Rodina Čchen (Chen) vždy vyžadovala, aby studenti tchaj-ťi čchüan měli specifické kladné charakterové vlastnosti a dodržovali disciplínu. Také je varovala před negativními povahovými rysy a zakazovala či odsuzovala určitý způsob chování. Od začátku šlo nejen o kultivaci těla, ale spolu s tím i o kultivaci charakteru bojovníka tak, aby získané bojové schopnosti dokázal správným způsobem používat. Pro inspiraci vám přinášíme výňatek z rodinného kodexu… a věříme, že se jím necháte inspirovat i dnes.
Bojová škola rodiny Čchen (Chen) u svých žáků přísně vyžadovala dvanáct kladných charakterových vlastností. Patří k nim:
- Slušnost – tuan (duan): důstojné chování
- Čestnost – kung (gong): nestrannost
- Laskavost – žen (ren): shovívavost
- Ušlechtilost – chao (hao): velkorysost
- Loajalita – čung (zhong): věrnost
- Poctivost – čcheng (cheng): upřímnost
- Respekt – ťing (jing): úcta k učiteli a ke starším
- Celistvost – čeng (zheng): slušnost
- Spravedlnost – i (yi): to, co je správné
- Statečnost – jung (yong): připravenost bojovat za spravedlivou věc
- Důvěryhodnost – sin (xin): jednání v dobré víře
- Morálnost – te (de): etické chování
Čchenové prosazovali dvě zásady chování:
- Dobrý, zásadový člověk, který cvičí tchaj-ťi čchüan, trénuje proto, aby získal dobré zdraví a zocelil tělo, a posiloval tak životní základ. Takový přístup je POŽADOVÁN.
- Špatná, zlá osoba, která se věnuje bojovému umění, používá své dovednosti k tomu, aby druhým brala, působila škodu a utrpení. Takto se chovat je ZAKÁZÁNO.
Základní vědomosti
Při studiu tchaj-ťi čchüan neopomíjejte úctu – ťing (jing). Bez respektu budete obtížněji hledat přátele i učitele. Pokud je vaše mysl nedisciplinovaná, jak chcete studovat?
Při studiu tchaj-ťi čchüan nebuďte arogantní ani povýšení. Arogance přináší potíže. Nejen že byste měli jednat bez arogance, arogantní nesmí být ani vaše mluva. Při vašem jednání a vystupování dodržujte vybroušené mravy konfuciána. Pokud tomu tak není a vaše vnější činy jsou arogantní, ztrácíte rovněž svou vnitřní rozvahu a klid.
Při studiu tchaj-ťi čchüan se snažte pečlivě rozluštit každou jednotlivou formu. Pokud nepochopíte formu, bude této formě chybět jakýkoli vnitřní obsah. Musíte spojit to, co předchází, s tím, co následuje, a věnovat zvláštní pozornost každému detailu (toto lze též chápat jako nabádání k tomu, abyste věrně následovali učení svého mistra).
Pokud nevezmete v úvahu tuto skutečnost, vaše cesta nebude správná a vy se nebudete schopni pohybovat s lehkostí. Vaše pohyby budou oddělené a vytržené z celku a nedosáhnete plynulého souvislého pohybu od začátku do konce. A neobjevíte cesty úžasné harmonizující prvopočáteční energie – tchaj che jüan čchi (tai he yuan qi)
Při studiu tchaj-ťi čchüan studujte nejprve spisy o něm. Jakmile porozumíte teorii, kterou obsahují, bude pro vás samozřejmě snazší se tchaj-ťi čchüan naučit.
Zdroj: Chen Style Taijiquan, Sword and Broadsword by Chen Zhenglei
Foto: Jitka Nováková