Tchaj-ťi čchüan – přírodní a přirozená prevence a léčba
T chaj-ťi čchüan, které je svým původem bojové umění, kombinuje soustředění mysli a fyzický pohyb. Ve světě si získává stále větší pozornost. Proč? Především proto, že má toto univerzální staročínské cvičení široký potenciál v péči o tělo a jeho zdraví bez drahých a chemických léčiv.
Jedná se o přírodní a přirozenou prevenci i léčbu. Stále více světových studií potvrzuje blahodárný účinek cvičení tchaj-ťi čchüan (nebo také taijiquan) na lidský organismus. Mnozí nazývají toto vnitřní bojové umění a zdravotní cvičení lékem dnešní společnosti neustále zasahované civilizačními chorobami.
Tchaj-ťi čchüan zlepšuje celkovou funkční mobilitu, trénuje mysl a ulevuje od bolestí.
Lepší rovnováha a bystřejší mysl
Pravidelný trénink tchaj-ťi zlepšuje rovnováhu, snižuje krevní tlak či rozpouští stres. Lewis Lipsitz, ředitel Institutu pro výzkum stárnutí v domě seniorů Hebrew Senior Life a profesor medicíny na Harvardské univerzitě, říká:
„Pády jsou v naší zemi na šestém až sedmém místě na stupnici příčin smrti. Je to důležitá oblast výzkumu právě proto, že pády jsou frekventované a jsou častou příčinou vážných zranění. Jednou z úžasných metod, které v současné době zkoumáme, je tchaj-ťi a jeho vliv na rovnováhu a mobilitu.
V rámci 12týdenního programu zavádíme tchaj-ťi v našich domech pro seniory. Naši obyvatelé praktikují toto cvičení pravidelně dva dny v týdnu. Na konci tohoto kurzu porovnáváme jejich stav se seniory, kteří jen sedí v jiných vzdělávacích kurzech a necvičí. Zjišťujeme, že tchaj-ťi má vliv nejen na chůzi a rovnováhu, ale vylepšuje celkovou funkční mobilitu.“
Jedna z obyvatelek domu seniorů Hebrew Senior Life, která se tchaj-ťi věnuje, Fran Rogovin, si tuto aktivitu pochvaluje:
„Osobně vnímám přínos tchaj-ťi v tom, že mě učí relaxovat a určitě se mi snížil krevní tlak. Všechny pohyby jsou pomalé, dokonale vnímám vše, co při cvičení dělám, což povzbuzuje mé myšlení…“
Jakým způsobem přispívá tchaj-ťi ke zvýšení pohyblivosti a tréninku mysli?
Pomalé, opakující se a vědomé pohyby tchaj-ťi jsou doprovázené dechovými cvičeními, což může zlepšit funkci plic a proudění kyslíku. Stejně jako další relaxační cvičení, např. jóga nebo meditace, pomáhá i dlouhodobý trénink tchaj-ťi zachovat dobré kognitivní (poznávací) funkce a zlepšuje soustředění.
Tchaj-ťi je skvělý způsob, jak lépe propojit tělo a mysl a také výborný duševní trénink. Všímavost a vědomí si toho, co naše tělo dělá, vede k lepším výsledkům, kterých můžeme cvičením dosáhnout.
Tchaj-ťi zlepšuje emoční a svalové uvolnění. Pokud zaměříme naši pozornost na svaly, které procvičujeme, dochází k větším svalovým kontrakcím a lepšímu okysličení.
Soustředění na samotnou podstatu pohybu se středem v pase a manipulace s celou nosnou strukturou těla zvyšuje obratnost, ohebnost i funkce orgánů v těle, zejména rovnováhu, vnímání stability a pohyb samotný. Preventivně působí na koordinaci těla a snižuje možnost pádu a vrávorání. (cit. Martin Pařízek – Čchen tchaj-ťi a Parkinsonova choroba)
S tchaj-ťi proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě
Vědci došli k závěru, že pokud se tchaj-ťi čchüan věnujete třikrát týdně, můžete oddálit nástup a zmírnit průběh nevyléčitelné Alzheimerovy choroby. Většina stařecké demence a sklerózy je zapříčiněna špatně vyživovaným a smršťujícím se obsahem mozku, neurální spoje se rozpadají a přerušují. Mysl nemůže listovat v kartotéce paměti a komunikace, protože ji není schopna najít. Tchaj-ťi pomáhá tím, že občerstvuje a procvičuje jemné vnitřní neuro spoje a dráhy. (cit. Martin Pařízek, Tchaj-ťi – přirozeným lékem proti stresu a stárnutí).
Časopis The New England Journal of Medicine publikoval studii, která se zabývala vlivem tchaj-ťi a jiných forem cvičení na rovnováhu pacientů trpících Parkinsonovou chorobou. Největší pozitivní vliv na rovnováhu prokázalo tchaj-ťi.
Cvičení tchaj-ťi čchüan snižuje výskyt pádů u starších pacientů.
Výzkum také zjistil, že cvičení snížilo výskyt pádů, což potvrzuje výsledky, ke kterým došel profesor Lipsitz či další studie, která mapovala více než 700 zdravých dospělých starších 69 let. I tady zaznamenala skupina osob, která se účastnila 16týdenního programu tchaj-ťi, menší výskyt pádů a zlepšení rovnováhy.
