Supertrojka: mrkev, celer, petržel
Potraviny skutečné, lokální a sezónní…
T ato trojí kořenová zelenina splňuje požadavky na zdravou a vyváženou stravu především v podzimním a zimním období. Jedná se o skutečné potraviny, které odpovídají našemu zeměpisnému pásmu. A také je můžeme označit za sezónní, neboť při dobrém skladování nám mohou vydržet do jara.
Mrkev, celer a petržel patří mezi domácí superpotraviny.
MRKEV je bohatá na beta-karoten, který slouží jako antioxidant a jehož přeměnou vzniká vitamin A, který pomáhá očím a odplavuje z těla toxiny. Chroupání mrkve prospívá zubům a dásním. Díky vitaminům a dalším prvkům, které obsahuje, příznivě působí na cévy, srdeční tep a metabolismus. Mrkev je jediným přirozeným zdrojem pesticidu falkarinolu, který snižuje riziko rakoviny plic, prsou a střev.
Více o prospěšnosti mrkve se dočtete v článku Ve znamení mrkve.
CELER je dokonce tak zdraví prospěšný, že ho řada renomovaných odborníků z oblasti zdravé výživy zařazuje do nejzdravější desítky všech potravin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu. Je důležitým zdrojem antioxidantů. Prospívá cévám, snižuje krevní tlak a cholesterol, podporuje práci žlučníku a ledvin, zbavuje tělo škodlivin, pomáhá při zácpě a zklidňuje nervový systém. Štáva z celeru chrání ledviny i žlučník před tvorbou kamenů.
Zdroj: Celer má protizánětlivé účinky, 10 důvodů, proč konzumovat celer
KOŘENOVÁ PETRŽEL má rovněž pozoruhodné léčící vlastnosti. Působí močopudně a detoxikačně, pomáhá organismu bojovat s infekcemi, nachlazením a vysokými horečkami, zlepšuje trávení, snižuje bolesti při potížích revmatického typu nebo posiluje dásně. V léčebných dávkách nebo při pravidelné konzumaci také snižuje krevní tlak, čistí trávicí trakt a je užitečná při nemocech ledvin a rozrušování ledvinových kamenů. Kořen petržele obsahuje mimo jiné vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A a také důležité minerály – zejména vápník, draslík a železo. V kořeni petržele se nachází rovněž éterické oleje (například apiol), které mají řadu zdraví prospěšných účinků, včetně antimikrobiálních. Díky vyššímu obsahu vitamínu A, beta-karotenu a flavonoidů, zeaxantinu a luteinu jsou i vhodné pro posílení zraku a při očních nemocech.
Zdroj: Kořenová petržel – účinky na zdraví, Petržel – co léčí, užívání (bylinky pro všechny)
V chladném období prohřejí teplé vývary či polévky, proto přidáváme několik receptů na polévky s výše uvedenými superpotravinami 🙂 . První dvě bývaly součástí adventního jídelníčku, poslední si můžete vařit po celý rok, kdykoliv pocítíte, že potřebujete zahřát nebo posílit.
Bavlněná polévka
Potřebujeme:
¼ celeru
2 středně velké mrkve
1 středně velkou petržel
hrst hrachu (v syrovém stavu)
máslo
¼ litru sladké smetany
lžíci jáhlové/špaldové/hrachové mouky
2 vejce
Postup:
Celer, mrkev a petržel nakrájené na kostičky podusíme na másle, podlijeme dostatkem vody a přidáme hrneček předem namočeného (event. předvařeného) hrachu. Osolíme a vaříme, dokud není hrách měkký. V hrnku rozmícháme sladkou smetanu a lžíci mouky, přidáme dvě celá vejce, důkladně rozmícháme a vlijeme do vroucí polévky.
Zdroj: Advent: příchod božského – Ing. Alena Gajdušková (Sféra 11,12/2023)
Pohanková polévka
Potřebujeme:
¼ celeru
2 středně velké mrkve
1 středně velkou petržel
1 středně velkou cibuli
kousek pórku
tuk na smažení
2−3 hrsti pohankových krup
2−3 stroužky česneku
Postup:
Na tuku osmahneme kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel) nastrouhanou na struhadle nahrubo, přidáme cibuli nakrájenou na kostičky a pórek nakrájený na tenká kolečka. Smažíme, dokud se zelenina nerozvoní. Pak zalijeme dostatečným množstvím vody, osolíme a přidáme podle celkového množství vody a zeleniny 2−3 hrsti opláchnutých pohankových krup. Vaříme, dokud kroupy nejsou měkké. Nakonec ochutíme prolisovaným česnekem.
Zdroj: Advent: příchod božského – Ing. Alena Gajdušková (Sféra 11,12/2023)
Jemná zeleninová polévka
Potřebujeme:
¼ celeru
2 středně velké mrkve
1 středně velkou petržel
kousek kvalitního másla
sůl
česnek medvědí, majoránku nebo libeček či polévkové koření
vývar (nebo bio zeleninový vývar v kostce)
jáhlovou, cizrnovou nebo hrachovou mouku
2 stroužky česneku
Postup:
Zeleninu nahrubo nastrouháme a osmahneme na kousku másla. Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme sůl a koření a povaříme. Připravíme světlou jíšku z kousku másla a mouky, kterou zředíme vodou a nalijeme do polévky, přidáme kostku vývaru a lehce povaříme. Na závěr můžeme přidat prolisovaný česnek.
Tip: Chcete-li ušetřit čas, použijte mraženou strouhanou zeleninu pod svíčkovou.
Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás