Tchaj-ťi na seznamu památek UNESCO
Č ína řadu let usilovala o to, aby se tchaj-ťi čchüan (taijiquan) dostalo do seznamu památek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Konečné rozhodnutí padlo v závěru roku 2020 a všichni příznivci tohoto bojového umění mohou konečně slavit.
Obyvatelé vesnice Čchen-ťia-kou (Chenjiagou), odkud tchaj-ťi čchüan pochází, čekali na rozhodnutí přes deset let, od té doby, kdy správní oblast Wen-sien (Wenxian) v provincii Che-nan (Henan) sestavila první národní seznam nehmotných památek kulturního dědictví, do něhož se dostalo i tchaj-ťi čchüan.
„Poslední dekádu jsme sbírali materiály. Řada odborníků a mistrů tchaj-ťi se snažila shromáždit údaje o historii tchaj-ťi, která se táhne staletí dozadu,“ řekl Čeng Aj-čen (Zheng Aizhen), předseda politické poradní komise pro čínské obyvatele oblasti Wen-sien. „Je to drahocenný odkaz čínské tradice, a proto máme povinnost ho chránit.“
Možným konkurentem Číny byla Jižní Korea nebo Japonsko, kteří mohli přijít s podobným návrhem. Čchen Siaowang (Chen Xiaowang), velmistr tchaj-ťi čchüan, řekl: „Tvrzení, že tchaj-ťi vzniklo v Koreji je založeno na fiktivní postavě z kung-fu románu hongkongského spisovatele Louise Cha. Skutečnou historii tohoto bojového umění však lze vysledovat až k Čchen Wang-tchingovi (Chen Wangtingovi), který žil v Čchen-ťia-kou v polovině 17. století.“
Čtyřicetiletý Ču Siang-chua (Zhu Xianghua), syn mistra Ču Tchien-cchaje (Zhu Tiancaie), dalšího velmistra tchaj-ťi, poznamenal, že cítí rostoucí zodpovědnost za kulturu tchaj-ťi.
„Není to pouze tradiční aktivita. Toto umění je hluboce zakořeněno v mnoha oblastech čínské kultury, např. v medicíně, estetice, či mechanice lidského těla.“
Zdroj: China Daily (CGTN – China global television network)
Dokument o tchaj-ťi čchüan vytvořený UNESCO (v anglickém jazyce)