Mnoho léků na Parkinsonovu chorobu minimalizuje třes, avšak nezlepšuje stabilitu a koordinaci samotného pohybu. To umí právě tchaj-ťi čchüan stylu Čchen (Chen), které občerstvuje nervovou soustavu a zlepšuje přenos informací. Proto je přínosem i pro plně zdravého člověka dnešní doby. (cit. Martin Pařízek, Tchaj-ťi – přirozeným lékem proti stresu a stárnutí)
Jemné pohyby tchaj-ťi pomáhají kloubům a ulevují od bolesti zad
Jemné, krouživé pohyby a přirozené postoje ocení lidé, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, např. při artritidě nebo při onemocnění kloubů (ramen, kyčlí i kolen). Dlouhodobým cvičením tchaj-ťi zvyšuje pohyblivost kloubů a oslabuje bolestivé symptomy spojené s těmito problémy.
Tchaj-ťi bezpečně a spolehlivě pomáhá při bolestech spodní části zad.
Mluvíme-li o bolestech, cvičení tchaj-ťi je rovněž přirozenou terapií pro ty, kteří trpí bolestmi spodní části zad. V australském Sydney proběhla studie, které se účastnilo 160 lidí trpících bolestmi zad ve věku od 18 do 70 let. Účastníci docházeli na osmnáct 40minutových lekcí v průběhu 10 týdnů. Ke konci tohoto období všichni prohlásili, že jejich úporné bolesti zad ustoupily. Výsledkem výzkumu je tedy zjištění, že tchaj-ťi je bezpečnou a efektivní intervencí pro ty, kteří trpí chronickými bolestmi spodní části zad.
Tchaj-ťi pro „vědomé“ stárnutí
Výše zmíněné blahodárné účinky cvičení tchaj-ťi čchűen jsou jen malou ukázkou toho, jaký potenciál skrývá tato forma vnitřního stylu bojového umění. Pokud sami cvičíte, jistě si dokážete vyjmenovat řadu dalších pozitivních faktorů, které vám toto cvičení přináší. Pokud je pro vás tchaj-ťi „velkou neznámou“, nezbývá než věřit, nebo lépe, zkusit jednoho dne kouzlo tchaj-ťi čchüen na vlastní kůži.
How does Tai chi affect health?
Zveřejnil(a) Harvard University dne 15. květen 2017
Přepis videa:
Lewis Lipsitz, ředitel a vedoucí akademický pracovník Institutu pro výzkum stárnutí v domě seniorů Hebrew Senior Life, profesor medicíny na Harvardské univerzitě:
„Pády jsou v naší zemi na šestém až sedmém místě na stupnici příčin smrti. Je to důležitá oblast výzkumu, právě proto, že pády jsou frekventované a častou příčinou vážných zranění. Jednou z úžasných metod, které v současné době zkoumáme, je tchaj-ťi a jeho vliv na rovnováhu a mobilitu. Zavádíme tchaj-ťi v našich domech pro seniory v rámci 12týdenního programu. Naši obyvatelé praktikují tchaj-ťi dva dny v týdnu a porovnáváme je na konci tohoto kurzu se seniory, kteří jen sedí v jiných vzdělávacích kurzech. Zjišťujeme, že tchaj-ťi má vliv nejen na chůzi a rovnováhu, ale vylepšuje celkovou funkční mobilitu.“
Fran Rogovin, obyvatelka domu seniorů Hebrew Senior Life:
„Osobně vnímám přínos tchaj-ťi v tom, že mě učí relaxovat a určitě se mi snížil krevní tlak. Všechny pohyby jsou pomalé, dokonale vnímám vše, co při cvičení dělám, což mi pomáhá povzbuzovat myšlení…“
Lewis Lipsitz
„Chceme přispět ke zlepšení schopnosti mozku adaptovat se na prostředí. Děláme to různými způsoby, například elektrickou stimulací mozku, která je velmi zajímavá. Nebolí to, jen připevníme pacientům na čelo dvě malé baterie. Tato elektrická stimulace výrazně vylepšuje mobilitu, rovnováhu, schopnost přemýšlet, dělat dvě věci najednou. Takže jednoho dne v budoucnu tady možná budu sedět, cítit se unavený, třeba po jídle a jedinou věc, kterou udělám, abych se vzchopil, je, že si připevním na čelo dvě baterie.“
Text zpracovala: Alena Koutecká
Překlad videa: Lucie Kaufnerová
Foto: Jitka Nováková
Zdroj:
www.facebook.com/Harvard/videos/10154320765401607/
www.huffingtonpost.ca
www.taiji-chenstyle.cz/clanky/novinky-a-clanky/tchaj-ti-prirozenym-lekem-proti-stresu-a-starnuti/
www.taiji-chenstyle.cz/clanky/novinky-a-clanky/tchaj-cchuan-taiji-quan-stylu-cchen-parkinsonova-choroba/
O vlivu tchaj-ťi čchüan na zdraví se můžete dočíst na stránce nazvané Tchaj-ťi čchüan a zdraví
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás