Tao zdravého stravování – Bob Flaws
K nížka s názvem Tao zdravého stravování – Dietní moudrost podle tradiční čínské medicíny autora Boba Flawse je snahou o propojení moderního amerického a tradičního čínského dietetického přístupu. V úvodu najdeme krátké pojednání o čínské dietetické terapii a citace z Vnitřní knihy Žlutého císaře*.
Další kapitoly se věnují zásadám, které jsou důležité pro zachování celkového zdraví, tedy vyváženost aktivity, odpočinku, zdravé stravy a dobré psychiky. Autor také zdůrazňuje význam trávicího procesu a vysvětluje, proč je důležité, aby strava měla přiměřenou teplotu, podobnou naší tělesné teplotě 38 stupňů Celsia.
Dozvíme se, co s námi dělá nevhodná strava, zejména chlazené a studené potraviny a nápoje, a co je špatného na moderním západním způsobu stravování (např. nadměrné konzumaci jídla, používání nevhodných potravin, přísad, chemikálií apod.).
Potraviny jsou v knize rozděleny do pěti skupin na horké, teplé, neutrální, osvěžující a studené nebo podle chutí na sladké, kyselé, pálivé, hořké a slané. Zásadou zdravého stravování je jejich vhodná harmonizace, čistota, individuální přístup, pravidelnost a vyváženost.
Pokud onemocníme, potraviny ještě získávají na důležitosti. Náš jídelníček by se pak měl změnit tak, abychom podpořily fungování organismu a pomohly mu navrátit se ke zdraví. V čínské medicíně však neexistuje univerzální léčba, platí: „různé nemoci, tatáž léčba a tatáž nemoc, různé léčebné postupy“. Nicméně základem je vždy taková strava, která podpoří náš střed, tj. slezinu a žaludek, a vyhýbání se zakázaným potravinám.
V závěru najde čtenář přehled běžných potravin z hlediska čínské medicíny a samozřejmě zajímavé recepty, včetně oblíbených receptů na tradiční čínskou rýžovou kaši. Touto kaší, které se říká čou (zhou) nebo anglicky congee, začínali Číňané svůj den už před mnoha tisíci lety. Je přirozeně bezlepková, nemá výraznou chuť, avšak je výživná a lehce stravitelná, a tudíž se hodí při očistách či onemocněních.
Tao zdravého stravování je kniha, která je zcela jistě obohacením naší knihovničky, pokud souhlasíme s tím, že potrava ovlivňuje naše tělo a prostřednictvím něj i celý náš život. Je přehledná, logicky uspořádaná, vychází ze solidních zdrojů a poskytuje zajímavé informace. Milovníci čínštiny navíc ocení překlad nejpoužívanějších názvů do pinyin (přepis znakového písma do latinky) a zároveň jejich uvedení v čínském znakovém písmu.
* Pozn.: Kánon Chuang-ti nej-ťing neboli Vnitřní kniha Žlutého císaře je základním a zároveň nejstarším dílem tradiční čínské medicíny. Je připisována mytickému Žlutému císaři. Původně se kánon skládal ze dvou dílů: Vnitřní knihy (Nej-ťing) a Vnější knihy (Waj-ťing), která se však nedochovala. Vlastní Nej-ťing tvoří dvě samostatné knihy: Kniha prostých či základních otázek (Su-wen) a Zázračný čep (Ling-šu).
Alena Koutecká