Tchaj-ťi − cvičení vhodné i v těhotenství
T ěhotenství není nemoc, proto i těhotné ženy mohou pokračovat v tréninku tchaj-ťi čchüan. Cvičením mohou prospět sobě i svému miminku. Je však dobré v první řadě poslouchat své tělo, některá žena vydrží cvičit až téměř do porodu a pohyb ji dělá vysloveně dobře, jiná zjistí, že se jí do cvičení vůbec nechce nebo jí není příliš „pohodlný“ a rozhodne se dát si pauzu. Obojí je v pořádku!
Pokud se žena rozhodne pokračovat ve cvičení, je zapotřebí pohyb přizpůsobovat tomuto „jinému stavu“ a jeho aktuálnímu průběhu. Měla by trénovat přiměřeně lehce, zapomenout na přílišnou energičnost či sílu. U pohybů, které jdou jinak do extrémů, stačí, když se pouze naznačí jejich průběh a dělají se spíše s jasným záměrem v mysli (např. se nedoporučuje dupat či dělat prudké pohyby – faťiny, jen kopírovat dráhu pohybu). Uklidňující je pomalý, krouživý pohyb, plynulost, měkké uvolňování…
Pravidelným, lehkým cvičením tchaj-ťi čchüan mohou ženy předejít pocitům nafouknutí či zácpě. Zároveň se cvičením zlepšuje metabolismus a usnadní porod, pánev je díky kruhovitým pohybům volnější a studentky tchaj-ťi jsou schopny díky znalosti technik dýchání lépe přizpůsobit dech jednotlivým porodním fázím.
Pokud vás zajímá toto téma více, přečtěte si, jak se prodýchaly a procvičily těhotenstvím a porodem dvě studentky Taiji Akademie: Darja Ždanová (Darja 1. díl + Darja 2. díl) a Šárka Grundy. Můžete si přečíst také článek Prospěšnost tchaj-ťi čchüan v těhotenství, kde jsou shrnuty zkušenosti dalších studentek.
Zdroj: Jak trénovat Tchaj-ťi čchüan – Čchen Siao Wang (Chen Xiao Wang), Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás