Statická rovnováha
S tatická rovnováha je rovnováhou nejzákladnější, ale také tou, kterou si nejméně uvědomujeme. Protože ty nejzákladnější věci často nejvíce přehlížíme. Horní a spodní, levá a pravá strana těla představují spolu s úhlopříčkami po jeho stranách možnost opory z „osmi stran“ (tj. tělesnou konstrukci rovnoměrně podepíranou ze všech stran).
Abychom mohli přesně určit rozsah pohybu a dodržovat jeho pravidla, musíme mít rovnováhu.
Kupříkladu statická rovnováha se většinou odráží v přípravné pozici sestavy a v nehybném stání. Formální přípravná pozice v úvodu pohybových sestav stanovuje a posiluje možnosti opory. Kultivujeme zvyk dívat se vpřed, mít chodidla rovnoběžně s palci u nohou směřujícími vpřed, poté uvolníme hrudník a záda, abychom dosedli a našli bod vertikální rovnováhy, který se označuje jako „pilíř pro nalezení osy“.
Když se ruce pohybují vzhůru, je jednodušší použít podpůrnou sílu levé a pravé strany. Pozornost bychom měli věnovat tomu, aby síla obou rukou směřovala vpřed a dolů, čímž dojde k vyvážení a zajištění toho, aby se tělo nenaklánělo dozadu. Tímto způsobem je možné trénovat řadu sladěných a kruhových pohybů bez ohledu na to, jak se mění pozice končetin a těla.
Nalezení rovnováhy v klidu umožňuje cvičícímu postupně dosahovat rovnováhy v pohybu, tedy udržovat rovnováhu nejen před, ale také během a po jeho provedení.
Zdroj: Static balance – Chinese Whispers
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás