postoji wu-ťi, ale zejména v základních tchaj-ťi postojích), schopnost pohybu v kruhu (tzv. navíjení hedvábného vlákna), schopnost zakořenit a opřít se o zem, techniky rukou a nohou.
nehybné stání v postoji wu-ťi
čchan-s´kung (chan si gong)
umění navíjení hedvábného vlákna (spirálovité pohyby celého těla)
sia pchan kung (xia ban gong)
umění spodní / nízké roviny
Jeho součástí je práce nohou, tj. trénink postojů a pohybů nohou (kroků). Posiluje spodní část těla, zlepšuje koordinaci nohou a trénuje vnímání rovnováhy a vlastního středu.
Neustálá změna jin a jang, která umožňuje vznik technik rukou a práci nohou v tchaj-ťi čchüan, je známá také jako „osm bran a pět kroků“. Pět prvků je přitom základem pro osm trigramů. V praxi tchaj-ťi čchüan to znamená, že ovládnutí práce nohou je nezbytné pro efektivní použítí technik rukou. Když to vše zkombinujete, dostanete 13 forem tchaj-ťi čchüan.
šou-fa (shoufa)
techniky rukou
8 technik rukou (resp. energií) odpovídá 8 trigramům. Zahrnuje 4 přímé / měkké techniky (4 hlavní směry):
- an (an) – tlačení
- lu (lu) – stažení/tahání
- ťi (ji) – prosmýknutí/strkání
- pcheng (peng) – zvedání/odstředivé pružení
a 4 šikmé / tvrdé techniky (4 diagonální směry):
- cchaj (cai) – stržení
- lie (lie) – roztržení/rozdělení
- čou (zhou) – úder loktem
- kchao (kao) – opření se / úder ramenem či zády
Pozorováním přírody dospěli staří Číňané k definici pěti kategorií odrážejících se v lidském životě. Tyto kategorie jsou kov, dřevo, voda, oheň a země. KOV symbolizuje pevnost a průnik: když se pohybujete směrem dopředu, přejímáte vlastnosti kovu. DŘEVO představuje pružnost v kombinaci se sílou, poddává se a narůstá. Když couváte, charakterizuje vás prvek dřevo. OHEŇ a VODA působí protikladně, ale společné mají to, že jsou jak agresivní, tak poddajné. Oba tyto prvky jsou přizpůsobivé, pronikavé, nepředvídatelné a mocné. Když uhýbáte na pravou nebo levou stranu, ztělesňujete tyto prvky. ZEMĚ představuje stabilitu, nehybnost, mateřství, střed a klid prvopočátku. Když setrváváte ve středu, přejímáte podstatu země.
techniky nohou (trénink kroků)
5 technik nohou odpovídá 5 živlům:
- ťin (jin) – postup vpřed (voda)
- tchuej (tui) – ústup (oheň)
- ku (gu) – obrat vlevo/hlídání levé strany (dřevo)
- jou pchan (you pan) – otočení vpravo/pozornost pravé straně (kov)
- čung ting (zhong ding) – setrvání uprostřed/rovnováha ve středu (země)
čchin-na (qinna)
techniky pák
Na následujícím videu si můžete prohlédnout některé techniky v podání mistra Feng Č‘-čchianga (Feng Zhiqianga):
Další dovednosti
A co je třeba procvičovat dále? Je zapotřebí nezapomínat na fyzické uvolnění a relaxaci, tj. dát prostor i vědomému protahování a uvolňování, při cvičení (i mimo něj) se zaměřit na správné (břišní) dýchání, hluboké (kaskádovité) uvolnění, soustředění mysli a kultivaci charakteru. A v neposlední řadě také procvičovat dovednost vést a ukládat energii a nakumulovanou energii uvolňovat v podobě fa-ťinů (fajinů), tj. krátkých, prudkých úderů, či kopů.
ja-tchuej (yatui)
cvičení pro rozvoj celkové pružnosti, jehož součástí je protahování a uvolňování kloubů, svalů a šlach
pcheng ťing (peng jing)
pruživá síla
fang sung (fang song)
hluboké uvolnění
fa-ťin (fajin) nebo fa-ťing (fajing)
prudký úder; projev výbušné síly; uvolnění energie v krátkém, koncentrovaném výboji
taoistické cvičení hlubokého dechu (hluboké břišní dýchání)
ťing-šen (jingshen)
soustředění mysli
tao-jin (daoyin)
taoistická metoda vedení čchi; koncentrované vynaložení vnitřní síly (aktivace končetin a trupu pomocí vnitřní síly řízené myslí)
Zdroj:
Vít Vojta – Umění tchaj-ťi čchüan
David Gaffney, Davidine SV Sim – Chen Style Taijiquan: The Source of Taiji Boxing
Klasické tchaj-ťi – Waysun Liao
Bob Bacher – Bacher Taiji
Wikipedia
www.cinsky.cz
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Počet komentářů: 3
[…] Více o technikách používaných v tchaj-ťi čchüan naleznete ve Slovníčku pojmů 8: základní a pokročilé dovednosti […]
[…] Podrobnější informace o sestavách a dovednostech se můžete dočíst na stránce nazvané Sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan nebo ve Slovníčku pojmů 8: základní a pokročilé dovednosti. […]
[…] Více o technikách rukou a nohou používaných v tchaj-ťi čchüan naleznete ve Slovníčku pojmů 9: základní a pokročilé dovednosti […]